מחקר: זיהום מעלה הסיכון לתמותת חולי לב

חולי לב שהתגוררו באזורי זיהום מוגבר היו בעלי סיכוי גבוה ב-43% לעבור אירוע לב נוסף, לעומת חולים שהתגוררו באזור נקי יותר

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן

מחקר חדש זיהה לראשונה בישראל קשר בין זיהום אוויר למחלות לב. מהמחקר, שנערך באוניברסיטת תל אביב בשיתוף חוקרים מהטכניון, עולה כי מטופלים שעברו אירועי לב ומתגוררים באזורים רוויי זיהום אוויר, נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח אירוע לב חוזר, בהשוואה למטופלים המתגוררים באזורים עם זיהום אוויר מופחת.

המחקר התבסס על נתוני מעקב שאסף הקרדיולוג הפרופ' יעקב דרורי על 1,120 נבדקים עד גיל 65 שעברו אירועי לב בשנים 1992-1993. החוקרים בחנו את רמת החשיפה המצטברת של הנבדקים לזיהום האוויר - לו אחראים בעיקר כלי רכב כבדים ומפעלי תעשייה - וזאת בהתאם לנתונים מ-21 תחנות לניטור אוויר הפועלות בסמוך ליישובי המגורים.

בבדיקת 13 השנים הראשונות שחלפו מאז אירוע הלב (עד 2005) נמצא, כי החולים שהתגוררו באזורים עם רמות זיהום אוויר גבוהות היו בסיכון גבוה ב-43% לפתח אירוע לב חוזר, בסיכון גבוה ב-43% לפתח אי-ספיקת לב ובסיכון גבוה ב-46% לפתח שבץ מוחי - בהשוואה לאלו שנחשפו פחות לזיהום אוויר .

מעקב נוסף, שנמשך עד 2011, העלה כי במשך 19 השנים שחלפו מאז אירוע הלב, החולים שנחשפו לזיהום אוויר מוגבר נמצאו בסיכון גבוה ב-35% לתמותה בהשוואה לאלו שהתגוררו באזורים עם זיהום אוויר מופחת. המחקר מומן על ידי הקרן לבריאות וסביבה, וממצאיו הראשוניים הוצגו השבוע בכנס השנתי של האיגוד הקרדיולוגי.

הניתוח הסטטיסטי שערכו כלל תקנון המנטרל השפעות של גיל, מין ומצב סוציו-אקונומי, ולדברי החוקר הראשי, הד"ר יריב גרבר, בכיר בבית הספר לבריאות הציבור בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב, "מאחר שהמחקר התבסס על נתונים ממרכז הארץ, ולא בוצע בקנה מידה לאומי, התוצאות שהתקבלו היו על גבול המובהקות הסטטיסטית, אך מעידות על קשר בין זיהום אוויר לתחלואת לב".

להפתעתם מצאו החוקרים כי בניגוד לממצאים בעולם, המצביעים על קשר בין מגורים באזור עם זיהום אוויר גבוה לבין רמה סוציו-אקונומית נמוכה, במרכז הארץ נמצא קשר הפוך, ודווקא לאנשים במעמד סוציו-אקונומי גבוה היה סיכון מוגבר לגור באזורים מזוהמי אוויר.

גרבר הוסיף כי לממצאים יש משמעות בכל הקשור לבריאות הציבור. "טרשת עורקים נחשבת כיום למחלה שקשורה למדדי דלקת, וחלקיקי זיהום אוויר מגרים את התאים מעוררי דלקת בגוף, במנגנון דומה לעישון סיגריות, וכך עשויים להשפיע על הסיכון לאירוע לב חוזר". לדבריו, מחקרים דומים מאירופה וארה"ב מראים כי ניטור מתמשך של זיהום אוויר ומדיניות של הפחתה בזיהום חשובים מבחינה חברתית. "היות שחולי לב נמצאים ממילא בסיכון מוגבר פי שלושה לאירוע לב, בהשוואה לאוכלוסייה הכללית, עליהם להיזהר במיוחד מזיהום אוויר", אמר.

בשונה מהקשר בין עישון לתחלואה, שזכה למחקרים רבים בעשור האחרון, הקשר בין זיהום אוויר לתחלואה מתחיל להתבסס רק בשנים האחרונות. בישראל אבחנו חוקרים מצפון הארץ ב-2010 קשר בין זיהום האוויר במפרץ חיפה לבין תחלואה גבוהה בסרטן ריאות בקרב גברים תושבי המפרץ. המחקר הנוכחי הוא עדות נוספת לנזק מזיהום אוויר.

תחנת הכוח רידינג בתל אביב, אתמול. לדברי החוקרים, מדיניות של הפחתה בזיהום חשובה מבחינת חברתיתצילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ