בניגוד להמלצות, ליצמן אישר הכשרת תיכוניסטים כאחים

סערה במערכת הבריאות בעקבות אישור תוכנית ניסיונית שלא אושרה על ידי הדרג המקצועי; משרד הבריאות: "המחסור באחיות מחייב צעדים לפתרון"

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

סערה במערכת הבריאות בעקבות אישור שנתן סגן שר הבריאות יעקב ליצמן לפיילוט שיאפשר לתיכוניסטים לקבל הכשרה למקצוע אח ואחות מוסמכים - ללא תואר אקדמי - בבתי ספר של רשת אורט. בהסתדרות האחיות מאיימים במאבק אם התוכנית תאושר.

מנכ"ל רשת אורט, צבי פלג, טוען כי באחרונה השיג מליצמן ומשר החינוך גדעון סער את האישורים שיאפשרו לו להתחיל בפיילוט כבר בשנת הלימודים הקרובה, לכ-200 תיכוניסטים של רשת אורט בדרום הארץ, ביישובים אשקלון, ערד ואבו בסמה. הלימודים יתייקמו בשני מסלולים: האחד לתלמידות ותלמידים מכיתה ט' עד י"ד, והשני, מסלול מקוצר לבעלי תעודת בגרות בכיתות י"ג-י"ד. לדברי פלג, בתום הלימודים יעברו התיכוניסטים את בחינת ההסמכה בסיעוד של משרד הבריאות, ויקבלו רישיון לעבוד כאחים ואחיות מוסמכים בבתי החולים, מרפאות הקהילה, טיפות החלב והמוסדות הרפואיים השונים במדינה. בהמשך, בכוונת פלג להרחיב את התוכנית לתיכונים נוספים ברשת, המונה מעל ל-200 מוסדות חינוך ושתי מכללות אקדמיות.

אולם בינתיים מעוררת התוכנית סערה במערכת הבריאות. זאת מאחר שליצמן נתן את האישור לפיילוט מבלי שהתוכנית אושרה על ידי הדרג המקצועי במשרד. בימים האחרונים פנו לסגן השר גורמים בכירים בתחום הסיעוד, והתריעו כי התוכנית עלולה להכניס למוסדות הרפואיים אחים ואחיות שאינם בוגרים דיים - וללא הכשרה מבוקרת - באופן העלול לפגוע ברמת הטיפול הרפואי.

סטודנטים לסיעוד בבית החולים הלל יפה בחדרה, אתמול. מספר בוגרי תוכניות ההסמכה הקיימות צפוי להגיע לפחות ל-2,100 בשנת 2014צילום: אלון רון

כיום מתקיימת הכשרה למקצוע אח או אחות מוסמכים במשך שישה סמסטרים בעשרים בתי ספר אקדמאים לסיעוד הפועלים במסגרת אוניברסיטאות, מכללות ובתי חולים. הכשרה מקוצרת למקצוע "אחות מעשית" הופסקה בישראל ב-2007 במסגרת תהליך אקדמיזציה המקודם בעשור האחרון במשרד הבריאות, וכיום ניתנים במשרד היתרים רק לאחיות מעשיות בוגרות בתי ספר ללימודי סיעוד בחו"ל.

בשנים האחרונות התפתח בישראל מחסור באחיות, ובהשוואה לעולם המערבי ממוקמת ישראל בתחתית הרשימה עם שיעור של 476 אחיות למאה אלף איש. עם זאת, בדרג המקצועי במשרד הבריאות מבהירים כי בשנים האחרונות בוצעו פעולות להגדלת מספר מקומות ההכשרה: ב-2010 הושקה תוכנית בבתי הספר לסיעוד המאפשרת לימודי הסמכה במשך שנתיים וחצי, והחל מהשנה אף נפתחה תוכנית לשנתיים בלבד. לפי נתוני מינהל הסיעוד, מספר בוגרי תוכניות ההסמכה צפוי לזנק מ-880 בשנת 2011 ללפחות 2,100 ב-2014.

בקהילת האחיות והאחים מתרעמים על התוכנית שתוביל לפגיעה בתדמית המקצוע. לדברי דינה סילנר, יו"ר איגוד מנהלות הסיעוד בבתי החולים בישראל, "המחסור באחיות לא התפתח בגלל מחסור במקומות לימוד, אלא בגלל העומס במחלקות ותנאי השכר של האחיות. עשינו לאחרונה מהלכים של הוספת מלגות לסטודנטים, ובתי הספר לאחיות מתמלאים". באיגוד התריעו השבוע בפני ליצמן כי יסרבו לאפשר לאחיות שיוכשרו בתיכוני אורט לבצע הכשרות במחלקות בבתי החולים.

בעמותה הישראלית למחקר בסיעוד הפיצו בימים האחרונים עצומה נגד המהלך ברשת הפייסבוק, שכבר זכתה לתמיכה של 2,165 אחיות. לדברי ד"ר מירב בן נתן, יו"ר העמותה ומנהלת בית הספר האקדמי לסיעוד בבית החולים הלל יפה בחדרה, "הכשרת אחיות במסגרת הפיילוט עלולה להוביל לפגיעה באיכות הטיפול הסיעודי".

בהסתדרות האחיות התריעו כי אישור התוכנית עלול להוביל לשביתת אחיות. לדברי היו"ר אילנה כהן, "אין תקדים בעולם שמקצוע האחיות נלמד בבית ספר טכני, אחיות הן לא מהנדסים. עם כל הכבוד, ילדה בתיכון לא יכולה לקבל את גודל האחריות שנלווה למקצוע".

אחד מתומכי התוכנית הוא מנהל בית חולים איכילוב, פרופ' גבי ברבש, המשמש גם חבר בדירקטוריון של מכללת אורט בראודה בכרמיאל, השייכת לרשת מוסדות החינוך. אתמול השיב ברבש לטענות כי פעל לקידום התוכנית, ואמר כי "כיום אנו נאלצים לפעמים להשבית חדרי ניתוח בגלל מחסור באחיות. אין זה הזמן לחישובים פרופסיונאליים, ויש לעשות כל דבר כדי להביא אחיות ברמה גבוהה למערכת".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "עמדת סגן שר הבריאות איננה נוגדת את העמדה המקצועית. יש לאפשר הגשת תוכנית ללימודי סיעוד לכל מי שעומד בתנאים הקפדניים של משרד הבריאות. המחסור החמור ההולך וגובר באחיות, מחייב צעדים לפתרון, ומדובר בפיילוט שייבדק במקביל לאישור שניתן להכשרת אחיות. אין כל חשש לפגיעה באיכות המוסמכים, ומשרד הבריאות והממונים יעמדו על הכל בקפידה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ