נציגות חברה פרטית בחלוק לבן מציעות למאושפזים באיכילוב שירותי סיעוד בתשלום

רויטל בלומנפלד
רויטל בלומנפלד

נציגות של חברת שירותי סיעוד סוציאלי "דנאל" מסתובבות בבית החולים איכילוב בתל אביב ומחתימות חולים קשישים על חוזים, בחסות הנהלת בית החולים. הנציגות, שמסתובבות בחלוקים לבנים במחלקות האשפוז השונות ומחלקות מנשרים על השירותים הסיעודיים שאותם מציעה החברה בתשלום, פועלות מכורח הסכם שנחתם לפני כשנתיים בין החברה להנהלת בית החולים.

נציגות החברה פועלות בעיקר במחלקות בהן נעשים אשפוזים ממושכים, שם מרבית המאושפזים הם אנשים מבוגרים, שחלקם חסרי ישע או סובלים מבדידות, לצד מצבם הבריאותי הירוד. הנציגה ניגשת לחולים, מציעה את השירות ואוספות מהם מידע פרטי, שאותו היא מעבירה לנציגה נוספת של החברה, הבאה מאוחר יותר להחתים את החולה על העסקה. לדברי בית החולים, מדובר בשירות הכרחי שמעוגן במכרז חוקי, המסייע לחוליו הקשישים להעביר את שעות היום והלילה בחברה מסייעת. חלק מהחולים מקבלים החזרים מקופות החולים בעבור שירות זה. כמו כן הבהירה ההנהלה, כי בית החולים אינו מתוגמל כספית מחברת דנאל.

הנציגות מסתובבות בין המחלקות ומציעות את שירות כשהן לבושות בחלוקים לבנים, הדומים למדי הצוות הרפואי בבתי החולים. על גב החלוק מודפס לוגו של חברת דנאל, והן מחויבות להציג את עצמן כעובדות החברה, אולם קשישים רבים יתקשו להבין כי מדובר בנציגות חברה מסחרית המציעה שירות בתשלום.

כך קרה לסבו של בן זוגה של גולשת בשם לירון, שפרסמה פוסט בעניין בדף הפייסבוק שלה שלשום, בו מופיעה גם תמונת העובדת שמציעה למאושפזים את שירותי החברה. הסב מאושפז בבית החולים לאחר שעבר אירוע מוחי ולחדרו נכנסה אחת מעובדות החברה והציעה לדרי החדר את השירות. "לסמדר יש עבודה מאוד נחמדה", כתבה לירון, "היא מגיעה לבתי החולים למכור שירותי סיעוד. לסמדר יש מדי עבודה מיוחדים. למען האמת, עד שלא רואים את הלוגו על גב החלוק, ניתן לחשוב שהיא אחות".

מהנהלת בית החולים הובהר בתגובה כי נציגות חברת דנאל לא מקבלות מידע רפואי על המאושפזים מבית החולים או מעובדיו, אלא מהמטופלים עצמם.

מחברת דנאל נמסר בתגובה: "דנאל" מספקת לחולים באיכילוב שירות חיוני של מטפלים סיעודיים, הדואגים להם בשעות בהן בני המשפחה אינם יכולים לסעוד את יקיריהן. השירות מוצע לחולים ובעיקר לבני משפחותיהם בצורה נאותה וברורה, והן יכולות להחליט לעצמן אם לבקש את השירות או לא.

ממשרד הבריאות נמסר: "הסדרת הזכות של המטופלים לשמירה פרטית נכונה וראויה. עם זאת, יש להיזהר משיווק אגרסיבי. המשרד יפנה לבתי החולים כדי שיוודאו שאין תהליכים כאלו ואם יהיה צורך, יוצאו נהלים לשטח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ