הישג לאחיות: מש' הבריאות מקדם הוספת מיטות אשפוז

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שביתת האזהרה שערכו אתמול אחיות מערכת הבריאות הציבורית נתנה אותותיה: הצדדים ייפגשו היום להמשך המשא ומתן, ומשרד הבריאות יציג תוכנית מפורטת של שלושה נושאים לפתרון המשבר.

בניגוד להתבטאותו של סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, בתחילת השבוע כי "האחיות קיבלו את המגיע להן עד הפסיק האחרון" וכי הוא "אינו חייב להן דבר", תוכנית ההבראה של משרד הבריאות כוללת תוספות רבות. בין היתר, תכלול פתיחה של מחלקות פנימיות, תוספת של כ-400 מקומות ללימודי אחיות באקדמיה ובבתי הספר לסיעוד, ותוספת מיטות ביחס לעומס בחדרי המיון.

"ייתכן אף שנקדים את פתיחת המחלקות הפנימיות", אמר אמש מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו בשיחה עם "הארץ", וציין כי מדובר בתוספת של מחלקה פנימית ברמב"ם, שיבא וביה"ח בעפולה, ולצדם תוספת של "כמעט מחלקה" בנהריה, והוספת מספר מיטות באיכילוב ובקפלן. "זה חסר תקדים", הוסיף.

הוא ציין כי אמנם התוכנית טרם הוצגה לאוצר, אולם ניכרת הבנה משותפת איתם על הקווים הכלליים. "אלו דברים סבירים שניתן לבצע אותם, זה לא יזעזע את תקציב המדינה", אמר.

עיצומי האחיות אתמול הובילו ללחץ מוגבר על בתי החולים, שקיבלו את החולים שנהרו אל מחלקות המיון בשל שביתת המרפאות לבריאות המשפחה. "מלבד האנשים שלא הפסיקו לבוא, טיפלנו גם בחולים שאין להם מקום במחלקות והם נאלצים להישאר בחדרי המיון אפילו יומיים-שלושה", סיפרה האחות איילה ליאור, שעובדת בחדר המיון באיכילוב כבר 31 שנה. "גם בלי השביתה זה המצב. אין מיטות במחלקות".

ליאור סיפרה כי הגיעה למקצוע מסיבות אידיאולוגיות, לאחר שלמדה תואר ראשון במשפטים ותואר שני במדעי החיים. "בנות רוצות לעזוב, אנחנו מעודדים אותן, אבל הקושי רב", היא אומרת. "צריך לתת פתרון ולעודד את הדור הצעיר להגיע לתפקיד, זה העתיד שלנו". יו"ר ועד האחים והאחיות בבית החולים, שאול זכאי, אמר כי "זאת היתה תחושה איומה לשלוח היום אחיות הביתה, אנחנו לא מיליטנטים כמו הרכבת והנמלים, מדובר פה בחולים, אבל לא הייתה לנו ברירה".

גם בצפון הרגישו בעומס הכבד, וחדר המיון בבית החולים "הכרמל" אף קרס לכמה שעות, לאחר שהגיעו אליו כ-100 חולים, פי שלושה מהמותר. "אנחנו ב-180% תפוסה, וזה בלתי נסבל כבר. גם ברמב"ם מאוד עמוס", סיפרה פנינה וולף, יו"ר ועד האחיות בבית החולים. "קיבלנו הנחיה לא להתקשר יותר למשרד הבריאות בבקשה לסגור את חדרי המיון, כי אמרו שאנחנו נודניקים, אבל מישהו צריך לטפל בחולים האלו".

במשרד האוצר הגדירו את השביתה "לא לגיטימית", מאחר והן מחויבות חוקית לא לשבות, ומסרו כי "ההידברות נשאה פירות היום ותימשך גם מחר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ