רופאי שיניים: הנחיות חדשות של קופת חולים מאוחדת לטיפול בילדים גובלות ברשלנות

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

משרד הבריאות יבחן הנחיות חדשות שהועברו בימים האחרונים על ידי הנהלת קופת חולים מאוחדת לצוותי מרפאות השיניים של הקופה. זאת, לצורך מתן טיפולי שיניים לילדים עד גיל עשר שבסל הבריאות. ההנחיות מעוררות זעם בקרב רופאים, הטוענים כי הן נכתבו כדי לקצץ במשכורת הרופאים והשינניות על חשבון איכות הטיפול. להנחיות נלווה קיצוץ של כ-40% בשכר רופאי השיניים וקיצוץ של כ-63% בשכר השינניות, בעת מתן טיפולים לילדים. במאוחדת מכחישים את הטענות, ומבהירים כי ההמלצות עומדות באמות מידה רפואיות ובקריטריונים של משרד הבריאות.

לפי ההנחיות החדשות, לילדים בסיכון נמוך לפתח שיניים פגועות יש לבצע צילומי נשך בעת טיפולי שיניים אחת לשלוש שנים. זאת, בניגוד להמלצת איגודים לרפואת שיניים בארה"ב והוועדה המדעית של הסתדרות רופאי השיניים בישראל משנת 2009 לביצוע בדיקות תקופתיות הכוללות צילומים אחת לשנה לילדים בסיכון נמוך. נוסף על כך, סל הבריאות מאפשר בדיקת שיניים תקופתית אחת לשנה קלנדרית, ופעמיים בהתאם לשיקול דעת רפואי, ואינו מפרט את תדירות ביצוע צילומי שיניים.

ההנחיות מבטלות את מתן הפלואוריד בג'ל לילדים בסיכון גבוה לעששת, בניגוד לעמדת הסתדרות רופאי השיניים. במאוחדת מסרו כי "הנחיות משרד הבריאות בעניין פלואוריד בג'ל מתחילות בגיל שש. אנו מציעים תחליפים יעילים לא פחות וללא הגבלות".

כמו כן, ההנחיות מורות שלא לבצע מבנה דנטאלי זמני לצורך הנחת כתר או שיקום לאחר טיפולי שורש בשיניים קבועות. לטענת המתנגדים, "ההנחיה איננה מאפשרת טיפול הולם בשיניים עם הרס נרחב". במאוחדת טענו כי "ההנחיה הוצעה על ידי אנשי מקצוע, ומדובר בעשרות בודדות של מבנים".

המתנגדים מותחים ביקורת נוספת על ההנחיה להעברת טיפולי מניעה לאיטום חריצים בשיניים לילדים לביצוע על ידי שינניות, בעוד התגמול לביצוע הפעולה הורד ב-50%. לטענתם, "ללא תמריץ כספי, שינניות לא יבצעו את הטיפול בכל מצב בו הוא נדרש". במאוחדת טוענים כי "שינניות דווקא הביעו שביעות רצון מהעברת הטיפולים לידיהן במחירים המוצעים".

כמו כן נטען כי עלות התגמול לשינניות בעבור ניקוי שיניים ירד ב-50% - מה שיוביל לצורך לטפל במספר גדול יותר של ילדים להשלמת הכנסה ועלול לפגוע באיכות הטיפול. במאוחדת מסרו כי "הרופאים יתפנו לטיפולים המקצועיים והיקרים. מדובר בהעלאת איכות הטיפול בצורה משמעותית".

בסוף השבוע כבר הפיצו רופאי שיניים ושינניות המועסקים במאוחדת עצומה כנגד ההנחיות, עליה כבר חתומים 48 רופאים ו-20 שינניות - מרביתם מאזור ירושלים. אנו סבורים כי רוח ההנחיות החדשות, והקיצוצים בשכר הינם ראיה לכך כי שיקולים כלכליים באים על חשבון טובת המטופלים ומדרדרים את הרפואה הציבורית לרמת טיפול הגובלת ברשלנות", נטען בעצומה. המוחים קובלים כי לא התייעצו עמם לפני כתיבת ההנחיות. הבוקר מתוכנן העניין לעלות בישיבה שיקיים ועד הפעולה של עובדי המאוחדת המתארגן בימים אלה, הכולל גם נציגי רופאי שיניים ושינניות, עם הנהלת הקופה. בכיר במאוחדת הסביר בתגובה כי "בניגוד לקופות חולים אחרות שהסדירו בשעתו את טיפולי השיניים לילדים דרך הסל, במאוחדת דבר לא נעשה עד עתה, ולכן כעת החלה התקוממות".

במשרד הבריאות התקבלו ההנחיות בימים האחרונים במפתיע, בתלונה שהועברה למנכ"ל המשרד פרופ' רוני גמזו. מהמשרד נמסר כי "הנחיות רפואיות נרחבות שכאלו ובמיוחד בשירות רפואי חדש שבאחריות הקופות, היו צריכות להינתן לאחר התייעצות וקבלת הסכמה מגורמי הרפואה במשרד. לפיכך ההנחיות יועברו לבחינת המשרד, ורק לאחר אישורן ייכנסו לתוקף. מעבר לכך, המשרד אינו מתערב בדרך כלל ביחסים מסחריים בין הקופות לספקי השירות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ