דן אבן

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב פרסם היום (שני) צו הצהרתי הקורא לכלל הרופאים במערכת הציבורית להחתים שעון נוכחות בהתאם להסכם הקיבוצי שנחתם בקיץ. בית הדין נדרש לתת את הצו לבקשת קופת חולים כללית, בעקבות מרד של מאות רופאים שמסרבים להחתים שעון נוכחות מאז תחילת פברואר.

בהחלטה, שהתקבלה על ידי צוות בראשות השופט מיכאל שפיצר, נכתב כי בית הדין מסתפק עתה בצו הצהרתי, אולם בהמשך הוא עשוי להידרש לנקיטת צעדים נוספים, אם תימשך המחאה במתכונתה הנוכחית. "לא ניתן להשלים עם מצב שבו ועדי רופאים פועלים במאורגן ובריש גלי להפרה של הוראה מפורשת בהסכם קיבוצי תקף. התנהלות שכזו מהווה חתירה תחת ההסכם הקיבוצי, ופגיעה של ממש בארגון היציג עצמו", נכתב בהחלטה.

בית הדין אף הכריע בסוגיה שבמחלוקת בין הנהלת הכללית לבין ההסתדרות הרפואית באשר לגורם שאחראי לקרוא לסדר את הרופאים המורדים, והבהיר כי למרות שצעדי המחאה הם צעדים ארגוניים הנעשים על ידי ועדי רופאים בבתי חולים, "נחה דעתנו כי ההסתדרות הרפואית פועלת כמיטב יכולתה להביא ליישום ההסכם הקיבוצי על ידי כלל הרופאים".

שעון נוכחות לרופאים בבית החולים הלל יפה בחדרה, היוםצילום: נמרוד גליקמן

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בשעות הבוקר קרא ארגון רופאי בתי החולים ארבל לחדש את אסיפות המחאה בבתי החולים, בתגובה להחלטת קופת חולים כללית להפחית 20% ממשכורות חודש פברואר של רופאים שנמנעו מחתימה על שעון נוכחות, כפי שפורסם ב"הארץ".

המהלך יצא לפועל במשכורות של מאות רופאים העובדים בבתי חולים של הכללית, כ-80% מהרופאים בשניידר, 70% מהרופאים בבילינסון, ו-60% מהרופאים במאיר והשרון, ששולמו הבוקר. בארגון ארבל ארגנו הבוקר אסיפות אזהרה בבתי חולים איכילוב, בילינסון, מאיר, רמב"ם, בני ציון, וולפסון, אברבנאל והשרון, לדבריהם "כאות אזהרה למעשה הבריונות של הכללית. מדובר בחציית קו אדום, צעד לא חוקי ולא מוסרי שנועד לאיים בבוטות על רופאים שעושים את עבודתם נאמנה. רופאי בתי החולים לא יכולים לעמוד מנגד, כשהנהלת הכללית מחליטה לעשות דין לעצמה ולאיים על הרופאים בישראל. אנו קוראים להנהלת הכללית לחזור בה לאלתר מההחלטה השערורייתית".

בכללית מבהירים כי ההחלטה על הפחתת שכר מבוססת על מקדם היעדרות מינימלי, וכי רופא שידווח בעל פה כי עבד בשעות שהופחתו ממשכורתו, עניינו ייבחן פרטנית. מהכללית נמסר כי "ההסכם הקיבוצי שנחתם עם הארגון היציג של הרופאים הוא תולדה של חודשים ארוכים של משא ומתן ועל כל הצדדים לקיימו ככתבו וכלשונו, כפי שאכן עושה הכללית. נתוני השבועות האחרונים מראים כי רובם המוחלט של הרופאים מכבדים את ההסכם על כל סעיפיו. לא ייתכן כי מיעוט קטן המפר הסכם חשוב זה ימשיך במהלכיו החד צדדיים מבלי לקחת אחריות על צעדים אלו. אנו שבים וקוראים, כמו שעשינו בתכתובות, תזכורות ופניות אישיות להחתים שעון ולקיים את ההסכם המביא בשורה אמיתית לרפואה הציבורית בישראל".

בבתי החולים הממשלתיים שבבעלות המדינה שולמו משכורות פברואר כבר בשבוע שעבר, ולא בוצעו הפחתות בשכרם של הרופאים שנמנעו מלחתום על שעון נוכחות. במקביל החליטו בשבוע שעבר הרופאים המורדים בבתי החולים הממשלתיים לעבור לשלב ב' של המאבק, ולהתחיל בהחתמה על שעון נוכחות, כשהם מרכזים במקביל דיווחים על כל פעולה המבוצעת הן במקום העבודה והן בבית לצורך הגשת חשבונות גבוהים לתשלום לידי המעסיקים בסוף החודש. רופאים בכירים הבהירו כי במידה והמדינה לא תשלם על כלל הפעולות שייכללו בדרישות התשלום במסגרת משכורות חודש מארס, יוגשו כנגדה תביעות פרטניות בגין הלנת שכר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ