לראשונה: כבד הושתל בחולה - שהעביר את הכבד שלו לאחר

הפרוצדורה שמכונה "השתלת דומינו" בוצעה בהצלחה בשני חולים שסובלים ממחלה נדירה ומסרטן בכבד. מנהל הניתוח: שלמים עם ההחלטה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לראשונה בישראל בוצעו במושתלי כבד ניתוחי "השתלת דומינו" שמשמעותם היא כי בזמן השתלת תרומת כבד בחולה, הוצא הכבד שלו והושתל בגופו של מושתל אחר.

הניתוח בוצע בתחילת השבוע שעבר במרכז הרפואי רבין (בילינסון) בפתח תקווה, בליווי שישה כירורגים, ארבעה מרדימים, ואחיות חדר ניתוח בשיתוף בנק הדם. הניתוח עבר בהצלחה, כששני המושתלים נמצאים בתהליך התאוששות בבית החולים ומצבם מוגדר טוב.

במקרה של המושתל הראשון, אריה צברי, בן 61, הרופאים חזו סיכויי תמותה של 90% במהלך שלושת החודשים הקרובים, בהתאם לנתונים בתחום שנאספו בעולם. צברי סובל ממחלה מטבולית נדירה בשם (Familial Amyloidotic Polyneuropathy) לפיה מחסור באנזים במערכת ייצור החלבונים בכבד גורם לכבד לייצר חלבון לא תקין, ופוגע במערכת העצבית של החולה.

מדובר במחלה גנטית שתוקפת את החולה בגילאים מאוחרים יחסית, החל מגיל 55. כעבור מספר שנים המחלה מתפרצת בגופו של החולה בצורת הפרעות בתחושה ונימול בגפיים. בספרות המקצועית אף מופיעים תסמינים נוספים כמו שיתוקים מוטוריים, פגיעה במערכת העיכול והפרעות אכילה בגוף שמובילות אף למוות, בפרק זמן של עד שלוש שנים מפרוץ המחלה. אצל צברי החלו התסמינים להופיע לפני כשנה. באחרונה, הוא הוקפץ למקום השישי ברשימת ההמתנה להשתלת איברים בארץ.

מימין: חסן ספאדי, פרופ' איתן מור ואריה צבריצילום: ביה"ח בילינסון

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

"יש תנאי מאוד ברור לביצוע השתלות דומינו", הסביר פרופסור איתן מור, מנהל מחלקת ההשתלות בבית החולים, ומנהל הניתוח המורכב. "המושתל יקבל עדיפות על שאר הממתינים, רק אם נמצא לו 'בן זוג' כך שהתרומה תציל שני חולים". עם זאת הוא הדגיש כי "גם לאחר ההחלמה אין לנו אפשרות לרפא את המחלה. התאים העצביים נפגעו בצורה בלתי הפיכה ולא ישוקמו. הוא יסבול מנזק נוירולוגי קל אבל לפחות יוכל להלך". צברי עצמו סיפר כי הוא חש בטוב. לדבריו, "קיבלתי אופטימיות זעירה, ואני שמח על כך".

הכבד של צברי הושתל בגופו של חולה שני, חסן ספאדי, 65, דרוזי מכפר מסעדה שברמת הגולן, שסובל מגידול סרטני בכבד, שמצבו לפני הניתוח הוגדר קשה מאוד. הכבד של צברי מתפקד לפי שעה בגופו של ספאדי באופן תקין, אולם השאלה המתבקשת בסוגיה כזו, היא מדוע הוחלט להשתיל כבד תקין ממת בגופו של צברי, ולהשתיל את הכבד הפגום שלו בספאדי, שמצבו היה קשה יותר.

"הנסיון העולמי אומר שהמחלה יכולה לחזור אצל הנתרם השני, אבל לא לפני שחלפו 10 שנים ולפעמים יותר מאוחר. מכאן ההגיון לתת את הכבד שלו למישהו מבוגר", הסביר פרופ' מור, "אין לנו פה בעיה אתית, ההישרדות הממוצעת בעולם של מושתלי כבד היא בסביבות שש-שבע שנים, אז אם יזכה ל- 10 שנים זה הישג, שלא לדבר על מחלות אחרות שמתגלות  בגיל הזה, כך שמצפונית ואתית אנחנו לגמרי נקיים להעביר כבד כזה. מה גם שהמושתל השני (ספאדי, ר"ב) חתם לפני הניתוח מתוך ידיעה שהאופציה השנייה היא תמותה בזמן שמחכים לתורם, ויש כ-30% מקרי תמותה בזמן המתנה" הסביר.

במשפחתו של ספאדי מודעים לסכנה אבל מברכים בכל זאת על הניתוח. "אבא עבר תקופה ממש קשה, עכשיו אחרי ההשתלה הוא סוף סוף אוכל, שותה, הולך וחזר לחיים. זה חסר לו בארבעה חודשים האחרונים", אמר סולטן ספאדי, בנו של חסן הנמצא לצד מיטתו. "גם אם זה יקרה, אז רק עוד 15 שנה או יותר, ואנחנו משתדלים לחשוב על היום ולא על מחר. העיקר שלא סובל מכאבים יותר". לדברי מור, "הכבד בטוח ייצר את החלבון אבל לא ברור באיזה קצב. אנחנו מתבססים על נסיון עולמי, ויש מעט מאד דיווחים של חזרת מחלה, לא ברור מדוע מחלה כזו משנה את צורת הפעילות שלה בגוף אחר ומדוע היא לא חזרה, אבל אם חולים מתים אחרי השתלה זה מסיבות אחרות" הוסיף.

לדברי מור, עד כה נערכו כ- 1,000 השתלות כבד בעולם, מתוכן 300 השתלות דומינו. הניתוחים בוצעו בארצות סקנדינביה, פורטוגל, ואף בצרפת ובאנגליה.

יצוין כי בישראל, בניגוד לארצות אחרות בעולם, רשימת הממתינים לתרומת כבד מוגבלת עד לגיל 65, בשל מיעוט תורמים. בניגוד לדעה הרווחת, גם מאגרי תרומות כבד בשאר העולם לא נגישים לחולים הישראלים, מאותה סיבה של מחסור חמור בתרומות איברים מן המת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ