בגלל מחסור ברופאים: מסלול התמחות במשרה חלקית

ההסתדרות הרפואית אישרה התמחות במתכונת של שלושה ימים בשבוע, במקצועות בהם קיים מחסור. בישראל שיעור של 3.38 רופאים לאלף נפש

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

המועצה המדעית בהסתדרות הרפואית, האחראית לפי חוק ללימודי ההתמחות ברפואה, אישרה לראשונה ביצוע התמחות במקצועות רפואיים, בהם קיים מחסור בכוח אדם, במתכונת של משרה חלקית במקום משרה מלאה. האישור ניתן בשבוע שעבר במטרה לעודד צעירים שסיימו בתי ספר לרפואה להתמחות במקצועות כמו הרדמה, גריאטריה, רפואת שיקום ופתולוגיה, ולהתאים את ההתמחות במקצועות אלה גם לרופאים צעירים שהם הורים לילדים המבקשים מודל של משרה חלקית.

המודל, שאושר במועצה המדעית, מבוסס על תוכנית שהוגשה בעבר על ידי איגוד הרופאים המרדימים להתמחות בהרדמה במשרה חלקית, שאישורה ארך שלוש שנים. המתמחים יעבדו פחות ימים בשבוע, ולא יתאפשר קיצור של שעות העבודה מדי יום. בחצי השנה הראשונה יעבדות המתמחים במשרה מלאה, כדי ללמוד את עיקרי המקצוע, ובהמשך יעברו למשרה חלקית בהיקף של שלושה ימי עבודה בשבוע במקום חמישה. הם יסיימו את ההתמחות הבסיסית כעבור שש שנים וחצי בממוצע, במקום חמש שנים.

בדגם החדש יוכל המתמחה לעשות חצי מכמות התורנויות הנדרשות למתמחה רגיל, ויוכל לעשות משמרת שנייה בשעות אחר הצהריים בבית החולים בהתאם לשיעור משרתו. מספר המתמחים במחלקה שיוכלו להתקבל להתמחות בחלקיות משרה, תלוי בהסכמת מנהל המחלקה ובגודלה.

הפגנה של רופאים מתמחים מול בית החולים איכילוב בתל אביב, בקיץ שעברצילום: דודו בכר

מודלים דומים של "התמחות גמישה" כבר פועלים בכמה מדינות במערב. בבריטניה מתאפשרת התמחות במשרה חלקית מזה שלושים שנים. התוכנית החדשה דורשת שינוי בתקנות בחתימת ראש הממשלה ושר הבריאות בפועל, בנימין נתניהו.

לדברי פרופ' בנימין דרנגר, יו"ר איגוד הרופאים המרדימים ומנהל היחידה להרדמה אורתופדית בבית החולים הדסה עין כרם, "אוכלוסיית הסטודנטים לרפואה בישראל משתנה, וכיום קרוב למחצית מהסטודנטים הן נשים, שחלקן יולדות עם סיום בית הספר לרפואה. הרופאים הצעירים מבקשים לגדל ילדים במקביל להתמחות. אצלנו בהרדמה מדובר באחת הדרכים לעודד בוגרי בתי הספר לרפואה ישראלים להתמחות במקצוע".

במארס פורסם ב"הארץ" כי דיקני הפקולטות לרפואה יזמו קיצור של לימודי הרפואה בחצי שנה, בניסיון להתמודד עם המחסור ברופאים. השינוי, שיחל כבר בשנת הלימודים הקרובה, יכלול בחינה מאוחדת לסיום לימודי הרפואה במתכונת אמריקאית.

הסכם הרופאים מהקיץ האחרון העניק תוספות שכר מוגדלות למקצועות רפואיים במצוקה, הכוללים כירורגיה כללית, פנימית, פתולוגיה, גריאטריה, פסיכיאטריה של הילד, המטולוגיה, רפואה דחופה, רפואה גרעינית, המטולוגיה-ילדים ואונקולוגיה-ילדים, ותוספות שכר גבוהות במיוחד למקצועות במצוקה אקוטית, הכוללים הרדמה, טיפול נמרץ (כללי וילדים) ונאונטולוגיה (רפואת פגים).

בישראל שיעור של 3.38 רופאים עד גיל 65 לאלף נפש, נכון לסוף 2010. דו"ח מבקר המדינה מ-2009 התריע כי עד 2020 צפויה ירידה של 19% בשיעור הרופאים, לשיעור של 2.76 רופאים לאלף נפש.

ממשרד הבריאות נמסר כי "מדובר בתוכנית שגובשה בהתאם למסקנות דו"ח כוח אדם של המשרד, ואושרה בחודשים האחרונים. משרד הבריאות מבקש להרחיב את התוכנית לכלל המקצועות הרפואיים במצוקה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ