חוקרים מישראל גילו חומר שמקטין גידולי סרטן ריאות בחצי

החומר פותח במקור לצורכי תרומות מח עצם. ניסויים שנערכו בעכברים הוכתרו בהצלחה, ובקרוב יבקשו החוקרים אישור לניסויים בבני אדם

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן

גילוי של חוקרים מבית החולים הדסה עין-כרם עשוי לחולל מהפכה בטיפול בסרטן הריאות, אחד מסוגי הסרטן הקטלניים ביותר, והשני בשכיחותו בישראל. החוקרים הצליחו לאתר חומר שמונע קשר בין שני רכיבים פעילים בגידולים, ובכך מעכב את התפתחות הגידולים, ואף מוביל להצטמקותם. בניסויים על עכברים הוביל החומר להקטנה משמעותית של 50% בנפחם של הגידולים, ובשילובו בהקרנות וכימותרפיה הושגה ירידה של מעל ל-90% בקצב גידול התאים הסרטניים.

מדובר בחומר המכונה BKT140, שנמצא בפיתוח כתרופה הניתנת לתורמי מח עצם, ונועד לזרז את ייצור תאי מח העצם לפני התרומה. החוקרים גילו כי ביכולתו של החומר גם למנוע את החיבור בין שני רכיבים שזוהו בעבר בגידולים סרטניים - ובכך גורם למותם של תאי הגידולים.

"זה חומר שמפותח כבר כתרופה, והוכח כי יש לו פרופיל בטיחותי גבוה ותופעות לוואי בשיעורים נמוכים", סיפר החוקר, הד"ר אורי ולד, מהאגף לניתוחי לב-חזה בהדסה. הממצאים הוצגו החודש בכנס החברה האמריקאית לניתוחי לב חזה (AATS) בסן פרנסיסקו, ובקרוב מתכננים החוקרים להגיש בקשות לאישור ניסויים קליניים בבני אדם. המחקר נערך בשיתוף הפרופ' עוז שפירא, מנהל האגף לניתוחי לב-חזה בהדסה, הד"ר עוזי יזהר, מנהל היחידה לניתוחי חזה, והפרופ' אמנון פלד מהמכון להפריה גנטית.

הרכיבים שאת חיבורם מנע החומר הם קולטן בשם CXCR4 וחלבון המתקשר אליו בשם CXCL12, שבעבר נמצאו בריכוזים גדולים ברקמות של גידולי סרטן ריאות שהוצאו מחולים. במחקרים אלו עלה כי ככל שהסרטן היה מתקדם יותר וקטלני יותר, כך נמצאו הרכיבים בריכוזים גדולים יותר. יתר על כן, הוספת החלבון CXCL12 לתאי גידולים סרטניים אף גרמה לגידולים להיות אלימים יותר.

תהליך גילוי החומר - לחצו להגדלה

בניסוי שערכו, מצאו החוקרים כי החומר BKT140, שמפותח בחברת "ביוקיין תרפויטיקס" מרחובות, שתומכת גם במחקר זה - מצליח למנוע את חיבורם של הרכיבים, ולמעשה מהווה חסם. "הזרקנו את החסם לעכבר, והוא הוביל את עצמו למקום התפתחות הגידול בריאות, והשפיע על צמצום נפח הגידול", סיפר הפרופ' שפירא. בניסויים אלו נמצא כי הגידולים קטנו בכ-50%.

בהמשך חיפשו החוקרים שיטה להגדלת יעילות הטיפול החדש, והוסיפו את החסם לטיפולי הקרנות וכימותרפיה שנערכו בתאים של גידול סרטני בתנאי מעבדה. בניסוי זה נמצא כי הוספת החסם לטיפולים אלו הובילה להקטנה של מעל ל-90% בקצב גידול התאים הסרטניים. שילוב החסם בהקרנות טרם נוסה בבעלי חיים.

החסם החדש מהווה שיטה חדשנית להתמודדות עם גידולים סרטניים, שכוללים כיום הקרנות שמטרתן לגרום נזק לגידול, תרופות כימותרפיות שפוגעות בתאים הסרטניים, אך מלוות בתופעות לוואי נרחבות, טיפולים ביולוגיים ממוקדים שונים, וכן טיפולים המשפרים את תפקוד המערכת החיסונית של החולה נגד הגידול.

ד"ר ולד הבהיר עם זאת כי "לא כל מנגנוני הפעולה של התרופה ברורים לנו כיום", וציין כי הם פועלים לביצוע מחקר שיאבחן את המנגנון שבאמצעותו מצליחה התרופה לצמצם את הגידול הסרטני.

סרטן הריאות הוא הסרטן השני בשכיחותו לאחר סרטן השד בנשים וסרטן הערמונית בגברים, ומדובר באחד מסוגי הסרטן הקטלניים ביותר בעולם המערבי, עם שיעורי הישרדות של כ-20% בלבד כעבור חמש שנים מהאבחנה. לפי נתוני משרד הבריאות, הסיכון לפתח סרטן הריאות במהלך החיים באוכלוסייה היהודית עומד על אחד מ-21 גברים ואחת מ-45 נשים, ובאוכלוסייה הערבית על אחד מ-12 גברים ואחת מ-70 נשים.

בשנה החולפת דיווח המרכז לבקרת מחלות על עלייה של 11% בתחלואה בסרטן הריאות בקרב נשים בארץ. בישראל ובשאר מדינות המערב לא נהוגה עדיין בדיקת סקר לאבחון מוקדם של סרטן הריאה, למרות מחקרים המצביעים על האפשרות להשתמש בעתיד בבדיקת סי.טי בקרינה נמוכה לגילוי מוקדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ