ועדת הכספים אישרה את הרפורמה בבריאות הנפש: טיפול ב-22 שקל לרבעון

קופות החולים יציעו שני מסלולים, אחד ציבורי ומסובסד כמעט במלואו, והשני פרטי; בניגוד לעבר, מספר הטיפולים לא יוגבל; כ-500 מיליון ש"ח בשנה יוקצו לפיתוח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום (שני) את רפורמת בריאות הנפש, ברוב של שישה חברי הוועדה אל מול חמישה שהצביעו נגדה. הרפורמה, אשר צפויה להכנס לתוקפה בתחילת יולי 2015, קובעת בעיקרה כי מערך בריאות הנפש על צוותי המטפלים, קביעת נהלים, וכן האחריות הביטוחית והמימונית, יעבור במלואו מידי הממשלה אל קופות החולים.

במסגרת הרפורמה החדשה, יוכלו המבוטחים לקבל טיפולים פסיכותרפיים, הן אצל פסיכולוגים והן בקרב פסיכיאטרים במרפאות הקהילתיות בעלות של תשלום רבעוני, 22 שקלים נכון להיום - כפי שנגבה במרפאות לשאר הרופאים המקצועיים. במקביל תימשך האפשרות הקיימת היום בקופות, במסגרתה יוכלו מבוטחים לפנות למטפלים עצמאיים בקליניקות פרטיות, בתעריפים מסובסדים של 50 שקלים עבור הטיפול הראשון, 120 שקלים לטיפול השני ואילך, וכן 55 שקלים עבור טיפול קבוצתי.

מדובר בשיפור משמעותי מהעלויות כיום בקופות: ב"שירותי בריאות כללית" לדוגמה, עלות טיפול פסיכולוגי מסובסד עומדת כיום על 160 שקלים, ואילו ב"מכבי" גובים 59 שקלים עבור הטיפול הראשון, 119 מהטיפול השני, ו-169 שקלים מהטיפול ה-15. רויטל טופר, מנהלת פיקוח הגבייה של קופות החולים במשרד הבריאות, הבהירה כי בנוסף לתמחור האחיד, כמות הטיפולים לא תהיה מוגבלת ל-30 טיפולים כבעבר.

בית חולים פסיכיאטרי במרכז הארץצילום: אלון רון

"הזמינות של טיפולים בבריאות הנפש כיום נמוכה כי הם לא באחריות של הקופות" הסביר ד"ר גדי לובין, ראש מערך שירותי בריאות הנפש במשרד הבריאות. "התורים במרפאות עומדים על חצי שנה בממוצע למבוגרים, ובין חצי שנה לשנה לילדים ונוער. כיום שיעור המטופלים בקרב בני הנוער והילדים הוא 0.7% וקצת יותר מאחוז במבוגרים. התמחור חושב על בסיס הגעה ליעדים של 2% מטופלים ילדים ונוער, ו-4% מבוגרים. כל הרפורמה נועדה לשנות את הזמינות והנגישות וכן לשפר את איכות המבנים של מרפאות הנפש" הוסיף. כמו כן, ציין לובין, כי ההסכם החדש יאפשר למבוטחים שהקופה לא תייצר עבורם מענה ברמת זמינות נאותה, כמו למשל בישובים מרוחקים ובפריפריה, לקבל טיפול במרפאות פרטיות בעלות של תשלום רבעוני. "זה תלוי ברמת הפיתוח של הקופות, יהיה להם אינטרס לפתח את השירות הקהילתי כדי לצמצם למינימום את הכלי הזה", ציין לובין.

כיום ישנן מעל ל-30 מרפאות לבריאות הנפש המופעלות על ידי הממשלה, בהן מתבצע מיון וטיפול. ההנחה היא כי ארבע הקופות יצרו הסכמי התקשרות עימם. הפנייה לקבלת טיפול מפסיכולוג ומפסיכיאטר במרפאות תתאפשר בכמה ערוצים, כאשר רופא משפחה יהיה אחד מהם. אולם במשרד הבריאות מדגישים כי צורת ההתקשרות ושיטת הערכה הראשונית יקבעו סופית על ידי הקופות, וימסרו במסודר בהמשך. "ככל הנראה יתווספו מטפלים וכן מרפאות יעודיות לבריאות הנפש, כי ארבע הקופות יצטרכו לספק נתונים", אמרה טופר. "אולם לגבי קווים מנחים לגבי מיקומם של המטפלים, מהו מרחק סביר ממבוטחים, נגישות ועוד, ייצאו חוזרי מנהלים סדירים".

חלוקת אפשרויות הטיפול שיציעו הקופות למסלול ציבורי מסובסד כמעט במלואו, ולמסלול של מטפלים עצמאיים במרפאות פרטיות, עוררה היום התנגדויות, בעיקר בשל חוסר הוודאות לגבי זמינותו של המסלול הראשון. יו"ר פורום הפסיכולוגים והעובדים הסוציאליים בבריאות הנפש, חנה שטרום כהן, אמרה כי "מדובר במחירים גבוהים והשתתפות עצמית למי שלא ילך למרפאות. אבל מישהו בדק כמה מרפאות יהיו, באיזו פריסה מדובר? יוצרים מצב בלתי אפשרי מבחינת החולים, שרבים מהם יעדיפו לוותר על הטיפול". עובדת סוציאלית בבית החולים אברבאנל, חנה יצחקי, אמרה בוועדה כי "הנוהל המאפשר גביית השתתפות עצמית יוצר אפלייה נגד החולים הפסיכותרפיים. לא מוזכר כמה טיפולים יינתנו, מי המטפלים שאינם מוגדרים בכלל ומהי הסמכתם".

רפורמת בריאות הנפש נגררה בדיונים ארוכים בכנסת ללא הכרעה מזה 17 שנה. אולם לאחרונה הכריז מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, על אולטימטום לקופות החולים ומשרד האוצר, לפיו אם לא יגיעו להסכמות עד סוף אפריל - משרד הבריאות יבטל את הרפורמה לחלוטין. בעקבות כך, הסכימו הצדדים לפני כשבועיים בצו ממשלתי על הוצאת הרפורמה החדשה לדרך, והיום בבוקר אושרה כאמור בוועדת הכספים. התקציב החדש יאפשר לקופות החולים לפתח את שירותי בריאות הנפש שסובלים מהזנחה של שנים, להכשיר מטפלים, לפתוח מרפאות חדשות ולהיערך לקליטתם של פונים רבים בהרבה ממספר הפונים לשירות כיום.

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן אמר כי "נמשיך לעשות את כל המאמצים לשלב את הרפורמה לפני הבחירות. במידה ולא נצליח אנו נדרוש ונעמיד זאת כסעיף בהסכם הקואליציוני בכנסת הבאה". פרופסור רוני גמזו הוסיף כי "האנשים שהובילו את הרפורמה ימשיכו להובילה עד להוצאתה לפועל ביולי 2015. במצב הנוכחי היום, כאשר אזרח זקוק לטיפול נפשי במצבים שכיחים כמו דכאון או אחרים, הנגישות והמיקום לא טובים".

אילן סופר, סמנכ"ל לתקצוב ופיתוח במשרד הבריאות, דיבר הבוקר על התקציבים שיועברו. "אנחנו הולכים להוסיף לבסיס התקציב 324 מיליון ש"ח בשנה - אלה כספים שיעודכנו כל שנה במסגרת הסל. המשאבים ילכו ויגדלו. הקופות יקבלו 60 מיליון ש"ח לבניית מרפאות. בנוסף, שר האוצר נתן כ-50 מיליון ש"ח לפיתוח. סה"כ כ-500 מיליון ש"ח בשנה לבסיס התקציבי. מדובר בתוספת עצומה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ