לרופאי אוניברסיטת אל-קודס אסור לעבוד במזרח ירושלים

למרות מצוקת הרופאים, המדינה אינה מאפשרת לבוגרי האוניברסיטה להיבחן כסטודנטים שלמדו בחו"ל. הסיבה: חלק מהמשרדים בתחומי העיר

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

באסל נאסר, תושב העיר העתיקה בירושלים, סיים את לימודי הרפואה שלו בשנת 2006 באוניברסיטת אל-קודס שבמזרח ירושלים. מאז הוא הספיק לעבור בציון 94 את בחינת ההסמכה של משרד הבריאות האמריקאי, שנחשבת לבחינה הקשה ביותר בעולם. הוא גם קיבל כבר הצעות עבודה משני בתי חולים בישראל, אחד מהם בית חולים פרטי יוקרתי מאזור המרכז. אבל נאסר, כמו עוד 34 מחבריו, לא יכול להתחיל לעבוד כרופא בארץ מפני שמשרד הבריאות אוסר עליו לגשת לבחינת ההסמכה. הסיבה לאיסור היא שחלק ממשרדי אוניברסיטת אל-קודס שוכנים בתוך התחום המוניציפאלי של העיר. "אני לא רוצה לקבל שום דבר בחינם אבל אומרים לי ‘אי אפשר, יש לכם משרדים בירושלים'", אומר נאסר. "אבל מה אתם רוצים ממני, שאני אסגור אותם?"

בשעה שבמזרח העיר קיים מחסור חמור ברופאים, ואף על פי שבעבר הכיר משרד הבריאות בבוגרי בית הספר, כעת מתבצר המשרד בעמדתו כי אין לתת לבוגרי המוסד לעבור בחינות הסמכה - בדומה לאלו הניתנות לבוגרי אוניברסיטאות זרות אחרות. פרט זה, יש לציין, אינו מפריע למשרד הבריאות להכיר בבוגרי מקצועות הסיעוד של אותה האוניברסיטה. כעת נדונה עתירה מנהלית שהגישו 35 הרופאים בבית המשפט המחוזי בירושלים.

ב-2006 דחה משרד הבריאות קבוצה ראשונה של בוגרי בית הספר לרפואה מאל-קודס - אותו הקימה האוניברסיטה ב-1994 באבו דיס, מחוץ לגבולות ירושלים - שביקשו לעבור את בחינות ההסמכה הישראליות. לאחר שסורבו פנו הבוגרים לעו"ד שלמה לקר שביקש להכיר בבית הספר כ"אוניברסיטה זרה", מאחר שהוא לא נמצא בשטחי ישראל וכך יותר לבוגריו לגשת לבחינה. זאת בדומה לאוניברסיטאות אחרות בגדה - לרבות כאלו המזוהות עם החמאס - שתושבי מזרח ירושלים הלומדים בהן יכולים לאחר בחינה להשתלב במערך הרפואה בישראל.

אולם משרד הבריאות סירב אז לבקשה וב-2009 הגיש לקר בשם הרופאים עתירה מינהלית נגד המשרד לבית המשפט המחוזי בירושלים. בעקבות כך, הודיעה הפרקליטות, בשם משרד הבריאות, כי היא מתירה לבוגרים להיבחן. בבחינה עצמה השיגו בוגרי אל-קודס הצלחה גדולה במיוחד. בעוד שהממוצע בבחינה לבוגרי לימודי רפואה בחו"ל עמד על 20% הצלחה בלבד, 11 מבין 13 הסטודנטים מאל-קודס שניגשו לבחינה עברו אותה בהצלחה.

אולם הצלחה זו לא שכנעה את משרד הבריאות, שלפני כשנה שוב סירב לתת לקבוצה של 35 בוגרים לגשת לבחינה. הבוגרים פנו לעו"ד לקר שתחילה סבר כי מדובר בסוגיה פשוטה שתיפתר במהרה, אולם להפתעתו משרד הבריאות עמד על סירובו. בעקבות כך, הגיש לקר בחודש יוני האחרון עתירה נוספת, שלדיון בה שובץ השופט נועם סולברג.

בעתירה ציין לקר בהרחבה את מצבה העגום של הרפואה במזרח העיר, שם סובלים בתי החולים והמרפאות במחסור תמידי ברופאים וברופאים מוסמכים. בשל המחסור החמור התפתחה במזרח העיר מערכת של רופאים שאינם מוסמכים אך למרות זאת מטפלים בחולים. במקביל התפתח גם סחר לא חוקי בחותמות רופא מוסמך. משרד הבריאות מודע היטב לבעיות הקשות, שכן בתביעות רשלנות רפואית שמוגשות נגד המשרד, בשל טיפולים במזרח ירושלים, נכתב שהמצב בבתי החולים הוא הרע במיעוטו. ואילו בתצהיר שהגיש בנושא מנהל קופת חולים כללית במזרח העיר, אחמד לבריקאת, הוא כותב שהמחסור כל כך חמור שקרוב לוודאי שקופת החולים הכללית לבדה תשמח לקלוט "עשרות" מבין הרופאים שעתרו, לאחר שיוסמכו.

"על אף הצורך, ההיצע של רופאים דוברי ערבית שמוכנים לעבוד במזרח העיר הוא נמוך ביותר", כותב לבריקאת. "רופאים ערבים ישראלים, בעלי רישיון רפואה ישראלי ודוברי ערבית מתגוררים בגליל או במרכז ומעדיפים לעבוד בסמוך למקום מגוריהם...בנוסף אין כלל נכונות של רופאים ממערב העיר להגיע למזרח ירושלים ולשרת את האוכלוסייה שם".

לבית המשפט הוגש גם מכתבו של יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר ליאוניד אידלמן, למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו. "אוכלוסיית תושבי מזרח ירושלים היא ייחודית בתרבותה ומאפייניה. ידוע לנו כי קיים קושי באיתור רופאים מתאימים לעבודה במזרח ירושלים. אין, לדעתי, תחליף לאיכות הטיפול שיכול לספק רופא שהוא בן התרבות המקומית ומכיר אותה על כל רזיה וגווניה", כתב אידלמן לפני כשבועיים. "לכן, אני מאמין גם כי אין תחליף למקומם של בוגרי אוניברסיטת אל-קודס במזרח ירושלים".

למרות כל זאת עומד משרד הבריאות בסירובו. בתגובתו לבית המשפט טען המשרד כי לא ניתן להכיר באוניברסיטת אל-קודס כאוניברסיטה זרה וזאת מפני שיש לה משרדים וכיתות לימוד גם בתוך גבולותיה המוניציפאליים של ירושלים. למעשה מגדיר משרד הבריאות את המוסד כמעורב - לא פה ולא שם - וככזה למעשה אין גוף שיכול לפקח עליו. במכתב תשובה קצרצר ששלח גמזו לאידלמן, נכתב כי "הסוגיה התרחבה לשאלות של מיקום, בקשת הפיצול מהאוניברסיטה ועוד. אין קשר למדיניות המחסור ברופאים".

"תפקידו של מנכ"ל משרד הבריאות הוא לדאוג לרפואה ולא לאכיפה של הפרת ריבונותה של ישראל על מוסדות אקדמיים", אומר לקר בתגובה. "לצורך זה יש את המשרד לביטחון הפנים. אם לא מוצא חן בעיני מישהו שיש להם משרדים במזרח ירושלים שיפעילו את הרשויות הרלוונטיות, אבל למה הרופאים והציבור במזרח העיר צריכים לשלם את המחיר? מדובר פה בחיי אדם". המדינה גם לא הסבירה בבית המשפט את שינוי עמדתה מ-2009, אז התירו לקבוצה הראשונה של הרופאים להיבחן. ואילו נאסר מודה כי אם העתירה תיכשל גם הוא לבסוף ימצא את עצמו בארה"ב קנדה או אנגליה, שם ישמחו לקבל אותו. "יש 199 מדינות בעולם", הוא אומר, "198 מתוכן מכירות בבית הספר שלנו".

בינתיים, השופט נועם סולברג - שבאחרונה התמנה לעליון - ממאן להיענות לבקשה לדון בתיק בדחיפות, כדי שהעותרים יוכלו להיבחן בבחינה הקרובה. העתירה הוגשה ביוני, ועתה ממתינים הרופאים להכרעה. "סולברג שפט שנים לא מעטות בבית המשפט המחוזי בירושלים ולא זכור לי מקרה שבו הוא ישב כדן יחיד ופסק לטובת תובע ערבי שתבע את אחת מרשויות המדינה", אומר עו"ד לקר. "אני מקווה לטוב, אך אם הייתי צריך להמר לא הייתי מהמר שהתיק זה יהיה חריג. מדובר בשופט מיומן ומקצועי והפעם הוא יצטרך לנצל את כל המיומנות שלו כדי לדחות את העתירה, זו משימה לא פשוטה. זו עתירה זהה לחלוטין לעתירה קודמת שנדונה בפני השופט דוד חשין".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "העתירה הובאה לפתחו של בית המשפט ונדונה. בימים אלו ממתינים לפסק הדין. כפי שצוין בכתב התגובה לבית המשפט, אוניברסיטת אל-קודס יושבת באופן מעורב הן בשטחי ישראל והן בשטחי הרשות הפלסטינית. לא נוכל להכיר בבוגרי בית הספר לרפואה עד שהאוניברסיטה לא תשלים מהלך של פיצול בין שני המוסדות שנמצאים באמור כרגע במעורב בשטחי ישראל והרשות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ