מחקר: לגברים נימולים סיכוי נמוך יותר לסרטן

בעבר אף הוכח שלגברים שנותחו להסרת עורלה סיכוי מופחת ללקות באיידס והרפס; בעשור האחרון הפך הניתוח לפחות פופולארי בשל התנגדויות רבות

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

מחקר חדש שנערך בשנה האחרונה בארה"ב, ופורסם בכתב העת המדעי Cancer, קובע כי הסיכוי שגבר נימול יחלה בסרטן הערמונית נמוך בהשוואה לגבר שלא עבר את הניתוח להסרת העורלה.

לצורך המחקר, הושוו שתי קבוצות שכללו למעלה מ-1,600 גברים. המשתתפים ענו על שאלות בנוגע להיסטוריה הרפואית, חיי המין שלהם, וכן לשאלה אם הם נימולים או לא. קבוצה אחת הייתה מורכבת מגברים שחלו בסרטן הערמונית ואילו הקבוצה השנייה- מגברים בריאים. מתוצאות המחקר התברר כי כ-69% מהגברים בקבוצת החולים היו נימולים, בהשוואה ל- 72% מהגברים בקבוצה הבריאה.

אם מוציאים מכלל הנחה משתנים אחרים, כגון גיל, מוצא ואם הגבר נבדק בעבר בחשד לסרטן הערמונית, נמצא כי הסיכויים לחלות בסרטן הערמונית היו נמוכים ב-15% בגברים שנימולו. "מתוצאות המחקר עולה קשר בין מילה גברית לבין הסתברות פחותה של הגבר ללקות בסרטן הערמונית", סיכם צוות המחקר את ממצאיו.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק שלכם

ארגון הבריאות העולמי כבר ממליץ רשמית לעבור מילה גברית למטרות רפואיות, למרות שהניתוח עדיין שנוי במחלוקת. הארגון מתבסס על מחקר קודם שהראה כי סיכויי ההידבקות בוירוס HIV - הגורם למחלת איידס - קטנו בגברים הטרוסקסואלים שנימולו.

בנוסף, התברר בשנה שעברה כי בנות זוג ונשותיהם של גברים נימולים נוטות להידבק פחות בוירוס הפפילומה האנושי (HPV), הנחשב לגורם העיקרי לסרטן צוואר הרחם. כמו כן, בשבוע שעבר דיווחו מדענים כי מילת גברים אפריקאים מורידה את הסיכוי שלהם ללקות בוירוס ההרפס.

המחקר החדש מתייחס לגברים שנימולו לפני קיום יחסי מין בפעם הראשונה. זאת, כיוון שבעת קיום יחסי מין, נפערים חתכים זעירים בעור העוטף ומכסה את קצה איבר המין של הזכר הערל, מה שיכול להגביר את הסיכון לזיהום בקטריאלי או ויראלי של הדם. לדברי רייט, וירוסים מסוימים ידועים כגורמי סרטן כשהם באים במגע עם די. אן. אי. אנושי. אפשרות אחרת היא כי מיקרו אורגניזמים המועברים במגע מיני גורמים לסרטן על-ידי יצירת דלקת כרונית.

למרות מסקנות המחקר, החוקרים מתקשים לספק הוכחות לכך שמילה בגברים אכן תפחית את ההסתברות העתידית שלהם ללקות בסרטן. ג'ונתן רייט, מוביל המחקר שנערך במרכז האצ'ינסון לחקר הסרטן בסיאטל, אמר כי "לא הייתי מרחיק לכת וממליץ בצורה גורפת על ניתוח מילה גברית כדרך להימנעות מסרטן הערמונית. הגם שקיימת זיקה בין הדברים, אין בהכרח סיבתיות".

אף על פי שרוב הגברים האמריקאים נימולים, הפך הניתוח בעשור האחרון לפחות פופולארי, בין השאר כיוון שכמה גופים הביעו התנגדות פומבית לניתוח. בספטמבר האחרון למשל, קרא ארגון הבריאות ההולנדי המלכותי להימנע ממילה גברית, אותה כינה "ריטואל מכאיב ומזיק".

על פי הסטטיסטיקה, צפוי אחד מכל שישה גברים בארה"ב ללקות בסרטן הערמונית במשך חייו, למרות שאחוז התמותה מהמחלה נמוך יחסית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ