חוקרים: חשש להתפרצות קדחת הדנגי בישראל

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

חוקרים ישראלים מתריעים על חשש להתפרצות קדחת הדנגי בישראל, זאת לאור העלייה במספר הישראלים שנדבקו במחלה במדינות טרופיות, והתפשטותו בארץ של יתוש הנמר האסייתי, שמעביר את נגיף המחלה.

נגיף הדנגי עלול לגרום לדימומים במערכת העיכול, בריחת נוזלים מהגוף ואף למוות. בארץ ידוע עד כה על מקרה מוות אחד של חולה דנגי לפני כעשור, אך בשנים האחרונות, עם הגידול בתיירות למזרח, מדווח על מאות מקרי תחלואה של ישראלים בדנגי בשנה, מהם עשרות מקרים קשים המגיעים לאשפוז בבתי החולים. תאילנד היא המדינה המסוכנת ביותר להעברת נגיף הדנגי, ומדובר במדינה הקולטת בשנים האחרונות כ-120 אלף תיירים ישראלים בשנה.

עד כה טרם דווח על העברה של דנגי מאדם לאדם בישראל, אולם להערכת החוקרים בראשות מנהל המרכז לרפואת מטיילים ומחלות טרופיות במרכז הרפואי שיבא, פרופ' אלי שוורץ, מדובר בעניין של זמן. במאמר שהתפרסם לאחרונה בכתב העת Emerging Infectious Diseases של המרכז האמריקאי לבקרת מחלות (CDC), מציינים החוקרים כי לאחרונה תועדו הידבקויות מאדם לאדם במחלות שמעביר היתוש במדינות אירופה, בהן איטליה, צרפת וקרואטיה.

בישראל תועדה לראשונה פעילות של היתוש לפני עשר שנים ביישובים בצפון, ומשם הוא התפשט לאורך רצועת החוף. משנת 2010 אף תועד באזור ירושלים. לפי הערכות הוא הגיע לישראל בתוך צמיגי כלי רכב מיובאים, שהיו מלאים במים שבהם דגרו היתושים.

החוקרים אף מתריעים מפני התפרצות מחלת הצ'יקונגוניה בישראל, שמועברת אף היא על ידי יתוש הנמר האסייתי, ומלווה בחום וכאבי ראש, ועלולה לגרום לדלקות פרקים מתמשכות ופגיעה בלתי-הפיכה בראייה. החוקרים קוראים לשקול בידוד של חולים שקיים חשד שנדבקו בדנגי או צ'יקונגוניה, עוד בחמשת ימי הדגירה של המחלה בטרם הופעת הסימנים הקליניים, כדי למנוע את התפרצות המחלה והפיכתה למדבקת בתוך ישראל.

במיפוי שערכו החוקרים על אזורי פיזור היתוש בארץ, נמצא כי אלו תאמו את אזור מגוריהם של הישראלים שנדבקו במחלות הדנגי והצ'יקונגוניה בחו"ל בין השנים 2008-2010, כפי שמופיעים ברישומי המעבדה הלאומית למחלות טרופיות של משרד הבריאות. מדובר בעיקר באזור חיפה, אזור תל אביב וערי המרכז, מודיעין ואזור ירושלים שבו פעילים לאחרונה ריכוזים של יתוש הנמר האסייתי.

לדברי פרופ' שוורץ, "יש פוטנציאל שמחלת הדנגי תהפוך לפעילה בארץ, כתוצאה מהמפגש בין היתוש הפעיל באזור לבין נשאים שחוזרים עם דנגי ויכולים לייבא את הנגיף בדמם. חשוב שתהיה מודעות בקרב רופאים לאפשרות של הפיכת המחלה לפעילה בישראל".

תגובות