הממשלה אישרה: אשפוז כפוי לחולי אנורקסיה בסכנת חיים

עד כה לא ניתן היה לאשפז בכפייה חולים במחלה, כי לא הוגדרה "מחלת נפש". "החוק יציל חולים במצב קשה" אמר רופא בשיבא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הממשלה החליטה לתמוך בחוק שיאפשר אשפוז בכפייה של חולי אנורקסיה, כדי להציל את חייהם. ועדת השרים לחקיקה קבעה היום (ראשון) כי הקואליציה תתמוך בחוק אותו יזמה ח"כ ד"ר רחל אדטו (קדימה) כשיובא להצבעה במליאה. הצעת החוק קובעת כי ניתן יהיה לאשפז בכפייה חולי אנורקסיה אשר קיימת סכנה מוחשית ומיידית לחייהם.

בישראל ישנה רק מחלקה אחת המיועדת לטיפול בהפרעות אכילה בקרב חולים בוגרים (מעל גיל 18), בבית החולים שיבא בתל השומר, ומספר מיטות המוקצות לטיפול במחלה זו במחלקה הפסיכיאטרית בבית החולים הדסה, בכל הקשור לטיפול בנושא בבתי חולים ציבוריים.

על פי נתוני המחלקה, ישנם כ-300 אלף אנשים הסובלים מהפרעות אכילה, חלקם אינם מטופלים ואינם מודעים למחלתם, ומתוכם כ 20-30 חולים, בעיקר נשים, שמצבן הגופני כה קשה, שהם בסכנת חיים ממשית ועלולים למות בכל רגע.

"החוק הזה מיועד לקבוצה קטנה מאד של חולות, שבשבילן הוא יעשה את ההבדל בין חיים למוות" אמר ד"ר איתן גור, מנהל המחלקה להפרעות אכילה בשיבא. "מדובר בחולות ששוקלות 30 קילוגרם וחושבות שהן שמנות, שמצבן הגופני לא מאפשר להם לעמוד על רגליהן, שקצב לבן עומד על 20 פעימות בדקה. הן סובלות מהפרעה קשה במאזן המלחים והנוזלים. ולמרות מצבן הגרוע, יש משפחות שלא מצליחות להביא אותן לטיפול".

"יש עשרות אלפי חולות אחרות, שנמצאות במצב גופני טוב יותר ולא רוצות לקבל טיפול- אותן לא צריך לחייב", אמר גור. הוא הוסיף כי בשנים האחרונות נפטרו 22 נשים שסבלו מאנורקסיה, ושמצאו את מותם בשל העובדה שלא התמידו בטיפול הרפואי והפסיכולוגי שניתן להן "כל החולות האלו היו מאושפזות ועזבו אותנו, אם לא היו עוזבות הן לא היו מתות. הן אולי לא היו מבריאות, ורוב החולות מפתחות סיפטומים המביאים אותן שוב ושוב לטיפול, אבל הידע הרפואי שלנו היה מאפשר לנו להשאיר אותן בחיים. אף אחת מהן לא רצתה למות" הוסיף.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

חולה נשקלת בחדר טיפולים, המחלקה להפרעות אכילה בתל השומרצילום: אלון רון

הצעת החוק של ח"כ אדטו הינה תולדה של כנס שקיימה העמותה הישראלית לטיפול בהפרעות אכילה לחברי כנסת לפני מספר חודשים בנושא. מאז שוקדים חברי העמותה ביחד עם אדטו לקידום הצעת החוק. בדרך הם נתקלו בלא מעט התנגדויות, הן ממשרד המשפטים, והן ממשרד הבריאות - בשל המשמעות הכספית הכבדה של החוק. על פי הערכות, יידרשו כ 2-3 מיליון להקמת מחלקה סגורה לטיפול בהפרעות אכילה, רכישת ציוד מתקדם ותוספת כוח אדם הנדרשת באשפוז כפוי.

"אנחנו רואים יום יום את המצוקה של נשים צעירות שאינן מסוגלות להכריח עצמן להישאר במסגרת טיפולית, והמשמעות בסוף היא קביעת מותם. אני מאד שמח שהחוק אושר היום, ומקווה שיעבור מהר", הוסיף ד"ר יצחק וורגפט, יו"ר העמותה הישראלית לטיפול בהפרעות אכילה. "משרד הבריאות צריך לראות איך הוא מקצה את הפתרונות לזה. סך הכל לא מדובר בתקציב מאד גדול, אפשר במסגרת המחלקה בתל השומר או בהדסה להקציב עוד 3-4 מיטות, ובאמצעות כוח אדם קטן לבצע את ההחלטה החיונית הזאת".

הצעת החוק הינה תוספת משמעותית לחוק "לטיפול בחולי נפש בישראל" שנחקק בשנת 1955 ונתן לרופאים תפקד מרכזי ובמיוחד סמכות לאשפוז בכפייה כאשר זכויות החולים היו מעטות ושוליות. החוק תוקן בפעם האחרונה בשנת 1991, ונעשו בו שינויים משמעותיים. בין השאר נקבע כי פסיכיאטר רשאי להורות על אשפוז כפוי במקרים בו הובאו לפניו ראיות כי האדם העומד מולו חולה במחלת נפש וכתוצאה ממחלתו כושר שיפוטו או כושרו לביקורת המציאות נפגמה ו\או הוא עלול לסכן את עצמו או את זולתו סיכון פיסי מיידי.

מעבר למוגדר בחוק, קיימים מצבים נפשיים אשר אינם מוגדרים כמחלת נפש, אך מהווים סכנה מוחשית ומיידית לחיי החולה. במקרה בו החולה סובל מאחד מאותם מצבים נפשיים ומסרב לקבל טיפול, החוק אינו מאפשר לכפות עליו אשפוז שבמסגרתו ניתן יהיה להעניק לו טיפול מציל חיים. התיקון מבקש לאפשר אשפוז בכפייה גם במקרה של אנורקסיה, המוגדרת כ"הפרעת נפש".

אם יעבור החוק, יוכלו פסיכיאטרים מחוזיים לכפות אשפוז בן 7 ימים לעומדים בתנאי החוק, ואף להאריך את תקופת האשפוז הכפוי בעוד שבוע, לפי בקשה מנומקת ממנהל בית החולים. רק ועדה פסיכיאטרית תהיה רשאית להאריך את האשפוז לתקופה נוספת, שלא תעלה על שלושה חודשים, ובמקרים קיצוניים עד שישה חודשים.

בדברי ההסבר להצעת החוק החדשה נכתב כי מקורה הוא ב"משפחותיהם של אותם החולים הרואות את יקירם גווע לנגד עיניהם, וכן הרופאים המטפלים אשר ידם קצרה מלהושיע ואין ביכולתם לאשפז. מאחר ושיקול דעתם של חולים אלה הינו מוטעה ומעוות, אין זה מוסרי לקבל את התנגדותם לאשפוז הנועד להציל את חייהם".

ח"כ אדטו, ראש שדולת הבריאות בכנסת אמרה היום, "ההחלטה של ועדת השרים הינה החלטה היסטורית, המהווה הצלת חיים ישירה של 35 חולות אנורקסיה מידי שנה. המסר היוצא היום הוא כי אנורקסיה הינה מחלה מסכנת חיים. אישור הצעת החוק הינו הצעד הראשון למלחמה אמיתית בתופעה קשה זו. חוק זה יעצור את המשך המצב הבלתי נסבל אשר היה קיים עד היום, בו משפחות נאלצו לראות את בנותיהן גוועות בבית לנגד עיניהן כאשר ידן קצרה מדיי להושיע לאור סירוב הבנות לקבל טיפול רפואי מציל חיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ