מחקר: חומר בתרופה לסוכרת מפחית נזק מוחי

חוקרים באוניברסיטת תל אביב גילו כי החומר הפעיל "אקסנדין 4" מסייע בהפחתת נזק שנגרם למוח בעקבות פגיעה טראומטית קלה ואף עשוי לסייע לחולי אלצהיימר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חוקרים ישראלים מאוניברסיטת תל אביב גילו כי החומר "אקסנדין 4", הפעיל כיום בתרופות לסוכרת, מסייע להפחת נזקים מוחים שנגרמו מפגיעה טראומטית.

צוות חוקרים באוניברסיטת תל אביב גילה באחרונה כי חומר פעיל בתרופות לסוכרת מסייע להפחתת נזקים מוחיים, שנגרמו כתוצאה מפגיעה שנוצרת לאחר תאונת דרכים, תאונת ספורט או אפילו כתוצאה מחבטה קלה בראש. ממצאי המחקר החדש מעלים כי החומר מסוגל למנוע מוות תאי, הנגרם למוח הפגוע כתוצאה משרשרת אירועים ביוכימיים המתרחשים לאחר התאונה, ובכך לצמצם ואפילו למנוע את הנזק המוחי, בהתאם לזמן בו ניתן החומר לאחר הפגיעה.

החוקרים, פרופסור חיים פיק, ד"ר ורדית רובוביץ' ופרופסור שאול שרייבר, ערכו ניסויים פרה קליניים בניסיון למציאת תרופה לפגיעות מוחיות טראומטיות מזה עשור. את המחקר הנוכחי, אותו ערכו בשיתוף פעולה עם המכון הלאומי להזדקנות של ארה"ב, ערך הצוות בשלוש השנים האחרונות במימון חיל האוויר האמריקאי וכעת נמצא במגעים עם צבא ארה"ב לקיום ניסויים קליניים.

מחקרם נערך על עכברי מעבדה אותם הם חילקו לארבע קבוצות: קבוצת בקרה; קבוצת עכברים שהורדמו ואחר כך נחשפו לפיצוצים במרחק של ארבעה ושבעה מטרים,ללא "אקסנדין-4"; קבוצה שקיבלה את החומר אך לא נחשפה לפיצוץ; וקבוצת עכברים שהורדמו ונחשפו לפיצוצים, ואחר כך קיבלו את החומר הפעיל בתווך של חצי שעה, ובמשך שבעה ימים רצופים אופן מדוד ומבוקר. קבוצות העכברים עברו מבחני זיכרון חזותי ומבחני זיכרון מרחבי כשבוע לאחר הניסוי וגם כעבור חודש.

תוצאות המבחנים של קבוצת העכברים הפגועה שקיבלה את החומר הפעיל היתה זהה לחלוטין לקבוצת העכברים שלא נחשפו לפיצוצים. החוקרים מייחסים את תוצאות המבחנים להגדרת זיכרון לטווח ארוך, מאחר ותוחלת חייו של עכבר הממוצעת עומדת על שנתיים.

"פגיעה מוחית טראומטית גורמת לנזק ארוך טווח, על ידי שינוי הכימיה של המוח", הסביר פרופסור פיק. "הפיצוץ יוצר לחץ גבוה, ואחריו ואקום רב עוצמה, שמטלטלים את הנוזל שבתוך המוח, ופוגעים במבנה המוח. פגיעה זו אינה הפיכה. "עם זאת", הוסיף, "ניתן למפות ולכמת את הנזק באמצעות בדיקות פיזיות והתנהגותיות, ולבנות תכנית טיפולית הכוללת תרופות ותרגולים שונים".

ד"ר רובוביץ הבהירה כי ממצאי המחקר מתייחסים לפגיעת ראש קלות יחסית כמו זעזוע מוח, אולם לדבריה "בכל זאת מדובר בהרבה מאד מקרים. מדובר באותם אנשים שעוברים את התאונה ולא נראים פגועים חיצונית אבל ממשיכים להתלונן במשך חודשים לאחר התאונה על בעיות קוגניטיביות שונות כמו זיכרון, שינה כאבי ראש".

נתון נוסף שעלה במחקר הראה כי החומר עשוי גם למזער היווצרות מחלות בעתיד הקרוב והרחוק של חולי אלצהיימר. "בעקבות המכה ישנם כל מיני שינויים בגנים שונים במערכת העצבים המרכזית, חלקם קשורים להתפתחות של אלצהיימר", הסבירה רובוביץ'. "הבדיקות הביו-כימיות שנעשו מראות שיכול להיות שינוי בחלבונים אלו במוחם, שיכולים לגרום בעתיד לאלצהיימר והבשורה היא שהטיפול באקסנדין 4 מבטל חלק מהשינויים האלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ