אמה של צעירה שמתה מאנורקסיה: התחננתי שתתאשפז

אירית הזלמן בירכה על החלטת הממשלה לתמוך באשפוז כפוי לחולים במחלה; בתה ליאור סירבה להתאשפז ומתה בגיל 29

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל בלומנפלד

אירית הזלמן, אמה של ליאור שנפטרה לפני שלושה חודשים מאנורקסיה נרבוזה, הביעה היום (ראשון) תמיכה בהצעת החוק לפיה ניתן יהיה לאשפז באופן כפוי חולי אנורקסיה. ההצעה אושרה היום בוועדת השרים לחקיקה.

"כואב לי שלא עשו את זה עד היום. ליאור נפטרה במשקל של 32 קילו, זה היה בבית כי היא לא הסכימה להתאשפז למרות שהתחננו בפניה. יום לפני שאיבדנו אותה היא אושפזה במיון כי לא הרגישה טוב, מצבה היה ירוד והיא לא יכלה לעמוד על הרגליים אבל הבדיקות יצאו טובות. אני התחננתי בפני הרופאים שייקחו אותה למחלקה לטיפול בהפרעות אכילה אבל הם אמרו לי שהם לא יכולים, כי היא התנגדה".

ליאור, בת 29 במותה, בוגרת תואר בתקשורת וניהול, וספורטאית מצטיינת, נכנסה ויצאה בתשע השנים האחרונות מהמחלקה לטיפול בהפרעות אכילה במרכז הרפואי שיבא. תקופות האשפוז הממושכות שברו את רוחה ובכל פעם היא השתחררה חרף המלצות רופאיה ותחינות הוריה.

לפני שלוש שנים אימה אף פנתה לבית המשפט בבקשה לאשפוז כפוי, לאחר שליאור שחררה עצמה מהמחלקה חרף העובדה שמצבה הגופני הידרדר באופן קיצוני. "ידעתי שאם היא יוצאת זה הסוף, הלכתי לבית משפט, עמדתי בפני שופטת וביקשתי להציל את הילדה אבל היא אמרה לי 'לא'. שרק לאחר שהיא תגיד לה שהיא רוצה היא תאשר", שחזרה אירית.

לדבריה, "הסברתי (לשופטת) שהיא בריאה בראשה ושהיא תשכנע אותה שהיא לא צריכה להתאשפז. רק אחרי ששכרתי עו"ד שאמר לשופטת שאם יקרה לה משהו יופנו אליה הטענות, ניתן לי אישור חד פעמי לאשפוז בכפייה. והיא באמת העלתה קצת במשקל באשפוז הזה". אולם לאחר שחרורה, מצבה הגופני של ליאור הידרדר שוב ושוב.

אירית מעידה כי עוד בתקופת בגרותה סבלה בתה ממשקלים לא סדירים, אך ההחמרה המשמעותית אירעה בשנה האחרונה, בה ליאור אושפזה תכופות והחליטה שלא להתאשפז עוד. "היא מאד סבלה, אמרה שהיא לא רוצה יותר" אמרה אירית "המילים האחרונות שלה היו 'נגמר הסיפור'".

אשפוז בכפייה סותר בבסיסו את זכות האדם להגנה על חייו, גופו וכבודו. כאשר אירית נשאלה האם אשפוז כפוי היה הבחירה הנכונה עבור בתה השיבה כי "אני מניחה שאם הייתה מתאשפזת לתקופה ממושכת ומטופלת תרופתית, אולי זה היה משתנה. הייתי מוכנה אפילו במחלקה פסיכיאטרית סגורה. רק שהיא תישאר בחיים, הייתי עושה את הכל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ