עד ההיריון הבא

כיצד מתכננת הרפואה לצמצם את תופעת ההפלות החוזרות? ממצאים ראשונים מישראל מצביעים על קשר אפשרי גם לזרע הגבר

אשר בשירי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשר בשירי

הגדרת הפלות חוזרות שונתה לאחרונה לשתי הפלות רצופות של הריונות ושיעורן מגיע ל-3%-5% מכלל ההריונות. הסיבה לכך קשורה בשינויים שהתרחשו בשנים האחרונות באבחון מומים ברחם באולטרסאונד תלת ממדי, טיפול מוצלח בתכשירים נוגדי קרישה בתסמונת APLA, דחיית גיל הילודה בעולם המערבי והעובדה שלאחר שתיים ושלוש הפלות, הסיכון להפלה נוספת הוא 30% ו-33% בהתאמה. ברוב המקומות ישנה הסכמה להתחיל בירור לאחר שתי הפלות רצופות.

סיבות אנטומיות הן הגורמות לכ-10%-15% מההפלות החוזרות, והן כוללות בעיות מולדות כגון מומים ברחם ומומים נרכשים, למשל שרירנים (גידולים שפירים). בדיקת הבחירה כיום היא בדיקת על-שמע תלת ממדית, וזהו אחד השינויים המשמעותיים שהתרחשו בתחום. הבדיקה מאפשרת אבחון מומים ברחם ב-90%-95% מהמקרים, ללא צורך בהרדמה כללית. היסטרוסקופיה, החדרת מצלמה זעירה לבדיקת תקינות חלל הרחם, היא שיטה חודרנית, אך יתרונה ביכולת לבצע גם טיפול, כגון כריתת מחיצה, שרירן תת-רירי או פוליפ, כמו גם הסרת הידבקויות בין איברים. כמו כן ייתכנו סיבות הורמונליות הכוללות תת פעילות של בלוטת התריס, סוכרת לא מאוזנת ופעילות יתר של בלוטת החלב, או סיבות גנטיות. כיום הבירור הגנטי כולל למעשה רק בדיקת קריוטיפ הורי למספר ומבנה הכרומוזומים. לתוצאות חשיבות רבה בייעוץ לגבי הסיכון להפלה בהריון הבא.

בדיקת אולטרה סאונד בסורוקהצילום: אלי הרשקוביץ

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

לאחרונה, הושם דגש על גורמים בתאי הזרע הקשורים בהפלות חוזרות, כולל שכיחות גבוהה של שברים בחומר התורשתי (הדנ"א) בזרע של גברים, שנשותיהם סובלות מהפלות חוזרות. למרות זאת, כיום לא מקובל לבצע בדיקות זרע במסגרת הבירור להפלות חוזרות, למעט בפרוטוקולים מחקריים שבוודאי יאירו אור על חשיבות בירור זה. מנתונים ראשוניים ממחקר שמתקיים במרפאת הפלות חוזרות במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה, עולה שמעל ל-50% מבדיקות הזרע מראות שבירות גבוהה בחומר התורשתי.

גורמים נוספים להפלות חוזרות עלולים להיות הפרעות במערכת הקרישה, זיהומים, הרגלים שונים או חשיפה לחומרים מסכני בריאות. אלכוהול, עישון וקפאין לא נמצאו במחקרים כקשורים באופן ברור להפלות חוזרות, אך מקובל להמליץ להימנע מעישון ואלכוהול ולהפחית שימוש בקפאין - מתחת ל-300 מ"ג ביום.

בכמחצית מההפלות החוזרות לא נמצאת סיבה לתופעה. הטיפול במקרים אלה מהווה אתגר גדול לרופא המטפל. אחת האפשרויות הטיפוליות שננקטה בשנים האחרונות היא טיפול ניסיוני בנוגדי קרישה, אך בשנה האחרונה פורסמו שתי עבודות מחקר חשובות שמצאו באופן זהה חוסר יעילות של הטיפול. הידע שנצבר בנושא מציע כי טיפול תמיכתי המכונה בעגה הרפואית TLC- Tender loving care - הינו תגלית ייחודית, על אף שהיא טרם ברורה דיה. לאור אחוזי ההצלחה שמגיעים ל-80%, בעיקר בנשים ללא אבחנה מזוהה, סביר להניח כי אחוזים אלו נובעים מהתמיכה הרגשית שקיבלו הנשים, ולא מדובר במקריות.

הפלות ספונטאניות. לחצו להגדלה

באפריל 2011 פורסם בכתב העת Human Reproduction מאמר שבדק 15 נשים לאחר הפלת חוזרות, בניסיון לגלות מהי התמיכה החשובה ביותר שקיבלו, להגדרתן. נמצא כי התמיכה המשמעותית ביותר עבורן ניתנה על ידי הצוות הרפואי. תמיכה זו באה לידי ביטוי באפשרות ליידע את הרופא על כך שהן בהיריון, ובתכנון משותף של תוכנית ביקורים אצל הרופא במשך 12 השבועות הראשונים להיריון. בנוסף, נמצא כי פרוגסטרון מועיל בהפחתת שיעור ההפלות בקרב נשים שעברו שלוש הפלות ויותר. הטיפול בבעיות אנדוקריניות, הפרעת קרישה נרכשת והפרעות מבניות, מובילים לאחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר, שמגיעים לכ-60%-90%.

כיום, מחקר רב בנוגע לאיבוד הריון מתרכז בהיבטים חדשניים, וחלקו הגדול בגנטיקה. הנושאים הנחקרים בהרחבה הם מאפיינים של תאי זרע, מצב כרומוזומלי של העובר הנפיל ועוד. רק מחקרים בודדים דנים בהשלכות פסיכולוגיות של הפלות חוזרות.

במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה, במרפאת איבודי הריון נשנים, מופעל פרוטוקול מפורט שכולל, בנוסף לבירור המלא והטיפול בהתאם, גם היבטים תמיכתיים. לתמיכה הפסיכולוגית משקל רב בהריון הבא. הסיכוי ללידת חי בהריון הבא לאחר הפלה הוא כ-70%-80% ולמרות שלא קיימות המלצות ברורות על מעורבות טיפולית של פסיכולוג או של פסיכיאטר, מרבית המחקרים מראים שתמיכה פסיכולוגית מפחיתה את שיעורי ההפלות, במיוחד בקרב נשים ללא אטיולוגיה מאובחנת. בנוסף, יש מקום גם לבחון עד כמה זמן ההמתנה בין ההפלות יכול להשפיע על הסיכויים ללידת חי, ועד כמה הטיפול בזמן ההמתנה יוכל לתרום להצלחה עתידית.

ד"ר אשר בשירי הוא רופא בכיר במחלקת נשים ב' ואחראי מרפאת הפלות חוזרות במרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ