מנהל שיבא: למעלה מ-50% מהרופאים דיווחו על עבודה מהבית

הרופאים נפגעו מפרסום הנתונים ומעצם הבדיקה שביצע בית החולים וטוענים כי בהנהלה "יורדים לחייהם"; הנהלת בית החולים מודה שהייתה תקלה טכנית בדיווחי השעות בנייד וכי הנושא בבדיקה

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל בלומנפלד

למעלה מ-50% מרופאי בית החולים שיבא, דיווחו על עבודה מהבית, כך עולה מבדיקת הנהלת המרכז הרפואי את שעוני הנוכחות. הרופאים נפגעו מפרסום הנתונים ומעצם הבדיקה שביצע בית החולים וטוענים כי בהנהלה "יורדים לחייהם". הרופאים הסבירו את ממצאי הבדיקה בכך שאלו עבודות הנעשות מחוץ לכותלי בית החולים ומאושרות בהסכם החדש שנחתם בין משרד הבריאות להסתדרות הרופאים הארצית.

רופאים בכירים בשיבא סיפרו ל"הארץ" כי כי מנהל בית החולים, פרופ' זאב רוטשטיין מנהל מעקב צמוד ודרקוני אחר מיקום הימצאם, מאז נכנסה ההנחיה להחתים שעון נוכחות. "ההתעסקות והרדיפה שלו את הרופאים פשוט שערורייתית, הוא מטיל ספק בקהל רופאים ותיק ונאמן למערכת ולא נותן אמון ברופאים שמשקיעים את כל כולם בבית החולים", אמר מ', רופא בכיר בשיבא ב-15 השנים האחרונות.

"הרי הוא זה שדחף את ציבור שירות המדינה לכפות את השעון כניהול תקין של בית החולים, ומהרגע שזה נכנס הוא הפך את זה לחגיגה - כופה את זה עלינו ככלי נשק, ומחייב אישור על כל צעד", מספר מ'. "הוא גם מתקשר לרופאים ומציק להם בשאלות כמו 'מה הם עושים במקום ההוא' ו'האם יש להם חברה במקום הזה'. הוא מעליב את ציבור הרופאים שוב ושוב".

בתחילת החודש שלח יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר לאוניד אידלמן, מכתב לפרופ' רוטשטיין בו הוא מבקש מההנהלה לפעול בכפוף להסכם שנחתם. "הבוקר דווחנו על ידי רופאי בית החולים כי בניגוד לקבוע בהסכם ולהסכמות עם המעסיקים בנושא, מצויים ברשותך, באופן גורף, כל נתוני המיקום בעת הדיווח של רופאי בתי החולים וזאת ללא כל סיבה מוצדקת" - נכתב במכתב. "לא זאת ועוד, הרי שבימים האחרונים נקראו למשרדך רופאים בכירים בבית החולים, על מנת לאמת את נתוני המיקום בעת הדיווח... אנו רואים פעולה זו כנדבך נוסף במאמציך להערים קשיים על העבודה התקינה של רופאי בית החולים, לפגוע בציבור רופאי בית החולים, והכול תוך כדי הפרת ההסכם. אנו מבקשים כי תחדל לאלתר מקבלת נתוני מיקום הדיווח של הרופאים".

מנהל בית החולים שיב"א, זאב רוטשטייןצילום: אמיל סלמן

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

אתמול שלחה הנהלת בית החולים מכתב תגובה בו ציינה את הנתון לפיו למעלה מ-50% מהרופאים דיווחו על עבודה מביתם. "שעון הנוכחות אמור לשמש כלי דיווח של העובדים במקום עבודתם. לאור ריבוי הדיווחים שבוצעו מחוץ לקמפוס בית החולים, בדק מנהל המרכז הרפואי את נתוני המיקום בעת הדיווח המתייחסים לדיווחי חודש פברואר. הבדיקה העלתה כי למעלה מ-50% מהרופאים דיווחו על עבודה מכתובת ביתם. בדיקה מעמיקה יותר, בהסכמת רופאים בכירים, הוכיחה כי קיימת תקלה מובנית בקביעת מיקום הדיווח הסלולארי. תוצאות הבדיקה הועברו למעסיקים ולחשב הכללי שהתקשר עם החברה הטכנולוגית. גם בחודש הקרוב תתבצע בדיקה דומה על מנת לברר אם הטכנולוגיה אכן מאכזבת או שנמצאו פתרונות לליקויים עד כה".

בהנהלת בית החולים הגיבו לטענות ההסתדרות וטענו כי "ברור שלאחר שהמערכת תעבוד כשורה לא יכיר בית החולים בדיווחי עבודה שעה שהרופא בביתו. גם ההסתדרות הרפואית המלינה על החדירה לרשות הפרט אינה גורסת שניתן לטפל בחולים בבתי החולים בשלט רחוק מהבית".

ההסכם נחתם בסוף אוגוסט האחרון, לאחר 159 ימי שביתה של הרופאים בישראל, ואחד מסעיפיו מחייב את הרופאים להחתים שעון נוכחות באחת משתי הדרכים העומדות בפניהן: החתמת כרטיס באופן ידני בבית החולים או באמצעות אפליקציה בסמארטפון. עוד נקבע בהסכם כי הרישום ייעשה עם הכניסה והיציאה בלבד ולא יתאפשר מעקב שוטף אחר הרופא המשתמש באפליקציה. בנוסף, נקבע כי העבודות הנעשות מחוץ לכותלי בית החולים, כמו יציאת רופא ללמד במסלולי האקדמיה לרפואה או לצורך בחינה במועצה המדעית, יוכרו כשעות עבודה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ