סמנים מזיקים

באחרונה עולה מספר הנשים המבצעות ללא הצדקה בדיקות דם לאיתור סמנים לסרטן השד. התוצאות עלולות להכניס אותן לחרדה מיותרת

ערן שרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן שרון

לעתים פונות או מופנות נשים בריאות למרפאת שד עקב סמני סרטן שד גבוהים שנצפו בבדיקת דם. מהם סמני סרטן? והאם תוצאה גבוהה מצביעה בהכרח על סרטן? מה המשמעות של עלייה ברמות סמני סרטן בבדיקות?

סמנים לסרטן זוהו כקבוצה של חלבונים המיוצרים על ידי הגוף כמענה לסרטן או המיוצרים על ידי הגידולים עצמם. אולם לא רק. ניתן למצוא סמנים ברמות נמוכות ולעתים אף מוגברות גם באוכלוסייה בריאה. גילוי הסמנים מתאפשר בבדיקת דם פשוטה. חלק מסמני הסרטן ניתן לזהות גם בנוזלי גוף אחרים כגון שתן.

התלהבות החוקרים לאבחן סרטן שד באמצעות בדיקת דם פשוטה, על ידי סמני סרטן בדם, ואולי אף להגיע לאבחנה בשלב המאוד מוקדם של הסרטן, עדיין לא הוכיחה את עצמה. למרות מספר רב של מחקרים, עדיין חוקרים רבים ממשיכים לחפש סמנים שאפשר יהיה לסמוך על דיוקם ומשמעותם. כאמור, אותם חלבונים יכולים להימצא ברמות גבוהות גם במצבים בהם אין סרטן כלל, או לחלופין ברמות תקינות לחלוטין בדמן של נשים שסובלות מסרטן שד. סמני סרטן ניתן לראות ברמות גבוהות לעתים גם במצבים שפירים, ואף בסוגי סרטן השונים מסרטן השד וכן במחלות אחרות ללא ממאירות. לכן, האגודה האמריקאית לאונקולוגיה לא ממליצה על בדיקת סמני סרטן בדם כאמצעי אבחנתי לגילוי מוקדם של סרטן.

בשנים האחרונות זוהו מספר לא קטן של סמנים כמשויכים באופן ישיר או עקיף לגידולי שד. הנחקרים והנפוצים יותר הם 29-27 3 ,CA-15 CA ו-- CEA סמנים אלו ואחרים הם רכיבים המכונים פרוטאינים או גליקופרוטאינים המיוצרים בחלקם מתאים בריאים או שפירים, ובחלקם מתאי סרטן. ניתן למצוא עליית סמנים לסרטן השד גם בנוכחות מחלת כבד או לבלב וגם בנשים בריאות לחלוטין. לעתים נשים נבדקות ביוזמתן עקב חרדה או אפילו ביוזמת רופאי משפחה, המפנים לבדיקות סמני סרטן השד כבדיקת סקר או מסיבות שונות אחרות. להפניית נשים בריאות לבדיקת דם לזיהוי נוכחות סמני סרטן שד כבדיקת סקר אין הצדקה מוכחת בספרות המדעית, גם כשיש גורמי סיכון מוגברים לתחלואה בסרטן השד כגון סיפור משפחתי. ואכן, כשמגיעה תוצאה של סמני סרטן מוגברים בדם, דומה הדבר ל"אבן הנזרקת לבאר" שמעמידה רופאים בדילמה, וכיוון שכך מפנים מטופלות אלו למרכזי שד מומחים. שם בדרך כלל ירגיעו את המטופלת, ויעשו את הבדיקות הרגילות על פי גורמי הסיכון לסרטן השד והבדיקות המקובלות, כגון בדיקה ידנית והדמיית השד לפי צורך (ממוגרפיה, סונר שדיים ולעתים MRI).

לפי נתוני החברה האמריקאית לאונקולוגיה, בקרב חולות שאובחנו עם סרטן שד מתקדם בכ-70% ניתן לגלות סמנים גבוהים בדם, לעומת כ-10% בקרב נשים עם סרטן שד מוקדם. רמות הסמנים יכולות לרדת עם התחלת הטיפול בסרטן, אך לעתים עולות שוב בשבועות הראשונים שלאחר הטיפול, כשהתיאוריה לכך היא שהסמנים "נשפכים" למערכת הדם מתאי סרטן שהושמדו. לעתים סמנים גבוהים יכולים להצביע על פרוגנוזה רעה יותר, אולם לא בהכרח. גם יעילות הטיפול לא יכולה להימדד על ידי הסמנים.

לפי החברה האמריקאית לאונקולוגיה, סמנים לסרטן שד לא הוכחו מעולם כיעילים בגילוי מוקדם של סרטן השד, ולכן כבדיקת סקר, לא רק שאינם יעילים, אלא אף עלולים לגרור את המטופלות למצבי דחק נפשיים ולבדיקות רבות ומיותרות שבסופן הרווח לבריאותן אפסי.

האגודה האמריקאית לא ממליצה גם לעבור בדיקות סמנים רוטיניות לאחר טיפול בסרטן שד, במטרה לגלות הישנות של המחלה. אמנם כמה עבודות מחקר הראו שעלייה ברמות של מרקרים לסרטן השד עשויה להופיע כחצי שנה לפני שיראו ממצאים בבדיקות הדמיה אחרות, אך עדיין אין הוכחות ברורות ששימוש במרקרים תורם לריפוי או לשיפור השרידות מסרטן השד. במרכזים המטפלים בסרטן השד ימשיכו לנטר רמות מרקרים לסרטן לפי הצורך ולטובת המטופלות, אולם נראה שאין צורך, ואפילו לא כדאי לבצע בדיקות אלו ללא אינדיקציה מתאימה.

הכותב הוא ד"ר כירורג ומנהל המרכז לבריאות השד בבית החולים בילינסון בפתח תקווה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ