המדינה בוחנת הטלת מס על שוקולד וחטיפים לא בריאים

על פי ההצעה שהוצגה בכנס השנתי של המכון הלאומי לחקר מדיניות הבריאות, יוטל מס בשיעור שנע בין 10% ל-30% על שוקולד, חטיפים ומאכלים רוויי שומן

דן אבן

מערכת הבריאות בוחנת יוזמה להטלת מס על מזונות עתירי סוכר ושומן - לרבות משקאות ממותקים, שוקולד ומוצרים המכילים שומן רווי בכמויות גבוהות. בכנס השנתי של המכון הלאומי לחקר מדיניות הבריאות, שהתקיים אתמול, דווח כי בשבועות הקרובים יוגשו למשרד הבריאות ממצאי סקר הבוחן את עמדת הציבור ביחס למהלך.

הסקר נערך בקרב 250 משתתפים מהאוכלוסייה הכללית, וכולל סקר נוסף בקרב 40 מובילי דעה, בהם בכירים במערכת הבריאות ובתעשיית המזון. בין השאר, בוחן הסקר את האפשרות להטיל מס בשיעור של 10% עד 30% על מזונות לא בריאים.

"המצדדים בתוכנית חושבים שמס כזה יקדם את בריאות הציבור, בעוד המתנגדים טוענים שמדובר במס רגרסיבי ושלמדינה אין זכות להתערב בבחירות התזונתיות של תושביה", אומרת מרכזת הפרויקט אורלי טמיר. לדבריה, סקרים שבוצעו לאחרונה במדינות שונות במערב מצביעים על תמיכה חלקית של הציבור במס החדש, ועל תמיכה גוברת כשהכסף מופנה לשיפורים בענף המזון ולא מועבר ישירות לקופת המדינה.

מס מיוחד על שוקולד קיים כבר בצרפת ומקודם במדינות נוספותצילום: עופר וקנין

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק שלכם

כך, למשל, בסקר שנערך באוסטרליה ב-2009 הביעו 64% מהנשאלים תמיכה במיסוי מזונות לא בריאים. ב-2010, בקנדה, תמכו 59% במהלך. בארה"ב תמכו במיסוי 31% בסקר בניו יורק 2010, 56% בסקר בקליפורניה ב-2010 ו-49% בסקר שהתקיים בבוסטון אשתקד. באוסטריה כבר קיים מס על מזון עתיר שומן רווי, בבריטניה מוטל מע"מ מיוחד על משקאות ממותקים, ממתקים וחטיפים ובצרפת מוטל מס מיוחד על ממתקים, שוקולד, מרגרינה ושומן צמחי.

הצעות דומות מקודמות גם בבלגיה ובספרד. בעמותת "עתיד" של הדיאטנים הקליניים בישראל תומכים במהלך, אולם לדברי המנכ"לית אדוה היימן "את הכסף שיתקבל ממיסוי יש להקדיש להוזלת המזון הבריא, בין אם בהורדת מע"מ או בסבסוד אחר". בנובמבר שעבר אישר הקבינט הכלכלי-חברתי את התוכנית הלאומית לקידום אורח חיים בריא. התוכנית כוללת, בין היתר, איסור על מכירת מזונות עשירים בשומן טראנס, הסדרת חובת הסימון הקלורי על מוצרי מזון הנמכרים ברשתות המזון, ושינוי בפקודת מס הכנסה באופן שניכוי מס בגין "כיבוד קל" יכלול גם פירות וירקות.

לפי נתוני משרד הבריאות, 37% מהמבוגרים בישראל סובלים מעודף משקל ו-15% נוספים סובלים מהשמנת יתר כרונית. בקרב בני הנוער, סובלים 14% מעודף משקל ו-7% נוספים מהשמנת יתר כרונית. לפי הערכות, בעיית ההשמנה עולה למשק הישראלי 5.8 מיליארד שקלים בשנה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ