דן אבן

לפני כחודש התקבלה תלונה בוועדה המייעצת להיפנוזה במשרד הבריאות. אשה הצטרפה לקבוצה גדלה והולכת של ישראלים שלומדים היפנוזה עצמית, כלי לטיפול בכאבים גופניים, חרדות והתמכרות, בין השאר. באחד המפגשים, בעת שהיתה שרויה בהיפנוזה, המנחה חזר על המשפט "להחזיר את האחיזה בהגה לחיים שלך". כשנגמר המפגש נכנסה האשה למכוניתה. היא התניעה, אחזה בהגה - ושקעה בהיפנוזה. התקרית הסתכמה בהתנגשות בעץ, אבל היתה עשויה להיגמר באסון. החודש פרסם משרד הבריאות אזהרה לציבור מפני אנשים המלמדים היפנוזה עצמית בישראל. בשבוע הבא יפתח המשרד במסע הסברה בציבור הרחב להבהרת האיסורים הכלולים בחוק ההיפנוזה, בסיסמאות "קוסם לא מהפנט", "היפנוזה ללא רישיון - עבירה פלילית" ו"ראית רשיון להיפנוזה?".

לימוד היפנוזה ככלי לשימוש יום-יומי צובר לאחרונה פופולריות בישראל, בעיקר בקרב מעבירי סדנאות NLP, ראשי תיבות של נוירו-לינגוויסטיק פרוגרמינג, ובעברית שפת תכנות עצבית. זו שיטת טיפול חדשה ואלטרנטיבית שאינה בפיקוח משרד הבריאות, המלמדת את המטופלים היפנוזה עצמית תמורת סכום שנע בין 600 ל-1,800 שקלים. נוכח הפופולריות הגדלה של השיטה בישראל, התכנסה לאחרונה הוועדה המייעצת להיפנוזה במשרד הבריאות לבחון אם היפנוזה עצמית נשמעת לחוק ההיפנוזה משנת 1984, שמכוחו הוועדה פועלת.

חוות הדעת שניסחו ששת חברי הוועדה והיו"ר שלה עומדת בבסיס האזהרה לציבור ומסע ההסברה של משרד הבריאות. "היפנוזה עצמית היא טכניקה הנלמדת כחלק מטיפול אצל מהפנט מורשה", קבעה הוועדה. "באתרי אינטרנט שונים מתרשמת הוועדה שמדובר במכבסת מלים על מנת לא להיחשף כעבריינים לפי חוק ההיפנוזה". אותם אתרים אמנם מבטיחים ללמד היפנוזה-עצמית, אבל זה "דורש להעביר את התלמיד בתהליך של היפנוזה". על כן, רק בעלי היתר לעסוק בהיפנוזה בישראל רשאים ללמד היפנוזה-עצמית. מדובר בכ-638 רופאים, רופאי שיניים ופסיכולוגים מומחים שעברו הכשרה מיוחדת בהיפנוזה ובחינת הסמכה מטעם משרד הבריאות. העובר על ההנחיה נחשב לעובר על חוק ההיפנוזה, עבירה פלילית שעונשה בחוק הוא עד שנת מאסר.

בשבועות האחרונים כבר פנתה הוועדה להיפנוזה למשטרה, והגישה תלונה נגד "מטפלים אלטרנטיביים" בשיטת NLP המעניקים קורסים ללימוד היפנוזה עצמית, במטרה לפעול נגדם בהתאם לחוק ההיפנוזה ולחוות הדעת החדשה. "מבחינתנו המסר חד-משמעי", אומר ד"ר אלכס אביב, יו"ר הוועדה המייעצת להיפנוזה ומנהל מחלקה פסיכיאטרית במרכז לבריאות הנפש אברבנאל. "אין אפשרות ללמד היפנוזה עצמית מבלי לבצע היפנוזה על מי שלומד זאת, ולכן החוק המגביל עיסוק בהיפנוזה רק לרופאים, רופאי שיניים ופסיכולוגים מומחים - חל גם על לימוד שיטה זו". עם זאת, הכנסתו של כל אדם את עצמו למצב של היפנוזה אינה מהווה עבירה על חוק ההיפנוזה. לפי סעיף 2 (א) לחוק ההיפנוזה, ניתן לבצע היפנוזה בישראל רק לצורך אבחון או טיפול רפואי או פסיכולוגי, לצורך מחקר מדעי או הוראה מדעית בתחום ההיפנוזה או לצורך רענון זיכרון במהלך חקירה משטרתית או ביטחונית, ורק על ידי מורשה להפנוט, ובהתאם לתנאי הרשאתו.

10 עובדות על היפנוזה - לחצו להגדלה

שיטת ההיפנוזה העצמית מאפשרת לכל אדם להכניס עצמו להיפנוזה קצובה בזמן, לרוב לצורכי הרגעה עצמית וטיפול במצוקות נפשיות, כמו חרדה חברתית או חרדת במה, וכן להקלה בכאבים. היקף התופעה בישראל אינו נאמד, אך לפי הערכות בחודשים האחרונים מתבצעים בארץ קורסים שבהם מועברת השיטה ליותר ממאה ישראלים בחודש על ידי מי שאינם מורשים בהפנוט; ולפי עמדת הוועדה המייעצת להיפנוזה - בניגוד לחוק.

"המדובר בשיטה המלמדת את האדם להשתמש באופן עצמאי בהיפנוזה ככלי מכוון למטרה, למשל לצורך טיפול בחרדה כללית, פוביה ספציפית כמו חרדת בחינות או חרדת טיסות, עבודה על תחושות גופניות כמו כאב, הפרעות שינה והפרעות קשב", אומרת תמר משעול שמעוני, פסיכולוגית קלינית מבנימינה. "יש מגוון מטרות עבורן ההיפנוזה העצמית יכולה להוות כלי טיפולי יעיל". אחד הזרמים בהיפנוזה עצמית, שבו מתמקצעת משעול שמעוני, מאפשר ביצוע היפנוזה בלידה ולאחר לידה, ככלי המסייע בהתמודדות עם התינוק החדש ובשלבי ההנקה. היא עצמה החליטה להתנסות בהיפנוזה עצמית בהיריון ראשון שלה. "עוד לא הכרתי את הכלי כמטפלת. זכרתי רק סיפור במשפחה על דוד רחוק שלמד היפנוזה עצמית לצורך טיפול בכאבי ראש. הוא גם היה משתמש בהיפנוזה עצמית במקום הרדמה אצל רופא שיניים. חשבתי שאם ההיפנוזה העצמית עזרה לו אצל רופא השיניים, היא תוכל לעזור גם לי בלידה". השיטה השפיעה לטובה כבר במהלך ההיריון: "הרגשתי את העוברית שלי רוקדת לה בשמחה ברחם".

באמצעות היפנוזה עצמית למדה משעול שמעוני להשפיע על מהלך הלידה. "לעוברית הייתה ירידת דופק, ונכנסתי לחרדה. השתמשתי בהיפנוזה עצמית, ותוך כמה רגעים נרגעתי. הדופק הסתדר, והמיילדת אמרה לי שזה כמו מוניטור של שני עוברים שונים". בלידה השנייה כבר שלטה בכאב. "היום אני משתמשת בכלי הזה באופן יום-יומי לרגיעה ושיפור התחושה הגופנית".

אורכה של היפנוזה עצמית "תלוי במטופל", ולדבריה, "יש המבצעים זאת למשך חמש דקות ולעתים למשך חצי שעה. מדובר בכלי בטוח לשימוש, אך כמו כל כלי טיפולי אחר, עליו להילמד על ידי אדם מקצועי שעבר הכשרה בתחום, שיוכל להתאים את הטיפול לאדם ולמטרה".

רותי קרני הורוביץ, דולהצילום: הדר כהן

היפנוזה עצמית, מסבירים המומחים, היא למעשה מצב המתרחש בחיים באופן ספונטני, למשל בשלבים שבין ערות לשינה או כשאנו צופים בסרט או נוהגים ברכב, ויוצאים מריכוז. בספרה של סידני רוזן על אודות ההיפנותרפיסט המפורסם מילטון אריקסון ("קולו של מילטון אריקסון", הוצאת נורד) מופיע תיאורו החווייתי של היפנוזה עצמית, שבה הוא ואשתו מתנסים בבוקר, בשעות היקיצה. "אהבתי להתעורר בבוקר ולהציב את רגליי על הרצפה ברגע שאני מתעורר, ואילו אשתי אוהבת להתעורר לאיטה. אספקת הדם שלי עוברת מיד לראשי, אספקת הדם שלה זורמת לאט לאט. לכל אחד מאיתנו דפוס אישי משלו... רוב המטופלים המהופנטים רוצים להבין בזמן שהם מתנסים. הניחו להבנה והתרכזו בחוויה, תנו לדברים לקרות", ממליץ אריקסון בספר.

"עבור כל אדם היפנוזה עצמית היא חוויה שונה", אומרת משעול שמעוני, "אפשר לבצע את התהליך בבית או באוויר הפתוח. לא חייבים שקט מסביב, ולמשל אני מלמדת היפנוזה עצמית במהלך לידה, כשחדר הלידה יכול להיות מלא בקולות של צוותים רפואיים. אולם השיטה מלמדת את האדם להיות פנוי למצב של התמקדות פנימה ולהכניס את עצמו להיפנוזה".

האיסור על לימוד היפנוזה עצמית מתקבל בסערת רגשות הן בקרב מטפלים אלטרנטיביים הנעזרים בשיטה, הניצבים עתה על הכוונת של משרד הבריאות, והן מטעם מטפלים מהממסד המבקרים את חומרתו של החוק הישראלי.

לדברי ד"ר אלכסנדר סולומונוביץ, מנהל היחידה להיפנוזה קלינית במרכז הרפואי וולפסון, שהיא יחידה מסוגה בארץ בבית חולים ציבורי, "חשוב להבין שההיפנוזה כשלעצמה לא מסוכנת. מדובר במנגנון פיזיולוגי שנתון לכל אדם, ובני אדם נכנסים למצבי היפנוזה ללא מודעות באין ספור סיטואציות. אמנם שימוש בהיפנוזה לצורכי טיפול בידי אדם לא-מקצועי יכול להיות בעייתי, אך לא מעצם ההיפנוזה עצמה, אלא כשמדובר בשימוש טיפולי לא נכון". הסכנה בהיפנוזה גלומה בעיקר בהתפרצות פסיכוטית או תגובה נפשית קשה אחרת שמצריכה טיפול פסיכיאטרי. בישראל יש עשרות דיווחים על מקרים כאלו, אך עד כה לא דווח על טיפול היפנוטי שהסתיים בפגיעה גופנית או מוות.

יוסי קדמי, מטפל בשיטת NLP שלמד היפנוזה בארה"ב וחבר באיגוד המהפנטים האמריקאי, הוא אחד המטפלים הישראלים המלמדים היפנוזה עצמית מבלי שהוסמך בחוק כמהפנט מורשה בישראל, ומשכך אזהרת משרד הבריאות מכוונת גם אליו. "האיסור החדש מדהים אותי", הוא אומר, "כי אין שום הבדל בין היפנוזה לדמיון מודרך ומדיטציה, אז האם בשלב הבא יאסרו על אנשים לבצע דמיון מודרך או מדיטציה? אין בזה שום היגיון". לדבריו, "לא ברור לי למה אנשים עדיין אוחזים במיתוסים של פחד דמוני מהיפנוזה עצמית. מדובר בכלי מדהים שכל אחד יכול לבצע בעזרתו שינויים בחיים ברמה היום-יומית, ואינני יודע בכלל אם אפשר באמצעות חוק כלשהו למנוע ללמד אדם להשתמש ביכולות שקיימות אצלו באופן טבעי. בארה"ב היפנוזה היא תחום חופשי, וגם אנחנו בישראל יכולים ללמוד משהו מהאמריקאים. שם אפשר לראות אילו יכולות אנשים מעבירים בעזרת היפנוזה לקהל שלהם, ואני המום מהמחשבה שיאסרו את זה בארץ".

מטפל נוסף בשיטות של תכנות מוחי המפרסם מאמרים על היפנוזה עצמית, שקיבל בעבר מכתבי התראה ממשרד הבריאות על פעילותו, ומסרב להזדהות בשמו המלא. לדבריו, "נשמע מוזר שקבוצה של אנשי מקצוע מסוימים מבקשים לשמר לעצמם את המונופול על המושג ‘היפנוזה עצמית' כשמדובר ביכולת אנושית בסיסית. איך אפשר לאסור על אדם לספור מאחד עד מאה ולהיכנס בעצמו למצב של היפנוזה עצמית? איסור שכזה מונע מאנשים את היכולת לעזור לעצמם, ובמיוחד בישראל שבה המציאות היום-יומית יכולה להיות קשה כל כך. יש גם אנשים שנכנסים במהלך תפילה לסוג של היפנוזה עצמית, אז האם בשלב הבא גם יהיה אסור להתפלל ללא פיקוח של איש מקצוע מוסמך להיפנוזה?".

יוסי קדמי, מהפנט

חוק ההיפנוזה בישראל חריג בנוף מדינות מערב. בסוף שנות השבעים, מהפנט בשם אבשלום דרורי הפנט צעירה מדימונה במהלך אירוע בידור, וזו נכנסה לתרדמת שממנה לא יצאה אלא כעבור שבועיים. המקרה, שהתפרסם בתקשורת, היה הגורם המרכזי לחקיקת חוק ההיפנוזה בישראל ב-1984, חוק ראשון מסוגו בעולם.

מאז פעלה הוועדה המייעצת נגד מהפנטים שונים, ובהם אמן החושים הטלוויזיוני נמרוד הראל, שהוזהר לבל ימשיך להפנט בתוכניתו בערוץ 10. בשנות ה-90 הוגש כתב אישום נגד הקוסם החיפאי צחי וויט, באשמה שהפנט את אקי אבני בתוכנית בידור. אחרי שש שנות משפט הוא זוכה. טרם הורשע אדם מתוקף חוק ההיפנוזה, אבל הוועדה שולחת מכתבי אזהרה לאנשים שנחשדים בשימוש לא מורשה בהיפנוזה.

מומחה בכיר בתחום, המסרב לצאת בגלוי נגד הוועדה להיפנוזה, סבור ש"לחוק הישראלי אין אח ורע בעולם, והחשש שמא היפנוזה ובאופן ספציפי היפנוזה-עצמית תוביל למצב של תרדמת שממנה האדם יתקשה לצאת - הוא חשש הזוי. כל מי שייכנס להיפנוזה עצמית, ולא יוציא עצמו מהמצב הזה, יתעורר כעבור מספר דקות ממצב הדומה לשינה עמוקה". בארה"ב לא קיימות הגבלות על העיסוק בהיפנוזה ברוב המדינות. באירופה, כמה מדינות, בהן אוסטריה ובלגיה, מגבילות את השימוש בהיפנוזה בבידור.

מחקרים רבים מעידים בשנים האחרונות על השפעות ההיפנוזה על המוח האנושי. "מדובר בתהליך כוללני המשפיע בכמה אזורים במוח", מסביר ד"ר שאול נבון, מזכיר האגודה הישראלית להיפנוזה. עדויות מבדיקות הדמיה מסוג FMRI הצליחו להראות שינויים בפעילות המוחית בקרב מטופלים תחת היפנוזה, בעיקר באזור באונה האחורית של המוח הקשור בראייה. כמו כן נמצא כי היפנוזה קשורה בשינוי דפוסי פעילות באזורי מוח האחראים לעיבוד רגשות, למשל ההיפותלמוס.

ביולי 2010 דווח ב"הארץ" על הנחיה קודמת של הוועדה המייעצת להיפנוזה, לפיה יש להורות למהפנטים מורשים לחדול מטיפול בשיטת שיחזור גלגולים במסגרת ההיפנוזה, מאחר לטענת הוועדה השיטה עלולה להוביל לנזקים נפשיים קשים. לדברי אביב, "שיחזור גלגולים והיפנוזה לא קשורים אחד לשני. מדובר בתהליך מיסטי שמבצעים מי שמאמינים כי לאדם היו חיים אחרים לפני שנולד. לצערנו, התברר כי מספר עוסקים בהיפנוזה ניסו לבצע שיחזור גלגולים במטופלים, והיו מקרים שהסתבכו". באחד המקרים שדווח לוועדה, פסיכולוג קליני מורשה להיפנוט טיפל בבן 23 ממרכז הארץ לאחר שסבל מדיכאון על רקע קשיים בפרידה מבת הזוג. הפסיכולוג הציע למטופל לעבור שיחזור גלגולים בהיפנוזה, וטען בפני המטופל כי ייתכן ובגלגול קודם התרחש אירוע שפוגע ביכולתו להיפרד מבת הזוג. אולם לפי הדיווח, במהלך ההיפנוזה "נתקע" המטופל בחוויה של שהות בתוך ארון מתים, והחל לפתח קוצר נשימה קשה. בתום הטיפול פיתח המטופל התקפי פאניקה וקשיי נשימה קשים, והועבר לטיפול רפואי ופסיכיאטרי שנמשך כמה ימים.

אזהרות נוספות שפרסמה בשנים האחרונות הוועדה המייעצת להיפנוזה כוללות איסור על שימוש בהיפנוזה במסגרת כנס או סדנאות השתלמות, אלא אם ההיפנוזה מוגדרת כטיפול, ורק בהסכמה מדעת של המטופל; והדגשת האיסור על היפנוזה בידורית בהתאם לחוק ההיפנוזה, לרבות איסור על שימוש בהיפנוזה במופעי "בדרנים, קוסמים, מדיומים, הילרים ושאר שרלטנים", לשון הוועדה. בשנים האחרונות הצליחה הוועדה למנוע מופעי היפנוזה שתוכננו בישראל בהשתתפות מהפנטים מחו"ל.

האגודה הישראלית להיפנוזה, המאגדת כ-500 חברים, תומכת בחוק ההיפנוזה הישראלי ובאזהרות הנלוות לו, אם כי יש סבורים שהחוק מחמיר מדי. כך למשל, לאחרונה דרשה הוועדה המייעצת להיפנוזה מהאגודה שהופעת היפנוזה בכנסים מקצועיים תתקיים רק אם ההיפנוזה מוגדרת כטיפולית לכל דבר, ורק אם בקהל נוכחים מי שפוטנציאלית מורשים לעסוק בהיפנוזה - דהיינו רופאים, רופאי שיניים ופסיכולוגים מומחים.

לפי החוק, מסייעות לידה, למשל, לא מורשות לנכוח בכנס כזה.

בשנים האחרונות פותחה שיטה בשם HypnoBirthing להרגעה והרפייה בלידה, ולדברי מאמיניה מייתרת את הצורך בזירוז לידה או בלידות מכשירניות. אנשי מקצוע בישראל עודם מתווכחים אם השיטה נחשבת להיפנוזה ויש להחיל עליה את החוק. לדברי רותי קרני הורוביץ, ראש ארגון הגג של מקצועות הליווי וההדרכה הסוב-לידתיים בישראל ומנהלת בית הספר ‘אמנות הלידה', אומרת: "הגיע הזמן לנער את האבק מההגדרה הקובעת מי רשאים לעסוק בהיפנוזה ומי לא. בעידן שבו כל מטפל שני עוסק בדמיון מודרך, בהרפיה מונחית ובהוראת הכניסה והיציאה ממפלסי הכרה וגלי מוח שונים, הגדרת ההיפנוזה כבעלת פוטנציאל מסוכן מגדירה לכאורה את השאר כלא-מסוכנים. תמורות בשנים האחרונות בתחום הלידה, למשל הופעתה של הדולה, דורשים פתיחות, היערכות ומעורבות גדולים יותר של הממסד - ויפה שעה אחת קודם".

features@haaretz.co.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ