הורים מוציאים רבבות שקלים להכנת ילד אוטיסט לביה"ס

ממחקר חדש עולה כי ההוצאה על טיפולים התנהגותיים, שאינם כלולים בסל הבריאות, היא 41 אלף שקלים בשנה; אחת המשפחות שילמה 335 אלף ש"ח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הורי ילדים אוטיסטים משקיעים סכומים גבוהים במימון טיפולים התנהגותיים פרטיים, שאינם נכללים בסל הבריאות ומסייעים בשילוב האוטיסטים במסגרות חינוכיות רגילות. כך עולה ממחקר שנערך בבית החולים ספרא לילדים, הנמצא במרכז הרפואי שיבא בתל השומר.

המחקר אמד את סך הוצאות הטיפול שמשקיעה משפחה ישראלית בילד הסובל מאוטיזם, ונסמך על מדגם שנערך בקרב 253 הורים לילדים בני 4 עד 10 עם הפרעה הממוקמת על ספקטרום האוטיזם. עלה ממנו כי ההוצאה השנתית הממוצעת למשפחה על טיפול בילד אוטיסט היא 28,145 שקלים. עם זאת, במחקר אובחן טווח שונות נרחב בין המשפחות, כאשר לאחת מהן לא היו כלל הוצאות פרטיות ואחרת הוציאה 335,680 שקלים בשנה על הטיפולים השונים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק שלכם

ב-2007 המליצה ועדה במשרד החינוך, בראשות השופטת בדימוס דליה דורנר, על מתן תמיכה מטעם המדינה לשילוב ילדים עם צרכים מיוחדים במסגרות חינוכיות רגילות. ההמלצות אמורות להיות מיושמות בהדרגה החל משנת הלימודים הנוכחית, אולם המחקר הראה כי הורים רבים עדיין משלמים מכיסם סכומים גבוהים על טיפולים משלבים לילדיהם. משרדי החינוך, הרווחה והבריאות אמנם מעניקים להורים סיוע בטיפולים שונים, אולם לא מסייעים לממן את הטיפולים ההתנהגותיים המשלבים. כך התברר מהמחקר כי בקרב 47 משפחות שמימנו טיפולים התנהגותיים מסוג ABA ו-DIR, שאינם בסל הבריאות, עמדה ההוצאה הממוצעת על 41,231 שקלים למשפחה לשנה. החודש דחה בית המשפט המחוזי בירושלים תביעה שהגישו שש משפחות נגד משרד החינוך בבקשה להחזר הוצאות הטיפולים ששילמו לילדיהם האוטיסטים.

סך ההוצאות הפרטיות במשפחות לילדים אוטיסטים. לחצו לגדלה

מהמחקר התברר עוד כי בקרב 99 משפחות שמימנו סייעת לילדם עמדה ההוצאה השנתית הממוצעת עליה על 12,494 שקלים. עוד נמצא כי ההוצאה השנתית הממוצעת על טיפולים פרא-רפואיים כמו פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק עמדה על 8,921 שקלים למשפחה, וכי ההוצאה על סיוע פדגוגי בלימודים עמדה על 4,094 שקלים בממוצע למשפחה לשנה. מלבד זאת התברר כי ההוצאה על תרופות נוירו- פסיכיאטריות, המקלות על חלק מהאוטיסטים, עמדה על 2,022 בממוצע לשנה, וכי ההוצאה על תוספי מזון עמד על 2,862 בממוצע לשנה.

מהמחקר עלה עוד כי קיימת נטייה להוציא סכומים נמוכים יותר על טיפולים פרטיים לילדים האוטיסטים בקרב משפחות חרדיות ומשפחות עולים, וכן בקרב משפחות בעלות הכנסה נמוכה, רמת השכלה נמוכה ובקרב הורים לילד אוטיסט שאינו הבכור במשפחה. עוד נמצא כי למשפחות עם ילדים הסובלים מאוטיזם חמור היה סיכוי גבוה פי 3.31 להוצאות כספיות גבוהות עבורם. כשאחד ההורים היה בעל תואר אקדמי, הסיכויים להוצאות כספיות גבוהות עבור הילד האוטיסט אף גדלו פי 5.93. "כשהילד מקבל שירותים בחינוך המיוחד הוריו מוציאים סכומים נמוכים יותר מעבר לטיפולים שממומנים על ידי המדינה", הסבירה ד"ר לידיה גביס, מנהלת המכון להתפתחות הילד ומרכז קש"ת לאוטיזם בבית החולים ספרא, שעמדה בראש צוות המחקר. לדבריה, הורים בעלי רמות השכלה והכנסה גבוהות נוטים לשלב את ילדיהם במסגרות החינוך הרגילות, המחייבות צריכת שירותים פרטיים רבים יותר.

במחקר השתתפו ד"ר רענן רז ואודליה לאון משיבא, ד"ר ליאת לרנר-גבע ממכון המחקר הלאומי גרטנר וד"ר גבי חודיק מאוניברסיטת תל אביב. הוא מומן על ידי המכון הלאומי לחקר שירותי בריאות ומדיניות בריאות. 30% מההורים שהשתתפו בו העלו את בעיית הזכאות לטיפולים ו-16% דיווחו על קשיים שמערימה המערכת בקבלת זכאות לטיפולים. מלבד זאת, 8% מההורים דיווחו על קשיים כלכליים במימון הטיפולים. עוד התברר כי ל-97% מהילדים שהוריהם השתתפו במחקר היו ביטוחים משלימים בקופות החולים, המקנים זכות למספר מוגבל של טיפולים, ול-36% מהם היו פוליסות ביטוח בריאות פרטיות.

כיום זכאי ילד עם הפרעה על ספקטרום האוטיזם למעון שיקומי מגיל חצי שנה, ולגן המותאם לילדים אוטיסטים מגיל 3. החוקרים ממליצים להתאים את החוקים הקיימים כדי להקטין את ההוצאות הפרטיות בקרב משפחות המבקשות לשלב ילדים אוטיסטים במסגרות חינוכיות רגילות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ