טיפולי פריון העלו הסיכון לסרטן הרחם ב-69%

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

תרופות להגברת פריון הגבירו את הסיכון לחלות בסרטן הרחם ב-69% - כך עולה ממחקר ישראלי שעקב אחר מטופלי פריון לאורך 30 שנים. עם זאת, המחקר קובע כי בניגוד למחקרים קודמים, לא נמצא קשר בין תרופות אלו ובין התפתחות סרטן השד או סרטן השחלות.

צוות החוקרים, בראשות הד"ר ליאת לרנר-גבע, מנהלת היחידה לבריאות האישה והילד במכון גרטנר, עקב לאורך 30 שנים אחר 2,431 מטופלות שהחלו לקבל תרופות להגברת הפריון בין השנים 1964-1974. תרופות להגברת הפריון זמינות בישראל משנות ה-60 המוקדמות, ובהמשך שולבו גם טיפולי הפריה חוץ-גופית. תרופות אלו מעוררות ייצור הורמונים נשיים לצורך הבשלתן של הביציות, להגברת יכולת הפריון.

מהצלבת פרטיהן של הנשים עם המידע המופיע ברישום הסרטן הלאומי של משרד הבריאות עד סוף 2005 - נמצא כי שיעור התחלואה בסרטן הרחם בקרבן היה גבוה משמעותית משיעורו בכלל האוכלוסייה. לפי המחקר, 30 מכלל הנבדקות פיתחו גידולים סרטניים ברירית הרחם, וזאת בהשוואה לצפי של 17.8 בלבד, לפי חישובים המבוססים על שכיחות הגידול באוכלוסייה הכללית. לפיכך נמצא כי הסיכון של נשים אלו לחלות בסרטן הרחם גבוה ב-69% בהשוואה לכלל האוכלוסייה.

עם זאת, להערכת החוקרים, אין לייחס בהכרח את הסיכון לסרטן הרחם לטיפולים התרופתיים, אלא ניתן לייחסו לבעיית הפריון המקורית שממנה סובלות הנשים. מספר מחקרים בעבר כבר זיהו קשר בין אי-פריון לבין עלייה בסיכון לפתח סרטן ברירית הרחם. החוקרים מבהירים כי לא ניתן לבצע הפרדה בין בעיית אי-פריון לבין התרופות, כגורם לסרטן, מאחר שרובן המכריע של הנשים בישראל עם בעיות אי-פריון נוטלות את התרופות לטיפול בבעיה. זאת, מאחר שהטיפול ניתן במימון ציבורי דרך סל הבריאות. החוקרים מציינים כי הסיכון לסרטן הרחם פחות בעייתי מסיכונים אחרים שאובחנו במחקרים קודמים, בהם להתפתחות סרטן השד, שכן במקרים רבים הוצאת הרחם מובילה לריפוי.

כמו כן מצאו החוקרים כי בניגוד למחקרים רבים בעבר, למטופלות בתרופות אין סיכון לפתח סרטן השחלות מסוג חודרני, ובנוסף על כך לא זוהה קשר מובהק ססטיסטית בין התרופות לבין סרטן השד. קשר שכזה נמצא בעבר במחקרי מעקב קצרים יותר, המוגדרים כשנויים במחלוקת, ואף זוהה במחקר שנערך במכון גרטנר עצמו במעקב של 15 שנים, וממצאיו פורסמו ב-2006. להערכת החוקרים, הארכת תקופת המעקב ל-30 שנים הובילה להיעלמות הסיכון העודף לסרטן השד שזוהה בעבר.

ממצאי המחקר, שלו היו שותפים הפרופ' שלמה משיח, שנחשב לאחד הרופאים המבוקשים בתחום ההפריה החוץ-גופית בישראל והפרופ' ברונו לוננפלד, ממציא תרופת הפריון פרגונאל, מתפרסמים החודש בכתב העת Gynecological Endocrinology.

תגובות