הגלידה שמקפיאה את המוח תסייע לסובלים ממיגרנה?

חוקרים גילו כי הכאב החד והמשתק שנגרם מאכילת מזונות קפואים נובע מהתכווצות כלי הדם. הם מקווים ליישם את הגילוי כדי לשכך כאבים אחרים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

חוקרים טוענים שפיצחו את הסיבה שבגינה נגרם "brain freeze", הכאב החד שנגרם מאכילה מהירה של מזון קר, למשל גלידות ומילקשייק, ביום חם. לטענת מובילי המחקר, הממצאים עשויים להביא לפיתוח טיפולים לכאבי ראש אחרים, כמו מיגרנה.

החוקרים מתארים את המנגנון הבא: מכת הקור גורמת למוח להסיק שהאדם נמצא בסביבה קרה, וכדי להקטין את אובדן החום, כלי דם באזור זה מתרחבים במהירות רבה. פעולה זו גורמת לכאב ראש שאורכו כחצי דקה, שחולף כשכלי הדם מתכווצים שוב. החוקרים הציגו את הממצאים בכנס לביולוגיה ניסויית 2012 שנערך לאחרונה בסן פרנסיסקו.

על מנת להבין את התופעה, גייסו החוקרים 13 מתנדבים בריאים שהתבקשו לשתות מים קרים דרך קשית שפייתה מופנית אל החיך. משתתפי המחקר התבקשו להרים את ידם כשהרגישו את תחושת הקיפאון, ופעם נוספת כשהכאב פג. במקביל, עקבו החוקרים אחר זרימת הדם במוחם של הנבדקים וגילו כי הכאב קשור בהתכווצות והתרחבות של העורק המוחי הקדמי (anterior cerebral artery).

כיוון שהגולגולת היא מבנה סגור, התרחבות כלי הדם החוקרים הסבירו כי ההתכווצות המהירה של כלי הדם היא שיטת הגנה של המוח למיתון לחץ הדם, לפני שהוא מגיע לגבהים מסוכנים.

ג'ורג' סראדור, ראש צוות המחקר מבית הספר לרפואה באוניברסיטת הרווארד, הסביר כי "המוח הוא אחד האיברים היותר חשובים של הגוף ועליו לתפקד באופן רציף. רגישותו לשינויי טמפרטורה די גבוהה, כך שהתרחבות כלי הדם מאפשרת הזרמת דם חם לרקמות כדי להבטיח וויסות של חום המוח".

החוקרים מקווים כי התופעה תאפשר להם ללמוד יותר על מיגרנות וכאבי ראש הנגרמים לעתים מפוסט טראומה לאחר תאונות. זאת בזכות הקלות שבה ניתן לעורר את הקפאת המוח והזמן הקצר שהיא נמשכת. החוקרים מאמינים כי תהליכים דומים מתרחשים גם בזמן מיגרנות וכאבים פוסט טראומתיים.

אולם חוקרים אחרים לא ממהרים להסכים איתם. ד"ר טאשמה מונטיית', ראש תוכנית מחקר כאבי הראש בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת מיאמי, סיפר לרשת אי-בי-סי: "ידוע זה שנים שכאבי ראש מסוג זה מושפעים מבעיות בתפקוד העצבי. לא מן הנמנע שיש זיקה מסוימת גם לשינויים במחזור הדם, אבל ברמה משנית בלבד".

לדבריו, "קבוצת האוכלוסייה שסובלת ממיגרנות חווה שורה של סימנים מקדימים לכאב כגון תחושת רעב מוגברת, פיהוק חוזר, עייפות והתכווצות שרירי הצוואר". מכאן מסיק מונטיית', כי "סימנים אלה מצביעים על כך שמקור התופעה קשור בהפרעה מוחית ולא לאי-סדירות בזרימת הדם".

אולי מוקדם עדיין לעמוד על קשר בין קיפאון מוחי לכאבי ראש אחרים, אבל מובילי המחקר מקווים שבמהלכו יעלה בידם לבסס את התיאוריה, ולהביא לקידום דרכים חדשות לטיפול בכאבי ראש, דוגמת תרופות למניעת התרחבות כלי דם פתאומית או לאיתור התרחבות של כלי דם ספציפיים בזמן הכאב.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ