ילדות מבעד לעדשה

מחקרים מעודכנים מלמדים שאפילו ילדים בגיל שמונה מסוגלים להרכיב ולהסיר עדשות מגע ולטפל בהן בקלות

ארזה פרוכטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארזה פרוכטר

"גם אני רוצה עדשות מגע" - זה משפט שמלווה אותי באחרונה. דנה, בת שמונה מתל אביב, מרכיבה משקפיים ודי סובלת. "המשקפיים מציקים לי באף. העדשות מתלכלכות, וזה מפריע לי להתרכז". כששמעה על האפשרות להרכיב עדשות מגע, אהבה דנה את הרעיון. "יהיה לי קל יותר בחיים", אמרה. רונה, האם הסבירה כי "בתחילה, הסתייגתי מהגיל הצעיר, אבל לאחר שבחנו את הנושא, ומצאנו שזה בטוח מבחינה מקצועית, הלכנו איתה. היא בתחילת גיל ההתבגרות, וזה משמעותי".

מחקרים מהשנים האחרונות מלמדים כי ניתן וצריך להתאים עדשות מגע כמעשה שיגרה לילדים מגיל שמונה ומעלה, גיל צעיר יותר מ-12, המקובל היום.

המחקר על התאמת עדשות מגע ברפואת ילדים משנת 2007 (מחקר CLIP) בחן את ההבדלים בהתאמה והרכבה של עדשות מגע יומיות לילדים בני 8-12 לעומת מתבגרים בגילאי 13-17. ההבדל היחיד בין הקבוצות היה בתחום ההדרכה להרכבת העדשות והסרתן, שכן קבוצת הגיל הצעירה יותר נזקקה לעוד כ-15 דקות הדרכה. לא נמצא הבדל בשיעורי ההצלחה או בזמן הדרוש להתאמה אצל האופטומטריסט בין קבוצות הגיל. כמו כן, אף קבוצה לא נתקלה בבעיות הקשורות להרכבת עדשות מגע. לפי תוצאות מחקר זה, אנו כאופטומטריסטים יכולים להציע עדשות מגע כבר מגיל שמונה. במחקר נוסף משנת 2009 שנערך בסינגפור נמצאו 90% הצלחה בהרכבת עדשות מגע רכות חד פעמיות בילדים בגילים 8-11.

למשקפיים חשיבות רבה להתפתחות מערכת הראייה וליכולתו של הילד לתפקד בעולם, אך אצל חלק מהילדים הרכבת משקפיים עלולה למנוע עיסוק בפעילויות שונות. במקרים אלו, כדאי להורים ולילדים לפנות לאופטומטריסט שיבחן אפשרות להתאמת עדשות מגע.

יש לוודא שהילד מתאים ובשל להרכיב עדשות מגע מבחינת שיתוף הפעולה ויכולת ההבנה. ישנם מקרים שאני כאופטומטריסטית לא אסכים לטפל בילד, למשל בילד לא בוגר או חרדתי, או כשהרצון נובע מההורים, תוך לחץ מצדם. אדאג ואוודא שאין לילד בעיה מוטורית ושהוא אינו מתקשה או פוחד להגיע לעין. אוודא שהוא מקפיד על ניקיון ואסתטיקה.

תהליך ההרכבה זהה בילדים ובמבוגרים. החשש מתעורר במקרה של התמודדות עם תקלות כגון עדשה שמתקפלת או נתקעת. אינני רוצה שהילדים יהיו חסרי אונים, ואוודא שיש מישהו בוגר בבית שיוכל לעזור בהתאמה.

לאופטומטריסטים אמליץ על התאמת עדשות מגע חד פעמיות לילדים. הקפידו על ההתייחסות לילד כבוגר ואחראי, שתפו את הוריו בהחלטות והדיונים, הדגישו את חשיבות הניקיון והשמירה על בריאות העין, ושדרו ביטחון. התאמת עדשות מגע לילדים מעניקה גם סיפוק מקצועי אדיר מעצם הידיעה שפעולותינו סייעו לשנות את חייו של הילד.

הכותבת היא אופטומטריסטית קלינית, חברת ועד מועצת האופטומטריסטים ובוחנת מטעם משרד הבריאות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ