כואב אבל פחות, במיוחד אצל ג'ינג'ים

מחקר דני קובע כי בעלי שיער אדמוני נהנים מסיבולת גבוהה יותר לסוגים שונים של צריבות, עקיצות, מזון חריף ודקירות מחט

יונתן ובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יונתן ובר

האם הבחנתם פעם באדם שהסיבולת שלו למזון חריף גבוהה בהרבה משלכם? בפעם הבא שתיתקלו במצב הזה, בחנו את צבע שיערו של האיש או האשה שמולכם - ייתכן מאוד שהם ג'ינג'ים. מחקר חדש שפורסם באוניברסיטה דנית, קובע כי בעלי שיער אדמוני נהנים מסיבולת גבוהה יותר לסוגים שונים של צריבות ועקיצות, ביחס לאנשים בעלי צבע שיער שונה. כחלק מהמחקר, שבוצע במרכז לתגובות וחישה מוטורית של אוניברסיטת אלבורג ופורסם במגזין "נורדיק סיינס", הוזרק לשורת נבדקים החומר קספאיצין, שהוא המרכיב הפעיל בפלפלים אדומים חריפים. התוצאות היו חד-משמעיות: הנבדקים הג'ינג'ים הגיבו פחות מנבדקים אחרים לחומר ולא התלוננו על כאב. גם במבחן דקירת המחט ובמבחן הזרקתם של סמי אלחוש תת-עוריים, הפגינו הג'ינג'ים סבילות גבוהה יותר. "נראה שהם מוגנים מעט טוב יותר, זה ממצא מאוד מעניין", אומר מנהל המחקר, פרופסור לארס ארנדט-נילסן. לדבריו, אחת ההשערות שנבדקות היא שאדומי השיער נהנים ממבנה גנטי מעט שונה.

הנתונים שהתקבלו במחקר הדני מעניינים במיוחד, כיוון שהם עומדים בניגוד לתוצאות שהתקבלו במחקרים אחרים, והצביעו על כך לג'ינג'ים יש סיבולת נמוכה יותר לסוג אחר של גירויים. ממחקרים אלה עולה כי האדמוניים רגישים יותר לקור, סובלים יותר מכאבי שיניים (וכפועל יוצא מכך מפחדים יותר מרופאי שיניים) ורגישים יותר למחלות עקב מחסור בוויטמין D. מחסור הזה נובע במקרים רבים מרגישותם של הג'ינג'ים לקרינת השמש, וכפועל יוצא מכך מחשיפתם הנמוכה אליה. על פי הערכות שונות, הג'ינג'ים מהווים כשני אחוזים מאוכלוסיית העולם. הג'ינג'יות מאופיינת בריכוזים גבוהים של הפיגמנטים האדמדמים pheomelanin וריכוזים נמוכים של הפיגמנטים הכהים eumelanin. המחקר בשנים האחרונים בנושא מתרכז בגן מסוים הגורם לשינוי בריכוז הפיגמנטים, ובקשר שיש לו עם מערכת העצבים.

"נראה שגן בשם MCR1 קשור לתפקודים מסוימים במוח", אומר ארנדט-נילסן, "אנחנו יודעים שלקבוצות משנה כמו MC3R ,MC2R ו-MC4R, הקשורות גם הן לאדומי שיער, יש מעורבות משמעותית בתפקודי המוח. ייתכן שכאן טמון המפתח לפתרון השאלה למה ג'ינג'ים קצת שונים מכל יתר האנשים".

שדרן הרדיו שמעון פרנסצילום: עופר וקנין
הדוכסית מיורק לשעבר, שרה פרגוסוןצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ