גם אחיות טיפת חלב לא מאמינות בחיסונים

אף שהחיסון נגד שעלת נחשב שגרתי, רק 2% מהאחיות במרפאות בחיפה נשמעו להנחיה להתחסן; גם אחרי מבצע הסברה מיוחד, יותר ממחצית סירבו

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

מחקר חדש של אוניברסיטת חיפה ומשרד הבריאות מגלה כי אחיות בטיפת חלב, האמונות על מתן חיסונים לתינוקות, אינן נשמעות בעצמן להנחיות משרד הבריאות להתחסן. זאת בין היתר בגלל חוסר אמון במשרד המעסיק אותן. שלושה חודשים לאחר שהוצאה הנחיה לאחיות במחוז חיפה להתחסן מפני שעלת, רק שני אחוזים התחסנו. בעקבות ממצאי המחקר, שבדק את הגורמים שהובילו להיענות הנמוכה, פתח המשרד בתוכנית הסברה לעידוד האחיות להתחסן, ובעקבותיו התחסנו עד כה 43% מהאחיות.

הנחיית המשרד להתחסן הוצאה לאחר התפרצות מחלת השעלת בחיפה בקיץ 2010 בקרב 20 אחיות ורופאים באגף הנשים והיולדות במרכז הרפואי רמב"ם בעיר, מרביתם בפגיית בית החולים. לאחר מכן, נערך המחקר, בראשות הפרופ' אורנה בראון אפל מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת חיפה, ובהשתתפות חוקרים מהאוניברסיטה וממשרד הבריאות. הוא נגע ל-42 מרפאות טיפת חלב במחוז חיפה, שבהן למעלה ממאה אחיות.

החוקרים תשאלו 25 אחיות ממרפאות שונות במחוז, שחולקו לשלוש קבוצות מיקוד קטנות. 40% מהן בעלות תואר אקדמי בסיעוד. הממצאים, שמתפרסמים החודש בכתב העת Vaccine, מעלים כי אחת משתי הסיבות המרכזיות לסירובן של האחיות להתחסן קשורה בחוסר אמון מצדן במעסיק שלהן, משרד הבריאות, האחראי על הנחיות ואספקה של חיסונים בישראל. חוסר האמון אף נקשר להנחיות המשרד בנוגע לצורך להתחסן מפני נגיף שפעת החזירים שנה קודם לכן, לאחר שהמדינה הצטיידה בחיסונים בעבור כלל התושבים, ובהמשך התברר כי הנגיף לא התפתח למגיפה קטלנית. "היה שינוי דרמטי באמון", אמרה אחת האחיות, "אני מבינה שהייתי מתחסנת עד עכשיו ללא מחשבה, רק כי מישהו החליט שם למעלה".

החיסון לשעלת ניתן במסגרת תוכנית החיסונים הלאומית במרפאות טיפת חלב לתינוקות בגילאי חודשיים, ארבעה חודשים, חצי שנה ושנה במסגרת החיסון המחומש, ובהמשך, בכיתות ב' וח'. המחלה מתבטאת תחילה בנזלת מרובה והפרשות מהעיניים, וכעבור כשבועיים בשיעול ממושך. בשנים 2004-2006 עלה פי 14 שיעור החולים בשעלת בישראל, בהשוואה לשנים 1996-1998, כשמגמת העלייה זוהתה בעיקר בקרב תינוקות עד גיל שנה וילדים בגילאי חמש עד 14. באחרונה שוב מאובחנת עלייה בתחלואה בשעלת. מתחילת 2012 עד סוף אפריל אובחנו 751 בני אדם שנדבקו בה - 83% יותר מהתקופה המקבילה בשנה שעברה.

לא מאמינות בחיסונים. לחצו להגדלה

האחיות הנבדקות העידו על תסכול ממשרד הבריאות, שלטענתן אינו מתייחס אליהן בכבוד. "איננו חיילים", אמרה אחת המשתתפות, ואחרת הוסיפה כי באשר לחיסון שניתן בשנת 2009 לשפעת החזירים "איימו עלינו, קיבלנו אי-מיילים רבים לברר אם חוסנו, ואם לא אז למה". האחיות קבלו על הנחיית המשרד הקוראת להן להתחסן נגד שעלת, וטענו כי יש להן "זכות לאוטונומיה ולקבלת החלטות בעצמן". אחות נוספת אמרה כי "אם אחות נדבקה בשעלת בבית חולים - למה כל האחיות צריכות לקבל חיסון? האם כאן זו רוסיה הסובייטית? כעיקרון, אני לא מתחסנת השנה".

למרות שאחיות טיפות החלב נוהגות לחסן בעבודתן באופן שגרתי פעוטות נגד שעלת, אחד הגורמים שעלו הוא פחד מתופעות לוואי של החיסון. במחקר אותרו אחיות שחששו כי יידבקו בעצמן בשעלת, אם יחוסנו נגד המחלה, ואף נשמעה ההערכה כי התועלת מהחיסון במניעת ההידבקות אינה שווה את הסיכון שהחיסון יוביל להדבקתן במחלה.

במחקר אף תועדו אחיות שחשו כי הרשויות משתמשות בהן כ"שפני ניסיון" לבדיקת חיסונים, הן ביחס לחיסון לשעלת והן ביחס לחיסון שניתן שנה קודם לשפעת החזירים. נוסף על כך, חלק מהאחיות לא תפשו עצמן בסיכון להידבק בשעלת, והעריכו כי מדובר במחלה שאינה מסוכנת, ולכן חשבו שההנחיה להתחסן היא מיותרת.

החוקרים ציינו כי העמדות השליליות שהציגו אחיות טיפות החלב בעבודה כלפי חיסונים עלולות להשפיע על יחסן כלפי הצורך להתחסן גם בעתיד. לדברי הפרופ' שמואל רשפון, מנהל לשכת הבריאות במחוז חיפה במשרד הבריאות ויו"ר הוועדה המייעצת למחלות זיהומיות וחיסונים במשרד הבריאות, השותף בעריכת המחקר, "בעיית אמון של עובדי מערכת הבריאות בהנחיות היוצאות מהמערכת אינה בעיה ישראלית".

במשרד הבריאות הבהירו כי ממצאי המחקר שימשו את הנהלת לשכת הבריאות חיפה להפעיל בתחילת 2012 תוכניות הסברה לאחיות, לשיפור ההיענות לחיסון נגד שעלת, ועד כה, כאמור, כ-43% מהאחיות במרפאות טיפת חלב במחוז חיפה כבר חוסנו. עוד ציינו כי בארה"ב, שיעור קבלת החיסון נגד שעלת בקרב עובדי הבריאות הוא 20% בלבד, וכי בכוונתם "להרחיב את התוכנית לשאר המחוזות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ