מתיחת פנים: הנעורים לא שבים לכל אחד

ניתוחי מתיחת פנים נעשו בשנים האחרונות פופולריים בקרב המבקשים להשיב לעצמם את המראה הצעיר. אבל הפתרון אינו מתאים לכל אחד

אייל וינקלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אייל וינקלר

בשבוע שעבר צילצל הטלפון הסלולרי שלי, ועל הצג מתנוסס מספר בלתי מוכר מחו"ל. "שלום, ד"ר וינקלר?" אמר קול גברי. "שמי הוא א', והפנה אותי אליך ידיד משותף שלנו העובד במחלקתך. אני מעוניין להגיע לארץ לחמישה ימים בסביבות ליל הסדר, לעבור ניתוח למתיחת פנים ולשוב לערבות רוסיה, שם מתקיימים בימים אלו חיי ומתנהלים עסקיי. אתה בכלל עושה ניתוחים כאלה לגברים?".

שיחה כגון זו אמנם אינה לחם חוקי, אבל היא גם לא נדירה מאוד. השיחה מייצגת נתח מסוים מהפונים אליי, גברים המעוניינים לשלב "קפיצת עסקים", ביקור משפחתי, ארוחת ליל סדר ו... ניתוח פנים. לאחר השיחה התברר לא' שזה לא יהיה פשוט כפי שציפה, שכן הוא מעשן ונוטל תרופות לדילול הדם באופן קבוע, מאז הצנתור שעבר. להפתעתו, נאלצתי לסרב לנתחו.

בשנים האחרונות הניתוחים הקוסמטיים בפנים נגישים יותר לקהלים רחבים. הניתוח נעשה פשוט יותר ומהיר ברמה הטכנית, ומכיוון שנדרשת רק הרדמה מקומית עם טשטוש לווריד, או הרדמה כללית קלה ושטחית יחסית, הפכה גם ההחלמה למהירה יותר וללא צורך באשפוז, מעבר ללילה הראשון. בה בעת, התחולל שינוי בתפיסת המנתחים הפלסטיים, שהבינו כי היקף הניתוח צריך להיות מותאם לצורכי המנותח, השואף לא רק להיראות טוב יותר, אלא גם ובעיקר לחזור לחיים, מהר ככל הניתן. ניסיון להחזיר את פני המטופלת למראה שלהם לפני 30 שנה עתיד להיכשל, ואף לשנות חלילה באופן מלאכותי את מראה. המגמה השלטת היום היא רענון מראה הפנים לכדי החזרתם למראה צעיר בכעשור אחד בלבד. רבים אינם מודעים לכך שניתוח מתיחת הפנים אינו מתאים לכל.

* נוטלי התרופות: אנשים הסובלים ממחלות כרוניות, שנוטלים באופן קבוע נוגדי קרישה או מדללי דם שאי אפשר להפסיק לקחת לצורך הניתוח, אינם יכולים לעבור ניתוח מתיחת פנים. במקרה זה ניתן לפנות להזרקת חומרי מילוי או ביצוע פרוצדורות מינימליסטיות, כגון מיני מתיחה או החדרת חוטים. לאף רופא אחר, בתחום אחר, אין יכולת מקצועית או סמכות מוסרית לבצע "מיני מתיחות". נוטלי אספירין, הניתן באופן כרוני למניעת התקפי לב אצל אנשים בסיכון גבוה, יכולים להפסיק לקחת אותו לצורך ניתוח למתיחת פנים.

* מעשנים: כידוע, עישון גורם לנזק כרוני מצטבר בריאות ובכלי הדם ומעלה את הסיכוי לסרטן, אך אלה אינם מפריעים לניתוח מתיחת פנים. עם זאת, העישון גורם לפגיעה בזרימת הדם לכלי הדם המצויים מתחת לפני העור. לכן חיוני להפסיק לעשן 3 שבועות לפני ו-3 שבועות אחרי הניתוח, ולמנוע סיכוי לנמק בעקבות החתך בעור.

* סוכרת: על סוכרתי להגיע מאוזן לניתוח פנים, שכן ערכים גבוהים של סוכר יכולים להזיק לריפוי פצע ולגרום לריפוי איטי, בצקת ונפיחות.

* לחץ דם: בניתוח שומרים על ערכי לחץ דם נמוכים. אנשים שסובלים מיתר לחץ דם, שאינו מאוזן, יכולים לסבול מתופעות לוואי לאחר הניתוח, ועל כן חיוני שיהיו מאוזנים באמצעות תרופות בניתוח.

* חולי לב: כשקיימת פגיעה קשה בריאות או בלב, לא ניתן לעבור ניתוח מתיחת פנים. אנשים שעברו התקף לב אינם מתאימים לניתוח בכלל, שנה לאחר ההתקף, כי הלב לא יעמוד בעומס שנוצר בניתוח, הכולל הזרקת אדרנלין.

* גברים: לגברים נטייה גבוהה לשטפי דם, כנראה בגלל זרימת דם מוגברת לעור, ובנוסף, אין קו שיער שמתחתיו ניתן להסתיר צלקות. אין זה אומר שגברים אינם מועמדים לניתוח מתיחת פנים, אך עליהם להביא את המגבלות בחשבון.

אם אתם שייכים לאחת מהקבוצות הללו, קיימות מספר אלטרנטיבות המאפשרות להצעיר את הפנים ללא מתיחה. בהן מילוי, קילוף, החדרת חוטים מינימליסטית והזרקת בוטוליניום המוכר בשם המסחרי בוטוקס. אך חשוב לדעת, בכל אחד מהכלים האלה קיימת הבטחה ובצדה גם בעייתיות. למשל, מילוי יתר עשוי לגרום למראה של פני חתול. יש לזכור כי מתיחת פנים מחזיקה מעמד יותר זמן מחומרי מילוי.

ד"ר אייל וינקלר הוא מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי שיבא ומחבר הספר "כל האמת בפנים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ