משרד הבריאות שוקל לאפשר להומואים לתרום דם

מד"א אינו מקבל תרומות דם מגברים שקיימו יחסי מין עם בני מינם מ-1977; הומוסקסואל שניסה לתרום: "דחו אותי, הרגשתי כמו אזרח סוג ב'"

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל בלומנפלד

הוועדה המייעצת למשרד הבריאות ברפואת עירויים תדון לאחר פסח בשינוי סעיף בחוק האוסר על שימוש במנות דם של הומוסקסואלים, בעקבות שינוי דומה בחוק שהושת באחרונה בבריטניה. אם ישונה הסעיף, יוכלו לראשונה בישראל גברים שקיימו יחסי מין עם בני מינם לפני עשר שנים ויותר לתרום דם. מנהלת בנק הדם הארצי של מד"א, פרופסור אילת שנער, אינה מביעה התנגדות לשינוי.

נכון להיום, על מי שבכוונתו לתרום דם למלא שאלון מקיף שבסופו, בצבע אדום מודגש, הגבלות שבגינן לא ייעשה כל שימוש במנת דם שנתרמה על ידי אנשים מסוימים. בקטגוריה זו ילידי חלק ממדינות אפריקה, אנשים שנחשפו למחלות שונות, ובהן מחלת הפרה המשוגעת ומחלות עצבים שונות, אנשים שהשתמשו בסמים, אנשים שנדבקו ב-HIV והומוסקסואלים.

לדברי משרד הבריאות ומד"א, הסעיף המגביל תרומות ממי שקיים "יחסי מין עם גברים, מאז 1977", תואם את המדיניות בכלל מדינות העולם. נוסף על כך, לדברי פרופסור שנער, בארצות הברית לדוגמה, ההגבלה חריפה עוד יותר, ובמדינה קיום יחסי מין בין גברים באופן כללי מייתר את תרומת הדם משימוש.

במשרד הבריאות ובמד"א מקטלגים יחסי מין בין גברים כקבוצת הסיכון, בשל העלייה בשיעור נשאי HIV חדשים מקרב קהילת ה-MSM (גברים שמקיימים יחסי מין עם גברים) - 40% מהנשאים חדשים שייכים לקהילת זו. 

  עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

  כל מנת דם שנתרמת נבדקת עוברת בדיקות לגילוי נגיפים. ועדיין, במד"א החליטו שלא לשנות את הסעיף. "יש תקופת חלון שבה גם הבדיקות הכי משוכללות אינן מצליחות עדיין לבדוק את כמות הנגיפים בדם. לכן אין לנו ברירה, אלא לומר לתורמי הדם נמצאים במצבים שמעמידים את מקבלי הדם בסיכון גבוה: ‘בבקשה אל תתרמו דם'", מסבירה פרופסור שנער. לדבריה, "אין כאן שיפוטיות לגבי אורח חיים, רק דבר אחד ברור - אנחנו חייבים לשמור על מנות הדם בטוחות".

  הדיונים בשינוי החוק החלו כבר ב-2004, ביוזמת לובי אגודות הלהט"ב. לאחר דיונים בין פרופסור שנער והוועד למלחמה באיידס, הוצע להחליף את ההגבלה הנוכחית בנוסח מקל, שלפיו ייפסלו תורמים שקיימו יחסי מין לא מוגנים עם בני מינם בששת החודשים האחרונים. הסיבה לציון ששת החודשים מתייחסת לחלון הזמן שבו מופיע נגיף ה-HIV בדם. הנוסח עבר כמה גלגולים, אך אף אחד מהם לא אושר, והחוק לא שונה עד היום.

  לדברי שנער, החברה בוועדה המייעצת, היא אינה מתנגדת להתאים את הסעיף לזה של בריטניה: "צריכים לראות את הנתונים העדכניים אצלנו כמובן, אבל באופן כללי אני לא מתנגדת. מי שרואה עצמו בקבוצה הזאת לא יתרום ומי שמשקר ימשיך יתרום. זה מאוד מפריע לי. צריך להבין שהמאבק הוא לא בינינו לקהילה הגאה, אלא במאמץ משותף להורדת ההדבקות".

  נחום, בן 38, שביקש לא להזדהות בשמו המלא, סיפר: "תרמתי דם במשך שנים ארוכות. התעלמתי מהסעיף המגביל תרומות מהומוסקסואלים לאורך השנים, והעדפתי לשמור את הפרט הזה לעצמי, מתוך ידיעה שאני אחראי, נמצא בזוגיות ארוכת שנים וכי אני בריא". לדבריו, לפני כמה חודשים הגיע שוב לתרום ובמהלך שיחת חולין עם האחות, שאלה אותו עם מי הוא חי. "אמרתי לעצמי שמספיק להסתתר, ואמרתי לה שאני חי עם גבר, ואז פתאום אמרה לי שאני לא יכולה לתרום ושלחה אותי משם. הרגשתי ממש כמו אזרח סוג ב'. דרשתי לראות את המנהלת, והיא הסבירה לי את הסיכונים. אני מבין את מה שעומד מאחורי זה אבל יכולתי להמשיך לתרום".

  לפני כשבוע שלחה יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ' - בשיתוף החוג הגאה של מפלגת העבודה - מכתב למנכ"ל מד"א אלי בין, וכן למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור רוני גמזו. יחימוביץ' דרשה לתקן את העיוות והעוול הנגרם להומוסקסואלים. "נראה שמד"א מיישמת מדיניות מפלה שמדירה תורמים פוטנציאליים אך ורק על סמך השתייכותם לקבוצת אוכלוסייה מסוימת", נכתב. "גם השאלה אם התקיימו יחסי מין בין גברים, מבלי לשאול אם התורם קיים יחסי מין בלתי מוגנים לוקה בחסר. ביחסים כאלו כולה משמעותית הסיכוי להידבקות באיידס גם בקרב אוכלוסיית ההטרוסקסואלים, אך השאלון לא מזכיר אפשרות זו'".

  ממשרד הבריאות נמסר כי "הוועדה הקובעת את נוהלי תרומות הדם פועלת בהתאם להמלצות ארגונים בינלאומיים הבוחנים מעת לעת את ההנחיות וההמלצות לגבי קבוצות הנחשבות לקבוצות סיכון לנשאות נגיפים המועברים באמצעות דם ומוצריו. מטרת ההגבלה היא להביא את בטיחות המטופל למקסימום ולא לחשפו למנות דם שהסיכון בהם לגבי נשאות נגיפים מסוג HIV, הפטיטיס C והפטיטיס B, בשיעור גבוה מהמקובל באוכלוסיות תורמים שאינם בסיכון. המלצות אלה נבחנות אל מול המידע האפידמיולוגי לגבי תפוצת מחלות אלה בקבוצות סיכון ומתעדכנות מעת לעת. נכון להיום המלצת הוועדה לגבי הגבלת תרומת דם מהומוסקסואלים בעינה עומדת".

  על פי נתוני משרד הבריאות, מ-1981 ועד סוף 2010 התגלו בישראל 6,579 מקרים חדשים של נשאי HIV וחולי איידס. נכון לסוף 2010 רשומים 5,249 אנשים החיים עם HIV איידס בישראל, ומוערך כי בארץ חיים כיום 7,744 איש עם הנגיף.

  לפי נתוני הוועד למלחמה באיידס, בשנים האחרונות נרשמה מגמת עלייה במספר המתגלים החדשים בכל שנה. ב-2010 נרשמה בלימה ומספר המתגלים החדשים היה זהה למספר הנשאים בשנה הקודמת, העומד על למעלה מ 400 איש.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ