הרופאים המתמחים דורשים פתרון לבעיית הנהיגה לאחר תורנות לילה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן

עמותת מרש"ם, המאגדת את הרופאים המתמחים מאז מאבק הרופאים בשנה החולפת, פנתה במכתב התראה לבכירי מערכת הבריאות בדרישה לפתור את בעיית הנהיגה של רופאים מתמחים לאחר תורנות לילה. במכתב המופנה למנהל בית החולים אסף הרופא, ד"ר בני דוידסון, מבהירים המתמחים כי נהיגה בכביש לאחר 26 שעות תורנות רצופה ללא שינה עלולה לסכן את חייהם של הרופאים, וכן לסכן נוסעים אחרים בכבישים.

מחקר שבוצע בשיתוף עמותת "אור ירוק", שהוצג לאחרונה בכנס החברה הישראלית לפדיאטריה קלינית (חיפ"ק), העלה כי הסיכון של רופא מתמחה להיות מעורב בתאונת דרכים בסיום תורנות לאורך שנות ההתמחות עומד על 20% - גבוה כמעט פי 50 מהסיכון בשאר האוכלוסייה.

לפי עמותת מרש"ם, בעוד שנהגים מקצועיים, לרבות נהגי משאיות, מחויבים במנוחה לאחר שמונה שעות עבודה, מהרופאים המתמחים מצופה לנסוע לאחר התורנות בתחבורה ציבורית שאיננה זמינה בסופי שבוע, או לנהוג בתנאי עייפות קיצונית.

בתום מאבק המתמחים בדצמבר האחרון, נקבע בהסכם שנחתם עם נציגיהם כי המתמחים יוכלו להשתלב במערך ההסעות המופעלות בבתי החולים עבור האחיות, אולם לטענת מרש"ם מדובר בהסכם שאינו ריאלי, מאחר ואין חפיפה בין סיום התורנות של רופאים ושל אחיות. רופאים מתמחים לרוב מסיימים את תורנות הלילה בין 8:00 ל-10:00 בבוקר, בעוד שאחיות מסיימות תורנות לילה כבר בשעה 7:00. במכתב שנשלח לדוידסון על ידי משרד עורכי הדין גותי-רשף, בשם עמותת מרש"ם, נטען כי הנוהג של נסיעת מתמחים לאחר תורנות ברכבם הפרטי מהווה "סיכון חמור לחיי אדם", וזאת מבלי שנקבע למתמחים במהלך התורנות זמן למנוחה, ותוך שהם מצויים במצב של עייפות קיצונית.

ב"אסף הרופא" אמנם הוצע למתמחים להחזיר להם את עלות מחיר כרטיס "חופשי חודשי" כחלופה לצירופם למערך ההסעות לאחיות, אך במכתב נטען כי "פתרון כרטיסיית 'חופשי חודשי' משמעותו להסתמך על תחבורה ציבורית, ואינו נותן מענה לתורנויות שמתחילות או מסתיימות בסוף השבוע". במכתב נטען כי "העלמת עין מתופעות נהיגה תחת עייפות חריגה מהווה הפקרה של בטיחות הרופאים התורנים מצד הנהלת בית החולים". במכתב מתריעה העמותה כי ללא פתרון הולם, יפנו לערכאות משפטיות בעניין, לרבות בתביעת פיצויים על נזקים העלולים להיגרם כתוצאה מהמצב.

מ"אסף הרופא" נמסר בתגובה כי "הנושא לא הועלה במסגרת המשא ומתן על הסכם עם המתמחים, ומנהל בית החולים לא השתתף במשא ומתן. יש לפנות בנושא למשרד הבריאות".

ממשרד הבריאות נמסר: "למתמחים הוצע פתרון בתחום ההסעות לאחר תורנויות בסופי שבוע, אולם הם ויתרו על כך לטובת קבלת מענקים במעבר שני שלבי ההתמחות. באמצע השבוע קיימת תחבורה ציבורית שהיא הפתרון המועדף להסעת כל עובד לאחר עבודת לילה. נושא ההסעות בסופי שבוע יידון במסגרת ועדת המעקב להסכם, לבקשת משרד הבריאות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ