דו"ח חמור נגד אסותא: מטופלת מתה מניתוח לא הכרחי

ועדה מטעם משרד הבריאות מתחה ביקורת על המנתח ועל הנהלת ביה"ח, שסירבה להעביר את המטופלת לבית חולים כללי לאחר שהידרדר מצבה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

דו"ח חמור של ועדת בדיקה במשרד הבריאות מותח ביקורת על בית החולים אסותא בתל אביב ועל הגינקולוג ד"ר אילון לחמן. הדו"ח מתייחס לאירועים שהובילו למותה של איניסיה דיסקין ב-2008, חודש לאחר שעברה ניתוח לכריתת רחם. מהעדויות שנאספו עולה כי ייתכן שהניתוח שעברה דיסקין היה מיותר, וכי הרופאים לקו ב"שאננות יתר" וב"ליקוי מאורות" ולכן לא זיהו סיבוך שסבלה ממנו. הדו"ח מותח ביקורת על הנהלת בית החולים, שסירבה להעביר את המטופלת לבית חולים כללי לאחר שהידרדר מצבה.

דיסקין, נשואה ואם לבת, היתה בת 46 ולפי דו"ח הוועדה תוארה כ"בריאה בדרך כלל", כשנותחה בספטמבר 2008 במשכנו הקודם של בית החולים במרכז תל אביב על ידי לחמן. לטענת המשפחה, לחמן הבהיר כי אותרו בגופה תאים סרטניים ויש צורך בניתוח דחוף. עם זאת, במסמכי הטיפול נטען כי הניתוח נדרש בעקבות שרירנים ברחם, דבר שלטענת הוועדה "אינו מהווה עילה לכריתת רחם".

דיסקין אושפזה במחלקה הכירורגית בבית החולים, ויום לאחר הניתוח התלוננה על כאבים. לטענת הוועדה, אף שלחמן ביקר אותה כמה פעמים ביום, הוא לא איבחן שלושה ימים לאחר הניתוח סימנים שהעידו כי סבלה מניקוב במעי לאחר הניתוח, מצב רפואי המכונה "פרפורציה". כתוצאה מהעיכוב באבחון התפתח במקום זיהום, ורק למחרת בבוקר הועברה דיסקין לניתוח מתקן, ובהמשך ליחידה לטיפול נמרץ, כשהיא נזקקת להנשמה. בארבעת הימים הבאים נראה היה כי מצבה השתפר, אולם בהמשך אובחנו כשל חמור של הריאות וזיהומים, ומצבה הידרדר עד מותה כחודש לאחר הניתוח.

איניסיה דיסקין (משמאל) ובני משפחתהצילום: רפרודוקציה

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

ועדת הבדיקה מנתה כשלים רבים בטיפול, לרבות היעדר תיעוד של בדיקה גינקולוגית שעברה בטרם הוחלט על כריתת הרחם, ביצוע הניתוח "בהיעדר נתונים קליניים הולמים, כנראה ללא צורך", ועיכוב באבחון הסיבוך לאחר הניתוח. לפי הוועדה, "מנתח בכיר חייב להיות מודע למכלול הסיבוכים האפשריים כתוצאה מהניתוחים אותם מבצע (..) ליקוי המאורות בו לקה לחמן גרם לשאננות מסוכנת שתרמה משמעותית לאיחור באבחנה". ביקורת דומה נמתחה גם על הרופא התורן, בשל הכשל בזיהוי הסיבוך. "אין ספק שאבחון מוקדם היה עשוי לשנות את המהלך ולמנוע את המשך ההידרדרות".

הוועדה אף קבלה על אי שיתוף פעולה של הנהלת אסותא וממלאת מקום מנהל בית החולים בשעתו, ד"ר אורנה אופיר, שלא אישרה את העברתה של דיסקין לבית חולים כללי, חרף בקשת המשפחה. "מצבה הקשה חייב התייעצות עם רופאים מתחומים שונים (..) מה שקשה לביצוע בבית חולים פרטי. המנהלת התנגדה להעברת החולה בכל תוקף, וטענה כי אסותא משופע במומחים". הוועדה קובעת כי היה מקום להעביר את דיסקין, וממליצה למשרד הבריאות לגבש הנחיות ברורות בנושא. בחודשים האחרונים מתנהלת תביעה שהגישה המשפחה נגד המעורבים בפרשה, בבית המשפט המחוזי בירושלים, באמצעות משרד עורכי הדין ד"ר אבי רובינשטיין ושמואל יקירביץ.

בתגובה לדו"ח הבהיר לחמן שהוא "דוחה לחלוטין את מסקנות הוועדה, שאין לה תימוכין רפואיים. יש בידינו חוות דעת של מומחים בעלי שם עולמי, שסותרות באופן נחרץ את הנאמר בדו"ח". לחמן קבל גם על התעלמות הוועדה מכך שהניתוח אושר על ידי יועץ חיצוני בקופת חולים מאוחדת, המשמש רופא נשים בכיר בבית חולים ממשלתי.

לחמן אף מחה על חברותו בוועדה של הגינקולוג פרופ' יורם בייט מבית החולים מאיר בכפר סבא, שהוא גיסו של גינקולוג בכיר שכתב בשביל המשפחה - בתשלום - חוות דעת בתביעה האזרחית שהוגשה. בראש הוועדה עמד הכירורג פרופ' צבי גימון מבית החולים הדסה עין-כרם בירושלים, וישב בה עו"ד אייל חקו ממשרד הבריאות. ממצאיה הועברו לנציב קבילות ציבור במשרד הבריאות, לקבלת החלטה בעניין צעדים משמעתיים כלפי הרופאים המעורבים.

בייט אמר בתגובה כי "כבר בפתח הישיבה הראשונה של הוועדה ציינתי בפני באי כוחם של הצדדים, למען הגילוי הנאות, על קרבת המשפחה לגיסי, והנציגים לא הביעו את דעתם או התנגדו שאמשיך לדון במקרה".

מאסותא נמסר בתגובה: "מותה הטרגי של איניסיה הוא מקרה חריג ביותר שהתרחש ב-2008 בבית החולים הישן. מקרה זה אינו משקף את המציאות היום, באסותא החדש. כל המלצות הוועדה מיושמות כבר מזמן בבתי החולים של אסותא.

"לחמן הוא גינקולוג מומחה, שהיה בעבר מנהל מחלקה בבית חולים ציבורי. הוא היה רופאה האישי של המנוחה מטעם קופת חולים מאוחדת, וליווה אותה במשך שנים טרם ההחלטה על הניתוח, שהתקבלה לאחר חוות דעת נוספת של רופא מומחה. משהתבררו משמעויות ההחמרה במצבה הרפואי, ניתן למנוחה טיפול מהיר ומקצועי על ידי מגוון רחב של רופאים מומחים מהמעלה הראשונה, מטווח רחב של התמחויות, ככל שדרש מצבה. אנו מצרים על תוצאה טרגית למצב, שלצערנו מתרחש לעיתים בבתי חולים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ