ירידה חדה במספר המיטות לנפש בבתי החולים בארץ

ב-2000 היו 5,619 מיטות במערך הפסיכיאטרי הארצי, בעוד שב-2011 נספרו 3,459. משרד הבריאות מדווח גם על מצוקה קשה במחלקות פגים

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל בלומנפלד

דו"ח מצבת מיטות האשפוז שמפרסם הבוקר משרד הבריאות מצביע על מצוקה גדולה במחלקות האשפוז, ועל ירידה בכמות המיטות במחלקות היילודים. על פי הדו"ח, ב-2011 הורדו עוד שש עריסות מהמצבה הקיימת במחלקות היילודים. זאת חרף המחסור האקוטי במיטות ובכוח האדם הקיים במחלקות אלה שנים ארוכות, הגידול באוכלוסיה ובמספר הלידות. בנוסף, נרשמה על פי הדו"ח ירידה של 50% בשיעור המיטות לנפש במערך הפסיכיאטרי בעשור האחרון.

"לא נשמע לי הגיוני בכלל שיורידו מיטות. הילודה רק עולה", אומר פרופסור שאול דולברג, יושב ראש האיגוד הישראלי לניאונטולוגיה. "אמנם תקינת מחלקות הילודים נקבעת באופן היסטורי, אבל בפועל זה חייב לגדול. אם ב-2010 היו כ-163 אלף לידות וב-2011 כ-171 אלף, יש מצוקת כוח אדם ובתי חולים משחררים תינוקות אחרי 36 שעות במקום אחרי 48 שעות בגלל מצוקת המקום. לא ייתכן שמספר העריסות יירד", הוסיף.

לדברי פרופסור ארנון אפק, ראש מינהל הרפואה במשרד הבריאות, אמורות להתווסף למחלקות הללו מיטות כחלק מתוספת של אלף מיטות שעוגנה בהסכם עם משרד האוצר. "אנחנו יודעים כי התפוסה מאוד גבוהה בתוך המערכת ויש עומס בפגיות", מודה אפק. "אבל יש תהליכים להוספת מיטות".

עומס בחדר המיון של בית החולים איכילוב, בחורף האחרוןצילום: ניר כפרי

על פי הממצאים, בשנת 2000 היו 5,619 מיטות אשפוז במערך הפסיכיאטרי הארצי, והמספר הלך וירד בהתמדה מדי שנה עד לממדים הנוכחיים, וב-2011 נמצאו 3,459 מיטות אשפוז בלבד.

לגבי המצב במחלקות הפסיכיאטריות מסביר פרופסור אפק: "זה לא שנסגרו מיטות כמו בתחילת שנת 2000. בשנים האחרונות השיעור אפילו יציב, אלא שהאוכלוסייה גדלה". לדבריו, "זו סוגיה מאוד מורכבת וברור לנו שככל שנחזק יותר את הפסיכיאטריה בקהילה וככל שניתן יותר מענה, נזדקק לפחות אשפוזים. אם כי זה לא אומר שלא יצטרכו לחזק את האשפוז הפסיכיאטרי".

לדברי ד"ר גדי לובין, ראש מערך בריאות הנפש במשרד הבריאות, צמצום המיטות נעשה בהתאמה למגמת הצמצום בתחום מערך בריאות הנפש בכל העולם: "יש תהליך של צמצום המיטות הפסיכיאטריות וזה נובע משיפור יכולות הטיפול, המאפשר ליותר אנשים לממש תהליך של שיקום בקהילה. אנחנו עדיין בוחנים את הסוגיה של מיטות לצורך תיקונים לקראת הדיונים בהסכם הבריאות החדש עם האוצר. אבל גם אם יהיו תיקונים, הם יהיו בסדרי גודל של עשרות".

באחרונה הועברה בצו ממשלתי רפורמת מערך בריאות הנפש, שבמרכזה העברת אחריות הטיפול והפעלת המערך כולו ממשרד הבריאות לקופות החולים. נתון נוסף בדו"ח מצביע על מספר מקומות האשפוז לטיפול יום פסיכיאטרי. על פיו, בסוף 2011 היו 423 מקומות אשפוז בבתי חולים, 144 בבתי חולים לאשפוז כללי ו-279 בבתי חולים הציבוריים לבריאות הנפש, וההערכה היא כי יתווספו מקומות נוספים בעקבות הרפורמה החדשה. "יש כ-7,000 מקומות לטיפול יום בקהילה - אם זה בדיור מוגן או בהוסטל", אומר לובין. "ויש מאמץ מאוד גדול לאפשר שילוב של חיים בקהילה ולא במסגרת אשפוז. מה שהיה פעם הנורמה הפך להיות חריג. עיקר הרפורמה בהקמת מרפאות חדשות ובחיזוק הקיימות".

במספר מיטות האשפוז הכללי לנפש במחלקות האשפוז בבתי החולים (למעט הפסיכיאטריות, הגריאטריות והשיקום) נרשמה ירידה של 15% בעשור האחרון. בתחילת העשור הקודם היו 2.223 מיטות לכל אלף איש, ובסוף 2011 נמצאו 1.88 מיטות לכל אלף איש. נתונים זהים התקבלו גם מהמחלקות השיקומיות, כאשר בשש השנים האחרונות נרשמה ירידה של עשרה אחוז בשיעור המיטות לנפש.

במחלקות הסיעודיות נרשמה ירידה בשיעור המיטות לאדם מ-2008. "נוספו יותר מ-300 מיטות באשפוז הסיעודי, אבל בדו"ח רואים שינוי מגמה וירידה במספר המיטות, וזאת תופעה חדשה שנצטרך לתת לזה את הדעת", אומר אפק.

על פי הדו"ח, נוספה רק עמדת ניתוח אחת בארץ מסוף 2010, שהתווספה ל-439 עמדות קיימות. אפק מסביר כי גם העמדות הקיימות אינן מאוישות כל הזמן בשל מחסור בכוח אדם. "בתי החולים מוגבלים גם ברמת הפעילות שלהם בחדרי הניתוח, ההכנסה שלהם יורדת ככל שכמות הניתוחים עולה, מאחר והתוספת שהם מקבלים מעל לרף מסוים של ניתוחים היא בין 30% ל-50%", הוא אומר.

לצד הירידות המשמעותיות במצבת המיטות ברוב המחלקות, ממצאי הדו"ח מראים גם תוספות של מיטות ועמדות טיפול במחלקות השונות, בהן תוספת 18 עמדות התעוררות מאז 2009, 12 עמדות דיאליזה מסוף 2012, 10 עמדות לרפואה דחופה, תוספת של 62 מיטות במוסדות לטיפול בהתמכרויות, ותוספת כללית של 103 מיטות בבתי חולים כלליים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ