מש' הבריאות יבחן שוב את הנהלים המחמירים ללידות בית

מועצת המיילדות הארצית דחתה את המלצות משרד הבריאות גם לאחר ששונו בעקבות תחקיר "הארץ"; הנהלים מפלים בין יולדות הבית ליולדות בביה"ח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת מועצת המיילדות הארצית שהתכנסה ביום שישי האחרון לדיון באישור טיוטת מתוקנת של נהלי לידות הבית מטעם משרד הבריאות, החליטה כי הנהלים המופיעים בה מחמירים מדי עם הציבור והחזירה אותה בפעם השנייה למשרד הבריאות למקצה שיפורים  - מהותיים וניסוחיים. עשרות מיילדות בית, יולדות ונציגות ארגון הגג של המקצועות הסב-לידתיים בישראל, שהפגינו בכניסה לבניין המועצה בעת התקיים הדיון, הביעו שביעות רצון מההחלטה.

המסמך בו דנה המועצה ביום שישי התבסס על טיוטת נהלים שנחשפה ב"הארץ" לפני כחמישה חודשים. הנהלים עוררו גלי התנגדות עזים, בעקבותיהם החליט משרד הבריאות להביא את המסמך לבחינה מחודשת. שתי הטיוטות מתייחסות לנהלי לידות בית שנקבעו ב-2008, שגם הם נחשבו למגבילים בשעתם.

עיקר הקובלנות של ארגון הגג - כמו גם של מיילדות ונשים הרות המתכננות לידת בית, נוגעות בגישת משרד הבריאות המתבטאת גם בטיוטה המתוקנת, המטיבה עם הלידה האשפוזית וממצבה כ"לידה בטוחה יותר" למרות שאין לכך כל ביסוס מחקרי. לעומת זאת, לידת בית מוצגת לאורך הטיוטה כעניין של זכות בחירה, ולדברי היולדות, מציגה אותן כבורות או אנוכיות המתעלמות מטובת היילוד, כפי שמתבטא כבר בראשית החוזר במשפט: "ההנחיות אמורות ליצור איזון בין חופש הבחירה לבין בטיחות היולדת והיילוד".

תרגול לפני לידה במים בבית בקדימהצילום: לימור אדרי

לדברי רותי קרני הורוביץ, ראש ארגון הגג של מקצועות הסב-לידתיים בישראל, "מדובר בתיקונים שאינם עולים בקנה אחד עם סטנדרטים בינלאומיים של רפואה מונחית הוכחות מחקריות (EBM) אשר תכליתם להלך אימים על ציבור היולדות ועל ציבור העוסקים בלידה". לדבריה, כוונת המסמך ברורה: "לצמצם את מספר לידות הבית באופן הפוגע בזכויות הפרט, בצרכיו ובחופש הבחירה שלו, כמו גם בחופש העיסוק של המיילדות והדולות".

מבחינת סעיפי הטיוטה המתוקנת, עלה כי לא רק שהנהלים שעמדו במרכז המחלוקת בתחילת השנה לא שונו אלא שחלקם הוחמרו, ואף נוספו להם סעיפים מגבילים חדשים שעוררו את כעסן המחודש של הנשים. כך לדוגמה, מחייב המסמך כי מקום הלידה יהיה רחוק 30 דקות מחדר לידה מאושר בבית חולים, וקובע כי גודלו המינימאלי של החדר בו מתבצעת הלידה יעמוד על 10 מ"ר . "הגיוני לומר שחדר צריך להיות מתאים ללידה עם תנאים סניטריים מסוימים אבל אנשים חיים איך שהם חיים וצריך להשאיר לאישה חופש בחירה", אמרה מיכל בונשטיין, ראש ארגון מיילדות הבית שהוסיפה כי "אפשר להמליץ על דברים מסוימים. לא צריך לחייבם כתנאי סף".

סעיף נוסף שלא השתנה חרף זעמן של הנשים שטענו כי נועד לפגוע באפשרות ללדת בבית הוא חום גופה של האישה הכורעת ללדת. לסעיף נוסף האיסור ללדת בבית כאשר חום גופה של היולדת גבוה מ-37.8 מעלות בסמוך ללידה. בנוסף, הסעיף המחייב את היולדות להגיע עם היילוד לבית החולים תוך 24 שעות מתום הלידה, כדי שיזכו למענק יולדת, בדיקת שמיעה ורישום במשרד הפנים, נותר על כנו חרף ההתנגדויות החריפות. "איך מכריחים אותן להביא את הילוד בתוך של 24 שעות ולהתאשפז כדי לקבל את המענק, בזמן שנשים שילדו בבית החולים יכולות להשתחרר גם שעתיים לאחר הלידה. משרד הבריאות פשוט נגד לידות בית. אין הגיון אחר לזה", טוענת בונשטיין

קושי חדש שנוסף בטיוטה העדכנית של משרד הבריאות נוגע לנשים נשאיות חיידק gbs - חיידק שקט הנמצא במערכת העיכול של 15%-20% מקרב הנשים בישראל ואינו פוגע במהלך החיים או בהריון. בשל הסיכוי הקלוש כי העובר ילקה בחיידק בעת הלידה, הוחלט לחייב רק את הנשים המתכננות לידת בית בביצוע בדיקה מקדימה לאיתור החיידק ולאסור לידת בית באם תתקבל תוצאה חיובית. יצוין כי נשים הכורעות ללדת בבתי חולים שמתגלה בגופן חיידק מסוג זה, מקבלות אנטיביוטיקה בעירוי, אשר גם רופאים מיילדים בלידות בית רשאים לתת ליולדת.

יצויין כי בתי החולים בישראל, שחלקם בבעלות משרד הבריאות עצמו, מקבלים עבור כל יולדת סכום קבוע של 11,232 שקל, סכום ההופך לידות לפעילות אטרקטיבית והוביל בשנים האחרונות להגברת התחרות בין בתי חולים על היולדות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ