גבר מאושפז במצב קשה בעקבות קריש דם שנגרם משהייה על מנוף

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

גבר בן 39 אושפז השבוע ביחידה לטיפול נמרץ במרכז הרפואי וולפסון, לאחר שפיתח קריש דם שהוביל לתסחיף ריאתי חמור כתוצאה מישיבה ממושכת במנוף. הגבר, העובד בשבועות האחרונים באתרי בנייה באשדוד וביבנה, סבל בשבועות האחרונים מקשיי נשימה. בית החולים דיווח כי בימים האחרונים, כשעבד במנוף בגובה 60 מטרים, התארכה העלייה למנוף למשך 25 דקות בעקבות קוצר נשימה. לפני שלושה ימים חלה החמרה קיצונית במצבו, והוא הובהל לוולפסון ואושפז ביחידה לטיפול נמרץ.

לדברי מנהל המחלקה להמטולוגיה בוולפסון, ד"ר אשר וינדר, "מדובר בגבר בריא ללא מחלות רקע. הישיבה הממושכת במנוף ללא תזוזה הובילה להתפתחות קריש שחסם שני עורקים בריאות, כיוון שנתקע במקום בו עורק הריאה מתפצל לשניים".

צילום הדמיה בחדר המיון בוולפסון אבחן כי עורקי הריאות של המטופל חסומים כמעט לחלוטין, והוא טופל בדחיפות בתרופות להמסת קריש הדם. הרופאים הצליחו לייצב את מצבו, אך המטופל עדיין מאושפז לצורך מעקב ולדברי וינדר, "קריש הדם עדיין נצפה בבדיקת אולטרה סאונד של הלב, ויש חשש שיתנתק ממקומו ויגרום לחסימה נוספת".

במקרים חריגים מקובל לבצע ניתוח לשליפת קרישי הדם, אך אחוזי ההצלחה של הניתוח מזעריים, והוא מבוצע רק במקרים המוגדרים אנושים עם סכנת חיים מיידית. הסימנים המופיעים כאשר יש קרישי דם כוללים קוצר נשימה, ולעתים דופק מהיר, הזעה, כאבים בחזה ונפיחות ברגליים במקום התפתחות קריש הדם.

המטופל עצמו אמר אתמול ל"הארץ" כי "בהתחלה חשבתי שיש לי דלקת ריאות, ולקח זמן עד שגילו אצלי את קריש הדם". לדבריו, "אני יושב על המנוף לפעמים 12 ועד 16 שעות ביום, כשאין שם מקום לזוז, ואין גם זמן לזוז, כי יש עבודה להספיק". הוא הוסיף כי "גם אחרי האירוע אמשיך לעבוד עם מנוף כי זה המקצוע שלי, אך אהיה זהיר יותר. אחרי העבודה אלך לטייל קצת, להזיז את הרגליים, ולא ארוץ מיד לשבת מול המחשב. אולי אקנה גם אופניים לטיולים בשבת".

החודש מציינות מדינות המערב את חודש המודעות למניעת קרישי דם, המקודם בישראל על ידי החברה הישראלית לקרישת דם, המאגדת רופאים העוסקים בתחום. החודש מצויין מאז מותו של דיוויד בלום, שדרן חדשות ברשת הטלוויזיה האמריקאית אן-בי-סי, שמת מקריש דם בעת סיקור מלחמת המפרץ השנייה בעיראק במארס 2003. בלום שהה זמן ממושך בנגמ"ש מבלי להזיז את גפיו.

בהתאם להערכות שהציגה ב-2007 החברה הישראלית לקרישת דם, בישראל מתים 12,000 מכלל המאושפזים מדי שנה בבתי החולים בגלל סיבוכים הנובעים מקרישי דם. לפי הערכות החברה, 42,500 מאושפזים מפתחים קרישי דם מדי שנה, מרביתם במחלקות פנימיות (25,000), אורתופדיות (9,000) וכירורגיות (8,000).

אורח החיים המערבי, הכולל ירידה בפעילות הגופנית מוביל בשנים האחרונות לעליה בגורמי הסיכון להתפתחות קרישי דם בעקבות ישיבה ממושכת, למשל בטיסות ובישיבה ממושכת מול מחשב. עתה מתברר כי גם בענף הבניה, הנחשב לכאורה לעבודת כפיים, יש החשופים להתפתחות קרישים.

בדצמבר 2006 דיווח המרכז הרפואי שיבא על מקרה ראשון בישראל של התפתחות קריש דם בעקבות ישיבה ממושכת מול מחשב, אצל גרפיקאי בן 33 מתל אביב. ב-2007 דווח על שני מקרי תמותה כתוצאה מקרישי דם בישראל של נשים צעירות בשנות העשרים לחייהן. באחד המקרים העלתה חקירת המוות כי מדובר בבת 22 שמתה בתקופת הבחינות לאוניברסיטה, לאחר שלא זזה זמן ממושך. הצעירה היתה בעלת גורם סיכון גנטי להתפתחות קרישי דם ונטלה גם גלולות למניעת היריון המעלות את הסיכון להתפתחות קרישים.

תגובות