באסותא מקבלים תרומות זרע רק ממי ששירת בצבא

בנק הזרע הפרטי הפועל בביה"ח הוא היחיד בישראל עם הקריטריון יוצא הדופן; "זה מאפשר סינון נוסף, אין קשר למניעים אידיאולוגיים", אומרים בבנק

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

בנק הזרע הפרטי הפועל בבית החולים אסותא בראשון לציון הוא היחיד בישראל המצהיר בתנאי הקבלה שלו שהוא מקבל תרומות זרע אך ורק מגברים ששירתו בצה"ל.

בדומה לבנקי זרע אחרים בארץ, גם הבנק "קריו" באסותא עורך לתורמים הפוטנציאליים בדיקות גנטיות שנועדו לשלול את האפשרות שהתינוק יחלה במחלות שונות בעתיד, וכן ממיין את המועמדים על פי קריטריונים של גיל, גובה, משקל ורמת השכלה. למרות זאת, דרישת הבנק לשירות בצה"ל נחשבת ליוצאת דופן ואין קריטריון דומה בבנקי זרע אחרים.

"כיצד גברים בוגרי צבא הפכו לתו איכות לצורך תרומת זרע?", תהתה ד', תושבת מרכז הארץ בת 38, שנפגשה עם צוות הבנק באסותא וקיבלה פרטים על תורמים פוטנציאליים, "מדוע איכות הזרע של גבר שהשתמט מהשירות הצבאי אינה עומדת בקריטריונים?". באסותא הסבירו בתגובה כי "קריטריון השירות בצה"ל מאפשר מנגנון סינון נוסף לתורמים שהצבא אבחן כבריאים, ואין לכך קשר למניעים אידיאולוגיים".

מעבדת הפריון באסותא. לא מתמחרים את מנות הזרע לפי רמות ההשכלה של התורמים

בישראל קיימים כיום 15 בנקי זרע ציבוריים ופרטיים. שבעה בלבד נחשבים לפעילים, והם קולטים תרומות זרע ומוכרים אותן. בחודשים האחרונים מתבססת פעילותם של שני בנקי הזרע הפרטיים היחידים, "קריו" באסותא ו"סופרם" בתל אביב, שיתרונם הבולט הוא שהם מאפשרים לנשים ולזוגות המעוניינים בילדים לקבל מנות זרע ללא המתנה. בניגוד לכך, בבנקי הזרע בבתי החולים הציבוריים, יש להמתין חודשים בתור, לצורך קבלת מנת זרע. מלבד זאת, בבנקי הזרע הפרטיים קיימת אפשרות לערוך בדיקה לעשרות מחלות גנטיות, לעומת בדיקה למחלות בודדות בלבד שנערכת בבתי החולים הציבוריים.

ד"ר מיכאל ברר, אחד השותפים בבנק הפרטי "סופרם", מסר כי הבנק אינו ממיין את המועמדים הפוטנציאליים לתרומה לפי שאלת שירותם או השתמטותם מצה"ל, נטייתם המינית או תכונות האופי שלהם. עם זאת, הדגיש ברר כי הצוות "משתדל שהתורמים יהיו משכבה חברתית סבירה". בנק "סופרם" חתם באחרונה על הסכם עם בנק הזרע האירופי, המאפשר לרכוש תמורת תשלום נוסף מנות זרע מזוהות מתורמים, כך שהילד שעתיד להיוולד יוכל לבקש לחשוף את זהותם במלאות לו 18. לעומת זאת, בתרומות הזרע המקומיות התורמים נותרים אנונימיים לצמיתות. בנק הזרע של אסותא חתום אף הוא על הסכמים עם בנקי הזרע "קריו בנק" בדנמרק ובקליפורניה, המאפשרים תהליך דומה גם הם.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

מנות הזרע אינן כלולות בסל הבריאות. מחיר מנת זרע ישראלית בבנקי הזרע הציבוריים נע בין 600 לאלף שקלים, כולל ההוצאות הנלוות, ובבנקים הפרטיים המחיר גבוה יותר. מחירה של מנת זרע מיובאת נאמד באלף דולרים. שני הבנקים הפרטיים בישראל מבהירים כי אינם מתמחרים את מנות הזרע בהתאם לרמת השכלתו של התורם.

המנהלים של בנקי הזרע העידו בשנים האחרונות כי המחסור בתורמים ישראלים והשיקולים ההלכתיים הנוגעים להימנעות מגילוי עריות הובילו לעליית מחירי מנות הזרע ולגידול בביקוש למנות זרע מיובאות. מבקר המדינה התריע בדו"ח שפרסם במאי 2007 כי אין הנחיות ברורות המסדירות את תחום תרומות הזרע בארץ. ביוני 2011 פורסמה ב"הארץ" טיוטת הנחיות החדשות שמגבש משרד הבריאות בעניין, ולפיה יידרשו הנשים שיקבלו תרומות זרע לעבור בדיקות גנטיות בהתאם למוצאו העדתי של התורם שבחרו. מלבד זאת, מנהלי בנקי הזרע יהיו על תקן נאמנים של בתי הדין הרבניים ובתי המשפט וידאגו לכך שלא יהיה חשש מאפשרות של גילוי עריות.

ההנחיות החדשות אף יגבילו את תורמי הזרע, אשר יורשו להעביר מנות למרכז רפואי אחד בלבד. בינתיים כבר החלה יוזמה ליצירת רישום ארצי, שבו יזוהו תורמי זרע באמצעות רצפי מספרים מתוך תעודת הזהות. כך תישמר אנונימיות התורמים ותימנע אפשרות שתורמים ימכרו זרע לכמה בתי חולים.

מנתונים שנאספו מבנקי הזרע בארץ ב-2007, התברר כי מדי שנה נתרמות בארץ כ-5,000 מנות זרע, וכי תורם הזרע הישראלי הממוצע הוא רווק בן 20 עד 30. עוד נמצא כי מדי שנה נולדים בארץ כ-350 ילדים מתרומות זרע.

בקואליציית הארגונים החברתיים 'שותפות שראקה' הגיבו בחריפות על קיומו של בנק זרע הכולל תורמים יוצאי צבא בלבד. "טוב היה עושה בנק הזרע באסותא אם היה מצהיר כי הבנק מיועד לתורמים גברים יהודים בלבד, במקום להסתתר תחת המונח 'יוצאי צבא'. ההחלטה מעוררת תהיות קשות לגבי סוג ההפרדה עליה הוחלט לגבי מי הגבר הכשיר לתרום זרע ומי לא, וריח רע מאד עולה מהסיווג של 'יוצאי צבא', ריח רע של אפליה עד כדי גזענות של ממש".

Read this article in English: Sperm bank only taking donations from army vets

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ