משרד הבריאות נאבק למען ייבוא בעלי חיים לניסויים

המדען הראשי במשרד מאיים כי החלטת אל על לא להטיס לישראל בעלי חיים לצורכי מחקר תפגע אנושות במדע בישראל

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים128
דן אבן

המדען הראשי של , פרופ' אבי ישראלי, העביר באחרונה חוות דעת חד משמעית במיוחד בעניין נחיצות הטסתם לישראל של בעלי חיים לצורך ניסויים. המסמך נועד ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שמגבש בימים אלה עמדה בפרשת התביעה נגד חברת התעופה . זו החליטה בספטמבר 2010 - כחלק מהמגמה בעולם המערבי ובלחץ ארגוני בעלי החיים בארץ - שלא להטיס בעלי חיים לצורכי מחקר.

בעקבות ההחלטה, הגישו בינואר האחרון שבע האוניברסיטאות בישראל תביעה נגד אל על בבית המשפט המחוזי בפתח תקווה. הן טענו כי הצעד יוביל לפגיעה ביכולת לקדם מחקרים בבעלי חיים בישראל וכי אין באפשרות אל על כחברת התעופה הלאומית בישראל לקבל החלטה שתיפגע בצורה כזו במוסדות אקדמיים. מנגד השיבה אל על כי מדובר בהחלטה עסקית של חברה שחדלה להיות ממשלתית בשנת 2004 וחלים עליה כללי המשפט הפרטי. באחרונה ביקשה נשיאת בית המשפט, הילה גרסטל, את חוות דעתו של היועמ"ש.

בחוות הדעת שהועברה ממשרד הבריאות לווינשטיין נטען כי אין לאפשר לחברת אל על ליישם את החלטתה, שתפגע באופן אנוש במחקר בישראל. לפי פרופ' ישראלי, המהלך יוביל בין היתר לפגיעה אנושה במחקרים הנערכים עתה בישראל ויפגע במעמד המדעי של ישראל בעולם באופן בלתי הפיך. עוד הוא טוען כי בכך יוארך משך הנסיעה של החיות המועברות לישראל וממנה בחברות תעופה זרות - ויגרם להן לחץ בלתי הכרחי.

במשרד הבריאות לא מציגים נתונים על ייבוא וייצוא של בעלי חיים לצורכי מחקר לישראל וממנה. אולם לפי מידע שנאסף בארגוני בעלי החיים, שביקשו לפני כחודש להצטרף להליך המשפטי לצד חברת אל על, לישראל מיובאים למטרות מחקר בעיקר קופים, כלבים ודגים מסוגים שונים.

"מחאות צרכנים ולחץ צרכני מעצבים את החלטותיהם של תאגידים ומובילים לשינויים חברתיים, למשל כשעשרות חברות תעופה אינן מתקשרות בחוזים להטסת בעלי-חיים, בייחוד קופים, לניסויים. המדובר בכלי אזרחי ודמוקרטי שקשה להפריז בחשיבותו", נכתב בבקשה שהועברה לבית המשפט על ידי העמותות "מאחורי דלתות המעבדה", "תנו לחיות לחיות", העמותה למען מדע מוסרי והתאחדות "נח" לארגונים להגנת בעלי חיים.

ניסויים בבעלי חיים בישראל. לחצו להגדלה

חברות תעופה בעולם המערבי החליטו בשנים האחרונות לחדול מהעברת בעלי חיים לצורכי מחקר. גם בבריטניה נפתח באחרונה מאבק משפטי על החלטה דומה, וגורמים ממשלתיים מעורבים בו. בתחילת החודש אף צוטט שר בריטי לשעבר לענייני מדע, שהתריע באופן דומה כי המחקר בבריטניה בסיכון בעקבות הפסקת הטסת עכברים וחולדות לצורכי מחקר. החלטת אל-על מותירה לאוניברסיטאות אפיקים מצומצמים ויקרים משמעותית להטסת בעלי חיים לצורכי מחקר. בשנת 2010 שימשו 561,802 בעלי חיים ב-1,428 מחקרים בישראל.

ממשרד הבריאות נמסר כי "עקב רגישות הסוגיה ומעורבות משרדים נוספים מתוך הממשלה, עמדת משרד הבריאות מועברת ליועץ המשפטי לממשלה". ממשרד המשפטים נמסר כי "הנושא כולו מצוי בבחינה מערכתית במשרד, תוך הידרשות לעמדות משרדי הממשלה כולם, ותוך בחינת הדין החל ושאר הנתונים הנוגעים לעניין". מאל-על נמסר כי "החברה הודיעה בעבר כי אינה מעוניינת להטיס קופים לניסויים. יצוין כי מתנהל הליך משפטי בעניין זה".

בתוך כך האריך אתמול בג"ץ צו למעבדת מחקר בארה"ב, עד להחלטה שתתקבל בנושא לאחר חג הפסח. ביום ראשון מחו אמנים נגד משלוח הקופים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ