דן אבן
דן אבן

בצה"ל בוחנים בימים אלה את הגורמים לשברי מאמץ בקרב חיילים טירונים, באמצעות שימוש ב-GPS, העוקב אחר המרחקים שהטירונים נדרשו לצעוד. צוות חוקרים, בראשות סא"ל אהרון פיינסטון מחיל הרפואה והמחלקה לאורתופדיה במרכז הרפואי אסף הרופא, מדד את תנועותיהם של ארבעה חיילי טירונות במשך כשבוע, באמצעות מכשירי GPS שהוכנסו לאפודים הקרביים שלהם. ממצאי המחקר המקדים, שהתפרסמו בביטאון "הרפואה הצבאית" של ההסתדרות הרפואית, העלו כי החיילים צעדו כ-16.4 קילומטרים בשבוע.

הליכה מוגברת עלולה לגרום לשברי מאמץ בקרב חיילים בטירונות, לצד גורמי סיכון אחרים כמו צייתנות והישגיות נמוכה. החוקרים ציינו כי על הצבא לשנות את תפישתו ביחס לטיפול בשברי המאמץ, בין היתר באמצעות איתור הפעילויות הגורמות להם. "אם ההנחה כי היווצרות שברי מאמץ קשורה להליכה מוגברת היא נכונה, ראוי לבחון דרכים למניעת ההליכה המוגברת, כמו בדיקת תוכנית האימונים ועריכת שינויים בה", סיכמו החוקרים.

מחקר נוסף שנערך באחרונה בצה"ל, באמצעות מדי צעדים, העלה כי מרחקי ההליכה של חיילים בטירונות עומדים על 796 קילומטרים בממוצע, וגבוהים כמעט פי שניים ממרחק הצעידה המתוכנן, שעמד על 378 קילומטרים בלבד. בימים אלה מרחיבים החוקרים את הבדיקה באמצעות הצבת מכשירי GPS על גבי רצועות כלי הנשק של הטירונים.

שברי המאמץ הם תופעה שכיחה ביחידות הקרביות. עבודה שבוצעה בצה"ל על ידי צוות בראשות סא"ל ד"ר דני מורן, והוצגה ב-2010 בכנס חיל הרפואה, בחנה את שכיחות שברי המאמץ בקרב 120 טירונים משני מחזורי גיוס שונים ביחידה מובחרת. בדיקות סי.טי שעברו החיילים העלו כי 39.2% מהם פיתחו שברי מאמץ, רובם בשוק, בירך או בכף הרגל. התברר כי חיילים שפיתחו שברי מאמץ אובחנו כבר בלשכת הגיוס, כשנה לפני גיוסם. בדמם נמצאו ערכים נמוכים יותר של סידן, ברזל, חומצה פולית ואבץ, וכן משקלם היה נמוך יותר.

חיילים בתרגיל בירושלים, בחודש שעבר צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ