סוכרת וחצי

עשירית מהמאובחנים עם סוכרת מסוג 2, המתבטאת בתנגודת לאינסולין, מאובחנים עם סימנים להרס הלבלב המאפיין סוכרת נעורים. התופעה זוכה לאחרונה לשם "סוכרת 1.5"

זהר לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זהר לנדאו

משה, בן 35, הגיע למרפאה בשל סוכרת שאובחנה אצלו לאחרונה. בבדיקת דם שגרתית שנלקחה בקופת החולים נמצאה בדמו רמת סוכר של 215 מיליגרם לדציליטר בצום. משה בעל משקל גוף תקין, שוחה ארבע פעמים בשבוע. בתקופה האחרונה חש בטוב, ולא ירד במשקל. תוצאת בדיקת הסוכר הכתה אותו בתדהמה, כשרופא המשפחה הסביר לו שמדובר בסוכרת. אין לבני משפחתו הקרובים סוכרת מכל סוג, והוא אינו סובל מעודף משקל. משה חקר ובדק את הנושא באינטרנט, והגיע למרפאה מבולבל ותוהה: "איזו סוכרת יש לי?".

אנו מכירים היטב את שני הסוגים העיקריים של מחלת הסוכרת: סוכרת מסוג 1, הנקראת גם "סוכרת התלויה באינסולין" או "סוכרת נעורים" וסוכרת מסוג 2, המכונה "סוכרת מבוגרים" או "סוכרת שאינה תלויה באינסולין". בסוכרת מסוג 1 חל הרס של תאי הבטא המפרישים אינסולין מהלבלב, עד למחסור מוחלט באינסולין, והמטופל נזקק לאינסולין מיד עם האבחנה. במהלך הרס הלבלב מופרשים לגוף חלבונים שהגוף מייצר נגדם נוגדנים, לכן זיהוי חיובי לנוגדנים לרוב מצביע על אבחון בסוכרת נעורים. ואילו בסוכרת מסוג 2 המרכיב העיקרי הינו תנגודת לאינסולין, ולרוב גם מצב של משקל עודף. כלומר, הגוף אינו מגיב כראוי לאינסולין המיוצר בלבלב, ונוצר מצב בו נדמה שרקמות הגוף מתנגדות לפעילותו.

מירוץ האופניים לקידום המודעות לסוכרתצילום: אמיל סלמן/ ג'יני

מעבר לשני סוגים אלו, מוזכרת בספרות המקצועית בשנים האחרונות סוכרת אחרת מסוג 1.5. מתי אנו חושדים כי מדובר בסוכרת מסוג 1.5? למצב זה מספר מאפיינים: כשמחלת הסוכרת מאובחנת בגיל מבוגר, ולא בגיל הילדות או בגיל הנעורים; כשהמטופל לא נזקק מיד עם האבחנה לטיפול באינסולין; וכשמשקל הגוף תקין ואין תנגודת לאינסולין. למעשה, נחשוב כי מדובר בסוכרת מסוג 1.5 כשהתמונה הקלינית אצל החולה איננה טיפוסית לסוכרת מסוג 1 או לסוכרת מסוג 2, אך בדיקות הדם מעידות על בעיה הדורשת טיפול רפואי.

בפועל, בקרב כ-10% מהאנשים המאובחנים עם סוכרת מסוג 2 ניתן למצוא נוגדנים חיוביים לסוכרת, האופייניים כאמור לסוכרת מסוג 1, ולכן מצב זה קיבל כינויים רבים: סוכרת מסוג 1.5, סוכרת אוטואימונית חבויה של המבוגרים (LADA), סוכרת מסוג 1 המתפתחת בקצב אטי ועוד.

מדובר במהלך התפתחות המחלה הדומה לזה של סוכרת מסוג 1, כשההבדל העיקרי הוא גיל החולה - בדרך כלל מדובר באנשים מבוגרים מגיל 25 שנים, בעוד שבסוכרת מסוג 1 רוב החולים הם מתחת לגיל 30. לעתים קרובות המטופלים מאובחנים כלוקים בסוכרת מסוג 2 בשל גילם, ובשל העובדה כי בתחילה הם מסתדרים היטב עם טיפול תרופתי הנלקח דרך הפה. רק בהמשך, כעבור ארבע שנים בממוצע מזמן האבחנה, עולה הצורך במעבר מטיפול תרופתי דרך הפה לטיפול באינסולין. זאת בניגוד לחולי סוכרת מסוג 2, שעוברים לטיפול באינסולין רק כעבור עשר שנים בממוצע ממועד האבחנה.

מהו הטיפול המומלץ לסוכרת מסוג 1.5? תרופות שמטרתן הורדת התנגודת לאינסולין אינן יעילות במצב זה לטווח הארוך. כמו כן, תרופות המגרות את הפרשת אינסולין או מפחיתות את ייצור הגלוקוז על ידי הכבד תהיינה יעילות רק לתקופה מוגבלת של כמה שנים. לכן יש לשקול התחלה מהירה יותר של טיפול באינסולין במטופלים אלו, וכמובן לשלב שמירה על אורח חיים בריא ומאוזן; לשמור על דיאטה דלה בפחמימות פשוטות; ולעסוק בפעילות גופנית באופן קבוע.

סוכרת בישראל ובמדינות ה-OECD. לחצו להגדלה

חשוב לדעת איזה סוג סוכרת יש לכל חולה, כי רק כך ניתן להתאים לו בצורה הטובה ביותר את הטיפול התרופתי המיטבי. הרגישות באבחון בא לידי ביטוי במיוחד בסוכרת מסוג 2 ובסוכרת מסוג 1.5, משום שהטיפול בשנים הראשונות לאחר האבחנה בשני הסוגים דומה.

ד"ר זהר לנדאו היא מנהלת השירות לאנדוקרינולוגיה וסוכרת בילדים ובני נוער במרכז הרפואי וולפסון בחולון ובמרכז DMC (דיאבטיס מדיקל סנטר) בתל אביב

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ