סודות הדיאטה נחשפים

להרזיה מהירה - יותר ירקות; להרזיה ממושכת - יותר בשר

מחקר ישראלי מצא הבדלים בין דיאטות המיועדות לטווחים קצרים וארוכים. ע"פ הממצאים, הורדה מהירה מבוססת על דיאטת בשר, דגים ופשטידת ביצים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

הפחתה בצריכה של 30 גרם ממתקים מדי יום ובמקביל אכילת 140 גרם נוספים של ירקות לצורך ירידה במשקל אינה חדשה מרעישה.

אולם מתברר כי כדי להביא לירידה במשקל לאורך זמן יש לוותר דווקא על ביצים וקטניות מעובדות - דוגמת כדורי פלאפל. ממצאים אלו עולים מעבודתם של חוקרים ישראלים שביצעו ניתוח סטטיסטי מקיף ליעילותן של קבוצות מזון שונות בהצלחת דיאטות קצרות וארוכות טווח.

באחרונה פרסם כתב העת המדעי של הקולג' האמריקאי לתזונה ניתוח של ממצאים מתוך מחקר הדיאטות הגדול המבוצע בשנים האחרונות בקרב עובדיו של הכור האטומי בדימונה. במחקר זה נבחנת יעילותן של שלוש דיאטות שונות להפחתה במשקל, בקרב 322 מהעובדים בכור, לאורך תקופה ממושכת.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

הממצאים העלו כי לצורך הורדה מהירה במשקל כעבור חצי שנה, דיאטה דלת פחמימות - המבוססת על בשר, דגים ופשטידת ביצים ומהווה גרסה מעודנת של "דיאטת אטקינס" המפורסמת - הובילה לירידה הגבוהה ביותר של 6.4 קילו בממוצע; דיאטה ים תיכונית המתאפיינת בשתי מנות דג בשבוע ובצריכה קבועה של שמן זית ואגוזים הובילה לירידה של 4.9 קילו בממוצע; ואילו הדיאטה המסורתית דלת השומנים המבוססת על פסטה, אורז ותפוחי אדמה הובילה לירידה של 4.7 קילו בממוצע.

אולם לצורך הורדה ארוכת טווח במשקל, הבאה לידי ביטוי כעבור שנתיים - כשהנבדקים כבר שבו והעלו חלק מהמשקל שהשילו - הדיאטות היעילות היו הדיאטה דלת הפחמימות, שהובילה להורדה של 4.7 קילו בממוצע והדיאטה הים תיכונית שהובילה להורדת 4.4 קילו בממוצע. זאת, בהשוואה לדיאטה דלת השומנים שהובילה להורדה במשקל של 2.9 קילו בממוצע בלבד. השתיים הראשונות אף הובילו לשיפור המשמעותי ביותר בתוצאות בדיקות הדם של הנבדקים לאורך זמן, לרבות בהעלאת הכולסטרול הטוב (HDL), הורדת השומנים בדם (טריגליצרידים) והפחתת האינסולין והסוכר.

להגדלה לחצו כאן

ככלל, מצא המחקר הנוכחי כי אדם צורך בממוצע 3.6 קילו מזון ביום, שמרביתם מורכב מנוזלים, ללא מים שלא נכללו בספירה, (32.6%), מירקות (18.8%) ופירות (17.7%). "דווקא המזונות הכי דחוסים, ששוקלים הכי פחות, מוסיפים הכי הרבה קלוריות לתצרוכת היומית", מבהירה הפרופ' איריס שי מהמרכז הבינלאומי לבריאות ותזונה באוניברסיטת בן-גוריון, העומדת בראש צוות החוקרים. כל שלוש הדיאטות שנבדקו הובילו להפחתה ממוצעת של קילו אחד ביום במשקל המזונות הנאכלים, אולם באשר להורדה מהירה במשקל - ניתוח פרטני העלה כי סוגי הדיאטה השונים ניבאו הצלחה ברמת מובהקות סטטיסטית שונה: בדיאטה דלת פחמימות היתה זו העלאה בצריכת ירקות שניבאה הצלחה; בדיאטה ים תיכונית - העלאה בצריכת קטניות לא מעובדות, למשל גרגרי חומוס, והעלאה בצריכת מוצרי חלב; ובדיאטה דלת השומנים - הורדה בצריכת ממתקים ועוגות.

בכל שלוש הדיאטות המבקשות להתמיד בהורדה במשקל למשך שנתיים, תרמו להצלחה העלאה בצריכת ירקות ובשר והורדה בצריכת ביצים, קטניות מעובדות ומשקאות קלים. בניתוח פרטני, הצלחה ארוכת טווח בדיאטה דלת הפחמימות נקשרה בעיקר לעלייה בצריכת בשר ולירידה בצריכת משקאות שאינם מים; הצלחה בדיאטה ים תיכונית נקשרה בעיקר לירידה בצריכת קטניות מעובדות, ביצים, לחם, תפוחי אדמה ופסטה; והצלחה בדיאטה דלת שומנים נקשרה בעיקר לעלייה בצריכת ירקות וירידה בצריכת קטניות מעובדות.

לדברי שי, "המשותף לשלוש הדיאטות היא ההמלצה להעלאה דרמטית בצריכת הירקות והפחתה במזונות מתועשים וחטיפים".

פרופ' איריס שיצילום: אוני' בן גוריון

בעבודה נוספת הקשורה למחקר, שהתפרסמה בכתב העת Diabetes Care ובוצעה בראשותם של הפרופ' שי והפרופ' אסף רודיך מאוניברסיטת בן-גוריון וחוקרים מהקריה למחקר גרעיני בדימונה ומאוניברסיטת לייפציג בגרמניה, נמצאו רמזים למנגנון במסגרתו "זוכר" הגוף דיאטות, גם לאחר שהמטופל עבר את שיאה של הירידה במשקל, לרוב כעבור חצי שנה של דיאטה, ולאחר שהחל להעלות מחדש במשקלו. אמנם התברר כי הורמון האינסולין האחראי על ספיגת הסוכר בדם ורמות השומנים בדם והורמון הלפטין המופרש מרקמת השומן עולים מחדש לאחר שהמטופל חוזר לצבור במשקל - אולם סימנים אחרים בדם ממשיכים לרדת ולהיטיב את מצבם הרפואי של המתמידים באכילה של מזון בריא, גם אם החלו להשמין מחדש. בימים אלה ממשיכים החוקרים לבחון את המגמה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ