רופאי שיניים לא יורשו להזריק בוטוקס

הרופאים, שאינם מומחים בכירורגיה פלסטית, משתמשים בבוטוקס לניתוחי אסתטיקה. הנחיות חדשות של משרד הבריאות אוסרות זאת

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל בלומנפלד

רופאי שיניים לא יורשו לבצע טיפולים אסתטיים שאינם נוגעים לבריאות חלל הפה, בהם הזרקות בוטוקס לעור הפנים. כך עולה מהנחיות חדשות שיפרסם משרד הבריאות בימים הקרובים, בעקבות תלונות מטופלים שעברו טיפולים אסתטיים בפניהם בידי רופאי השיניים שלהם.

רופאים כלליים רשאים להשתמש בבוטוקס כמו בתכשירים רפואיים רשומים אחרים. ביחס לרופאי השיניים לא ניתנו הנחיות מפורשות בעניין, אולם הם יכולים להשתמש בבוטוקס לטיפולים בחלל הפה. ערפול החוק וההנחיות תרם לפריצת שוק טיפולי האסתטיקה ולעלייה בכמות רופאי השיניים המעניקים טיפולים מסוג זה בשנים האחרונות. במשרד הבריאות מתכוונים לאכוף את ההנחיות החדשות תוך שימוש באמצעים המשמעתיים שבפקודת רופאי השיניים, בהם נזיפה, ביטול או השהיית רישיונם של הרופאים שיבצעו טיפולים אסתטיים מבלי שהוסמכו לכך. "בפקודת רופאי השיניים מוגדר מה תחום העיסוק לרופאי השיניים, ותפקידנו לפרש ולתת ייעוץ למערכת", אמר מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, "יש כאן חריגה מהמידתיות ומגבול העיסוק וחובתנו לומר זאת לעוסקים בתחום".

יו"ר ועדת האתיקה של ההסתדרות הרפואית, פרופ' אבינועם רכס, הסביר כי המומחיות בכירורגיה פלסטית ואסתטית, המתירה לרופאים לבצע טיפולים אסתטיים, מאושרת אך ורק על ידי המועצה המדעית. "רופאים כלליים רבים, שאינם כירורגים פלסטיים מוסמכים, מבצעים פעולות פלסטיות כמו שאיבת שומן והזרקת בוטוקס", אמר, "אם המטופל חושב שמי שמטפל בו הוא מומחה לרפואה אסתטית, על אף שכלל אין לו תואר כזה, אז הרופא מציג עצמו באופן לא ראוי ומטעה את המטופל, בניגוד מוחלט לכללי האתיקה".

במכתב ששלח השבוע יו"ר האיגוד לכירורגיה פלסטית ואסתטית, ד"ר עמוס לויאב, לחברי הארגון נמתחה ביקורת על ועדת האתיקה של ההסתדרות הרפואית, שמלבד לנזוף ברופאים המציגים עצמם כמומחי אסתטיקה אינה מסוגלת לנקוט נגדם צעדים נוספים. "מכיוון שהצגה עצמית של רופא כמומחה בזמן שאינו כזה מהווה עבירה פלילית, סוכם עם סמנכ"ל המשרד על הגשת תובענות פליליות נגד רופאים המפרסמים עצמם כמומחים", כתב לויאב. מנגד, מנכ"ל המשרד, פרופ' גמזו, הדגיש כי לא יוגשו תובענות פליליות כנגד רופאים שיציגו עצמם כמומחים לרפואה אסתטית, על אף החשש להטעיית מטופלים.

הזרקת בוטוקסצילום: אי–פי

פלסטיקאים רבים סבורים כי חלק מהרופאים הכלליים ורופאי השיניים עוסקים גם בטיפולי אסתטיקה בשל הרווחים שבצדם. "רופאי שיניים מקבלים בלימודיהם הרחבה על נושא העצבים וחלל הפה, שבינו לבין שרירי המצח וצדי העיניים אין קשר", אמר ד"ר נמרוד פרידמן, מומחה לכירורגיה פלסטית, "לא מדובר בכמה זריקות קטנות, אלא עליהם להכיר את תנועות השרירים ואת האנטומיה על בוריה, והיא נלמדת אך ורק במסגרת לימודי כירורגיה פלסטית".

ד"ר פרידמן הוסיף כי בשנים האחרונות התפתח דפוס פעולה במסגרתו רופאים כלליים עוברים מסלול לימודים מקוצר ברפואה אסתטית, שאורך מספר שבועות בלבד, ובסיומו הם מקבלים תעודת מומחה לרפואה אסתטית. כל זאת בניגוד לתקנות משרד הבריאות.

"זה נושא מאד מסובך", מסר בתגובה ד"ר יצחק חן, יו"ר הסתדרות רופאי השיניים. "צריך לזכור שהזרקות בוטוקס ואסתטיקה בכלל התחילו מרופאי שיניים, שמזריקים עד היום את החומר לחלל הפה על מנת להוריד את המתח במערכת הלעיסה ושחרר השרירים. לרופא שיניים יש מיומנות רבה מאד בהזרקות. אני בזמנו פניתי לאגף לבריאות השן ולמשרד הבריאות ואמרתי בואו נעשה לימודי המשך של הכשרה מקצועית, נעביר אותם בחינה ונסדר את הביטוח שלא יווצרו נזקים והם יוכלו לעסוק בזה. ומה עושה משרד הבריאות במקום זה? מוציא איסור. הכי קל לעשות צווים ותקנות כאשר הבעיה ניתנת לפתרון. מדוע מתירים לשאר הרופאים? לאורטופד שמזריק או לגניקולוגים יש יותר ניסיון? ממש לא. אבל להם מותר כי המחוקק קבע לפני המון שנים שהרופאים הללו מטפלים בגוף ואנחנו בשיניים. ולא רוצים לשנות". לדבריו, הוא לא מכיר בתופעת רופאי השיניים שמציעים טיפולים אסתטיים מעבר לחלל הפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ