מושג ירוק על קנביס רפואי

חוסר הידע והחשש במערכת הבריאות מהקנביס הרפואי מחייבים להתאים לכל מטופל הדרכה מקדימה תיאורטית ומעשית

יובל (טובי) זולוטוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יובל (טובי) זולוטוב

התכונות התרפויטיות של צמח הקנביס (וליתר דיוק, של הקנבינואידים - החומרים הפעילים שבו), מוכרות למין האנושי מאות שנים. מחקר ענף על חומרים אלו מלמד על הפוטנציאל הטיפולי העצום שמצוי בצמח זה. כיום הטיפול בקנביס רפואי מוכר ומאושר על ידי משרד הבריאות למחלות שונות, בהן גם מחלות כרוניות, ולא רק מחלות המוגדרות כסופניות. ועדיין, חולים רבים הזקוקים להקלה במצבם ומעוניינים לנסות שימוש בקנביס נתקלים בחומות של התנגדות.

בעיני הממסד הרפואי הקנביס עדיין "בן חורג". כשהרופא צריך להחליט כיצד להקל על סימפטומים מסוימים, עליו לשקול את התועלת מול הסיכונים. לא מדובר בשימוש למטרות הנאה (לאנשים בריאים), אלא בשימוש לצרכים רפואיים (לאנשים חולים), ובאופן יחסי לשלל התרופות והטיפולים הזמינים והניתנים כיום לחולים, השימוש בקנביס אינו מסוכן ותופעות הלוואי, ככל שיהיו, לרוב קלות וחולפות לאחר תקופת הסתגלות.

נוסף לשמרנות המובנית במקצוע הרפואה, חוסר ידע מקצועי הוא הגורם המשמעותי ביותר לרתיעה ולחששות של אנשי הרפואה מהקנביס. בתי הספר לרפואה אינם מלמדים את הרופאים כיצד הקנביס יכול להיות כלי לגיטימי בארגז הכלים שלהם. ההתייחסות לקנביס בלימודי הרפואה נעשית לרוב בפרספקטיבה "צרה" ובאופן כוללני, תוך הגדרתו כסם מסוכן וממכר. גם משרד הבריאות נמנע מלפרסם הנחיות לרופאים ולצוותים הרפואיים.

קנביס לרפואה. לחצו להגדלה

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

מספר המטופלים בקנביס רפואי בישראל כיום הינו כ-6,000, והוא כולל חולים במחלות רבות ושונות. גם טווח הגילים רחב - החל בילדים החולים במחלות אונקולוגיות ומקבלים קנביס בצורת סוכריות או שוקולד, וכלה בקשישים המטופלים בקנביס במחלקות סיעודיות. לאחרונה מתה המטופלת המבוגרת ביותר שקיבלה קנביס רפואי בישראל בחודשי חייה האחרונים, והיא בת 100. באופן טבעי, קיימת שונות גדולה בנוגע למצב הפיזי, הקוגניטיבי והתפקודי של המטופלים. משום כך, אופן ההשפעה, קצב התגובה ומשך ההשפעה של הקנביס הרפואי משתנים מאדם לאדם. כל אלה מחייבים טיפול ממוקד-חולה ולא ממוקד-מחלה, וקיים צורך בהתאמה אישית של הטיפול לכל מטופל.

על מנת להעניק למטופל כלים לניהול עצמאי של הטיפול, בחברת "תיקון עולם" המספקת קנביס רפואי ברישיון משרד הבריאות, מעניקים לכל מטופל חדש הדרכה לשימוש בחומר. ההדרכה כוללת חלק תיאורטי וחלק מעשי. בחלק הראשון ניתנים הסברים בסיסיים על צמח הקנביס והאופן שבו הוא משפיע על גוף האדם, ועל דרכי השימוש השונות, התוצאות המיוחלות של הטיפול, תופעות הלוואי האפשריות ואופן שילוב הטיפול בשאר הטיפולים הרפואיים ובשגרת החיים. מלבד המידע הפרקטי, מסירת המידע בצורה מקצועית עוזרת למיגור חששות או דעות קדומות באשר לשימוש בקנביס, ומעצימה את ביטחון המטופל בקשר לבטיחות הטיפול וסיכויי הצלחתו.

בהמשך מגיע השלב שבו מתנסה המטופל לראשונה בשימוש בקנביס בליווי המדריך, אלא אם יש התנגדות מצדו או שהנסיבות אינן מאפשרות זאת, למשל כשעליו לנהוג בעצמו. גם אם תופעות הלוואי קלות, עדיף שיהיה לצד המטופל מישהו רגוע ומקצועי שיכול לעזור. ברוב המוחץ של המקרים למטופל אין ניסיון קודם בשימוש בקנביס, ובמקרים רבים אף לא בעישון בכלל. המינון הראשוני הניתן קטן ביותר. במקרים רבים מורגשת ההטבה בסימפטומים ובהרגשה הכללית כבר במעמד ההדרכה.

לאורך השנים במהלכן הדרכתי מאות מטופלים לשימוש ראשוני בקנביס, ראיתי מטופלים רבים יוצאים ממרכז ההדרכה כשהם מחויכים, רגועים ונרגשים. לאחר ההדרכה, המטופל מתחיל תקופת הסתגלות, במהלכה יבדוק את השפעת הקנביס, ויתחיל לשלב את הטיפול בשגרת חייו. מטופלים הזקוקים לרענון ההדרכה או לייעוץ נוסף באים לפגישה נוספת. הדרכה מעלה את סיכויי הצלחת הטיפול, וראוי שתינתן לכל מטופל המתחיל שימוש בקנביס רפואי. כמו כן ראוי לנקוט צעדים שיביאו לכך שמידע רלוונטי יהיה נגיש בצורה סבירה יותר לאנשי הרפואה השונים. בהקשר זה יש לזכור, כי מספר המטופלים הרב מאפשר ריכוז מידע אפידמיולוגי שביכולתו לתרום משמעותית לידע הרפואי בנוגע להצלחת הטיפול ולמידת בטיחותו.

הכותב הינו סטודנט לתואר שני בבריאות הציבור וניהול מערכות בריאות באוניברסיטת בר אילן, וראש מערך ההדרכה בחברת "תיקון עולם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ