מבצע "מנוחה בכבוד": המכון לרפואה משפטית יטמין 8,000 רקמות מתים

בשנה שעברה פורסם כי במכון נותרו רקמות ואיברים של מתים רבים, בהם גם דודו טופז ושוש עטרי. מרבית השרידים ייטמנו בקבר אחים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

במכון לרפואה משפטית באבו כביר הוצגה היום (ראשון) תוכנית חדשה להטמנת רקמות של מתים שנותרו במכון. החל ממחר (שני) יובאו לקבורה מסודרת רקמות ואיברים השמורים במכון בתוך למעלה מ-8,000 צנצנות החל משנת 2000 ועד סוף 2011 במסגרת מבצע ארצי.

בחודש דצמבר (2011) פורסם ב"ידיעות אחרונות" כי במכון נותרו רקמות של מתים רבים, בהם מתים מפורסמים כמו דודו טופז, שוש עטרי ורפאל איתן (רפול), בחלק מהמקרים ללא ידיעת המשפחות.

במסגרת המבצע המכונה "מנוחה בכבוד" יובאו מרבית הרקמות לקבורה בקבר אחים. משפחות שיבקשו לקבור את הרקמות לגופות יקיריהם המנוחים בקברם הנוכחי - יוכלו לבצע תהליך של פתיחת הקבר בתשלום של אלפי שקלים, בליווי אנשי דת. במשרד הבריאות מבהירים כי בתהליך ישולבו פסיכולוגים ועובדים סוציאליים שיסייעו למשפחות. התוכנית מבוצעת לאחר אישור שניתן ממשרד המשפטים.

עו"ד מאיר ברודר ממשרד הבריאות הסביר כי "התהליך יבוצע בכל הרקמות של מתים, במקרים בהם ניתן להסתפק בדגימה מיקרוסקופית לצורך ראיות משפטיות, ואין צורך בשמירת רקמה שלמה במכון". הרקמות המיקרוסקופיות יישמרו לפי החוק למשך 25 שנה ומעלה, ולדבריו, הם מהווים ראיה משפטית לכל דבר. "בגלל גודלם הרקמות המיקרוסקופיות אינן ברות קבורה מבחינה דתית", מבהיר ברודר.

הפרופ' יהודה היסצילום: אלברטו דנקברג

הרקמות המיועדות לקבורה סווגו לפי דת המתים: יהודים, מוסלמים, נוצרים וחסרי דת. החל ממחר תפורסם מודעה בעיתונות למשפחות של מתים שנותחו במכון, כדי לעדכן אותם על תהליך ההטמנה המתוכנן.

תהליך ההטמנה יחל ב-20 במאי בהתאם לבקשת המשפחות. בקרב משפחות שלא הביעו עמדה לגבי תהליך הקבורה המתוכן לרקמות, לרבות משפחות של מתים שנותחו במכון לפני 2002, ובמשפחות שלא יביעו בקשה אחרת - הטמנת הרקמות תעשה בקבר אחים.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

רקמות של מתים יהודים יטמנו ככל הנראה בשטח שיוקצה לכך בית העלמין ירקון. משפחות שיבקשו לקבור את הרקמות בקברי יקיריהם יוכלו לבצע פתיחה של קבר, אולם לדברי ברודר, "תוסבר להם המשמעות של פתיחת המצבה והקבר, והכול בניסיון למנוע פגיעה בכבוד המת". במכון עדכנו כי קיימות גם רקמות לא מזוהות במכון שתובאנה אף הן לקבורת אחים במסגרת המבצע הנוכחי. מוקד המידע של משרד הבריאות שייפתח בנושא יפעל החל ממחר למשך ארבעה ימים על ידי אנשי מקצועות בריאות הנפש ואנשי דת למתן תמיכה למשפחות במספר הטלפון 5400 *.

פרופ' רוני גמזו, מנכ"ל משרד הבריאות, אמר כי "מטרתנו להיות כמה שיותר שקופים ופתוחים בהצגת התהליך הנוכחי. אנו נמצאים בפני תהליך של סיום הפרשה הנוכחית. מה שחשוב לנו הוא ללכת עם המשפחות לתהליך רגיש ומהיר, כדי לסיים את הכול בדרך הנאותה ביותר, ולא לחסוך בתהליך שנדרש כדי לתת את הכבוד הראוי לאותם הנפטרים".

ביום חמישי בשבוע שעבר הוגשה תביעה משפטית ראשונה של משפחה כנגד המכון בעקבות שמירת רקמות, לכאורה ללא הסכמתה. התביעה הוגשה על ידי עורכי הדין אלעד אייזנברג ועדו אורלנסקי בבית המשפט השלום בירושלים. במכון לרפואה משפטית מכחישים כי משפחות אינן מודעות לשמירת רקמות במעבדות המכון. לדברי ברודר, "החל משנת 2002 מיידע המכון לרפואה משפטית על נטילת הדגימות ממתים בחתימה על טפסי הסכמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ