חשד למות תינוק מחיידק שהועבר דרך מכשיר אדים

תינוק בן ארבעה חודשים מת בבית החולים שניידר אחרי שנדבק בחיידק הליגיונלה. מומחה ממליץ להרתיח את המים במכשיר לפני השימוש בו

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

תינוק בן ארבעה חודשים מרמלה מת בשבוע שעבר בבית החולים שניידר בפתח תקווה לאחר שנדבק בחיידק הליגיונלה. החיידק הועבר ככל הנראה ממכשיר אדים שפעל בחדרו. משרד הבריאות יפיץ בקרוב הנחיות למניעת העברת החיידק במכשירי אדים ביתיים.

התינוק אושפז לפני חודש ביחידה לטיפול נמרץ ילדים בבית החולים אסף הרופא, כשהוא סובל מדלקת ריאות קשה. לפני שבועיים וחצי, לאחר שלא חל שיפור במצבו, הוא הועבר ליחידה לטיפול נמרץ בשניידר במצב קשה מאוד, וחובר למכשיר לב ריאה מיוחד מסוג "אקמו", המשמש לטיפול באי ספיקה נשימתית קשה, אולם מצבו לא השתפר, וביום רביעי שעבר נקבע מותו בבית החולים.

באסף הרופא איתרו הרופאים לראשונה את חיידק הליגיונלה בגופו של התינוק. "לאחר שהתינוק חובר להנשמה, נעשתה בדיקת שתן ובדיקה מולקולארית בכיח שהצביעו שתיהן על חיידק הליגיונלה כסיבה לדלקת הריאות הקשה", אומר ד"ר אבי בר יוחאי, מנהל היחידה למחלות זיהומיות בילדים באסף הרופא. בבית החולים החלה חקירה לנסיבות הידבקותו של התינוק בחיידק, ונתגלה כי בחדרו פעל מכשיר אדים. במכשיר שהועבר על ידי הוריו לבית החולים לא נמצאו שרידים של חיידק הליגיונלה, אולם לדברי בר יוחאי, "ייתכן שהמכשיר העביר את החיידק, מאחר והחיידק מופץ במקורות מים". התינוק טופל באסף הרופא באמצעות תרופות אנטיביוטיקה ונוזלים, אולם לאחר שלא חל שיפור במצבו, נאלצו הרופאים להעבירו לשניידר, שם נקבע מותו.

מדובר במקרה חריג במיוחד, שכן רק 1% מהנדבקים בחיידק הליגיונלה הם תינוקות, ורוב החולים הם מבוגרים מעל גיל ארבעים, מרביתם חולים במחלות כרוניות. הידבקות בחיידק עשויה להוביל למחלת שפעת קלה או לדלקת ריאות אלימה, כמו במקרה הנוכחי. בשנת 2011 דווח למשרד הבריאות על 45 ישראלים שנדבקו במחלה קשה כתוצאה מחיידק הליגיונלה, ומתחילת 2012 דווח על 7 מקרים.

בעקבות המקרה צפוי משרד הבריאות להפיץ בקרוב המלצות למניעת הידבקות בחיידק הליגיונלה באמצעות מכשירי אדים ביתיים. לדברי בר יוחאי, "אם מרתיחים את המים לפני הכנסתם למכשיר האדים, החיידק לא שורד את ההרתחה, וכן אם משתמשים במים מינרלים".

חיידק הליגיונלה מתרבה במקורות מים לרבות בריכות ומקלחות ציבוריות ובמערכות מיזוג אוויר. מחלת הלגיונרים הנגרמת על ידי החיידק התגלתה לראשונה בכנס של ותיקי הלגיון האמריקאי שהתקיים במלון בפילדלפיה בארה"ב בשנת 1976, אז חלתה קבוצה גדולה של מוזמנים בדלקת ריאות קשה לאחר שהחיידק פוזר במערכת מיזוג האוויר במלון, ומכאן מקור שמה. חיידקי ליגיונלה עלולים להצטבר גם במערכות מים ביתיות, למשל בראש המקלחת או בצינור המים החמים המתחבר לדוד המים. לפי ההמלצות המקובלות בעולם, אין לבצע אף פעילות בבתים הפרטיים כנגד החיידק, גם לאחר שאותר, מאחר ורוב האנשים שנחשפים לחיידק לא מפתחים מחלה קשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ