פריצת דרך בחקר הסרטן |

נמצא נוגדן ל-7 סוגי גידולים

חוקרים מסטנפורד פיתחו הנוגדן, שמונע את הפעילות ההרסנית של חלבון המצוי במעטפת התא הסרטני. ניסויים בבני אדם צפויים תוך שנתיים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

פריצת דרך נוספת במאבק בסרטן: חוקרים אמריקאים אבחנו נוגדן המוביל לכיווץ גידולים סרטניים מסוגים שונים. במחקר, שנערך בעכברי מעבדה, הצליח הנוגדן להוביל להתכווצותם של שבעה גידולי סרטן שונים, וכך העלה את האפשרות לפיתוח עתידי של תרופה שתוכל להיות יעילה לטיפול בסוגים שונים של סרטן בבני אדם.

החוקרים מאוניברסיטת סטנפורד שבקליפורניה אבחנו חלבון בשם 47-CD, המצוי בריכוזים גבוהים על גבי מעטפת תאים סרטניים. החלבון שולח אותות לתאי המערכת החיסונית של הגוף ומורה לא לאכול את התא. הנוגדן שפיתחו החוקרים, החוסם את החלבון המדובר (47-Anti CD) מונע את שיגור האותות הללו, ומאפשר לתאי המערכת החיסונית של הגוף להילחם ביעילות בתאי הסרטן המתפתח. החוקרים הראו כי בניסוי בעכברים שגודלו עם גידולים סרטניים, החומר שפותח הוביל בתוך חודש לכיווץ גידולים סרטניים שהיו בשד, בערמונית, במעי הגס, במוח, בשלפוחית השתן ובשחלות. מדובר בחומר הראשון שמוביל לשיפור בקרב קבוצה נרחבת כל כך של גידולים סרטניים מסוגים שונים. "חסימת האותות הגבילה את הגידולים הסרטניים כמעט בכל סוג של סרטן אנושי שנבחן, ברעילות מינימלית", אמר החוקר הראשי, הפרופ' ארווין וייסמן מהמכון לביולוגיית תאי גזע בסטנפורד.

הנוגדן אף מנע מהגידולים להתפשט לאזורים אחרים בגוף העכברים הנבדקים. בכמה מקרים אף דיווחו החוקרים כי הגידולים הסרטניים נעלמו הודות לטיפול בחומר החדש, בייחוד בקרב עכברים שגודלו עם סרטן השד, וכי העכברים נותרו נטולי גידולים גם כמה חודשים לאחר שהופסק מתן הנוגדן.

הממצאים מתפרסמים בכתב העת Proceedings of the National Academy of Sciences. החוקרים ציינו כי בכוונתם להתחיל ניסויים ראשונים בבני אדם בתוך שנתיים. כבר נמצא כי גם תאי סרטן אנושיים מכילים על גבי המעטפת את החלבון 47-CD, אם כי עדיין לא ידוע אם הנוגדן שאותר אכן חוסם את פעילותו של החלבון גם בבני אדם. בנוסף על כך, מחקר קודם בראשותו של וייסמן כבר העלה את הסברה כי החלבון 47-CD מצוי גם על מעטפת של תאים סרטניים שאינם מוצקים, למשל בסרטן הדם או הלימפומה, כך שהחלבון שאותר עשוי להועיל גם לסוגי סרטן אלה. המחקר נתמך, בין היתר, על ידי המכון הלאומי לסרטן (NCI) בארצות הברית ומשרד ההגנה האמריקאי.

בדרך לנוגדן. לחצו להגדלה

בשנים האחרונות מפותחות שיטות רפואיות חדשות למאבק בסרטן, מעבר לטיפולים המקובלים בכימותרפיה ובהקרנות. בין השאר אובחנו גם נוגדנים המכוונים נגד רכיבים שונים בגידול הסרטני, וחוסמים את התפשטותו, אך כאמור לא אותר עד כה נוגדן המפגין יעילות בקבוצה נרחבת של גידולים סרטניים. פריצת דרך בתחום דווחה כשאישר מינהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA) בשנת 1997 את תרופה המכילה נוגדן שחוסם חומר המצוי על גבי המעטפת של תאי סרטן הלימפומה ושמו 20-CD. כמו כן אושרו נוגדנים לחומרים המצויים על המעטפת של גידולים סרטניים במעי הגס (ארביטוקס) ובשד (הרצפטין), המעכבים את התפתחות הגידולים. כיום כבר מפתחים בקהילה המדעית דור חדש יותר של נוגדנים שאליהם מחוברים חומרים רדיואקטיביים, המאפשרים לבצע הקרנה ייעודית רק לתאים הסרטניים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ