האחיות ישבתו ביום ראשון למשך 24 שעות

הסלמה במחאה על מחסור בכוח אדם והעומסים הכבדים בבתי החולים. יו"ר הסתדרות האחיות: "המחלקות נראות כמו מגרש חניה של מיטות"

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל בלומנפלד

הסתדרות האחיות הודיעה היום (חמישי) כי תשבית ביום ראשון הקרוב את מערך האחיות בכל מערכת הבריאות הציבורית למשך 24 שעות, זאת בשל מחסור בצוותי האחיות והעומסים הכבדים הניכרים בבתי החולים הכלליים בארץ בשבועות האחרונים.

בשביתה ייטלו חלק האחים והאחיות במרפאות הקהילה של קופת חולים כללית, בתחנות טיפת חלב, בלשכות הבריאות, בבתי הספר, ובבתי החולים הציבוריים בארץ. במחלקות האשפוז בבתי החולים יעבדו צוותי האחיות במתכונת מצומצמת. בחדרי ניתוח יעבוד צוות אחיות במתכונת שבת ויטפלו רק במקרים דחופים. במחלקות האונקולוגיה, דיאליזה, חדרי לידה, מחלקת פגים וילודים, יחידות פריון וחדרי מיון יעבדו צוותי אחיות מצומצמים, אולם יתנו מענה רגיל.

האחיות בבתי חולים גריאטריים ופסיכיאטרים לא ישבתו. בכל עיר תפעל תחנת בריאות למשפחה אחת תורנית, שתעניק מענה לפגים ולנשים הרות בסיכון. אחיות בריאות התלמיד ישבתו וכמו כן מרפאות חיסון חו"ל תהיינה סגורות.

ישיבת המשא ומתן שהתקיימה היום בלשכתו של יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, בשיתוף יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן והממונה על השכר באוצר, אילן לוין והצוותים המקצועיים של הצדדים, הסתיימה בלי תוצאות. הסתדרות האחיות דורשת מתן פתרון מיידי לעומס במחלקות ע"י פתיחת מחלקות שנסגרו וכן העלאת שכר האחיות והפיכתו לאטרקטיבי, כפתרון למחסור הכבד בכוח אדם.

"יש משבר חמור בקרב האחיות, הן בורחות מהמקצוע. בחו"ל מרוויחים המון. אני צריכה משכורת אטרקטיבית כדי שיבואו לעבוד איתנו, בשביל 5,000 שקל ומיטות מלאות במחלקות ובפרוזדורים אף אחת לא תישאר", אמרה יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן "אני עומדת על הורדת העומסים. אני יודעת שאי אפשר ביום אחד, אבל אני רוצה להוציא את התופעה של מיטות בפרוזדורים מהמערכת. המחלקות נראות כמו מגרש חניה של מיטות, יש מיטות ליד השירותים, במחלקות הילדים הם ממש אחד על השני - זה לא אנושי בשביל המטופלים". לדבריה של כהן, יש כחמש מחלקות שנסגרו בבתי חולים בארץ, ופתיחתן תאפשר לדלל את מספר המיטות הצפופות במחלקת כיום.

מאבק האחיות החל לפני כשנה, לאחר שצוותי האחיות קרסו תחת העומס הרב שנגרם מתפוסה גבוהה במחלקות האשפוז בבתי החולים בארץ. לאחר שנקטו האחיות בצעדים ארגוניים, הוסכם כי התפוסה במחלקות הפנימיות תופחת ל-120% באופן מיידי, ובשנה הנוכחית תופחת בשנית ל-115% תפוסה. כמו כן, הוגדלו תקני האחיות במחלקות הפנימיות לטובת טיפול בחולים המונשמים ונוספו 190 תקנים. אולם בשבועות האחרונים, החלו להתמלא מחלקות האשפוז עד כדי 140% תפוסה וצוותי האחיות קרסו בשנית תחת העומס.

במשרד האוצר הבהירו היום כי הם אינם רואים סיבה לשביתה ביום ראשון, וכי הצדדים יפגשו מחר במטרה למנוע את השביתה המתוכננת. "האחיות נמצאות במסגרת הסכם שכר ותקינה שנחתם באמצעות ההסתדרות הכללית עד לסוף שנת 2012 והן מחויבות ל'שקט תעשייתי' עד לתום תקופה זו", נמסר מהאוצר. "בחודשים האחרונים מתקיים תהליך משותף למשרד האוצר ומשרד הבריאות במטרה להגדיל את מספר האחיות ולהקל את עומס העבודה על האחיות. עם זאת, שביתה בתקופה זאת, ובעיקר בימים אלה של חורף, אינה לגיטימית ומהווה פגיעה מיותרת בציבור החולים".

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן אמר בנושא כי "האחיות קיבלו את כל מה שהובטח להן עד הפסיק האחרון. אי אפשר לבנות בית חולים בארץ בשביל חודשי החורף המעטים. אסור לעזוב בתי חולים ואסור לעזוב חולים. הן עובדות קשה, אנחנו יודעים, אבל ההסכם סגור עד סוף השנה. בזמנו אמרנו שהמקסימום הוא 120% תפוסה בבתי החולים, אז מה, אם עוברים את זה זאת סיבה לעזוב את המחלקות? זה מוגזם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ