בשל החשש ממחלת הנשיקה |

צה"ל יקיים הדרכות על מין מוגן לקראת הקיץ

חיל הרפואה בחן את מגמת התחלואה במחלת הנשיקה ובזיבה, והסיק כי ישנה אפשרות שזו הראשונה עוברת גם דרך יחסי מין לא מוגנים, ולא ברוק בלבד

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

בחיל הרפואה בצה"ל סיימו באחרונה בחינה של מגמות תחלואה במחלת הנשיקה (מונונוקלאוזיס) לאורך 30 שנה, משנת 1978 עד 2009, ואיתרו דפוס עונתי מיוחד. לפי הבדיקה, שיעורי התחלואה הממוצעים גדלים בהדרגה באביב, מגיעים לשיאם בשלהי עונת הקיץ ואז צונחים לקראת החורף. החוקרים מעריכים כי קיים קשר בין הדפוס העונתי ובין הדבקה דרך יחסי מין.

נוכח הממצאים, שהתפרסמו באחרונה בכתב העת האירופי למיקרוביולוגיה קלינית ולמחלות זיהומיות, דיווחו החוקרים כי החלו בפעילות הסברתית והפצת הנחיות קליניות בקרב רופאים צבאיים ביחידות לקראת הקיץ. המסר שמועבר לחיילים הוא להקפיד על יחסי מין בטוחים,  במטרה לצמצם את שיעור החולים במחלת הנשיקה לצד שיעורי ההידבקות במחלות מין. החוקרים מציינים כי ההדרכות חיוניות בעיקר בחודשי האביב והקיץ, בהם מאובחנת העלייה בתחלואה.

בעוד שלאורך השנים חלה ירידה בתחלואה במחלת הנשיקה בצה"ל, משיעור של עד 2.99 חולים לכל אלף חיילים בשנים 1978 עד 1988, לשיעור של 0.88 חולים לכל אלף חיילים בשנים 2002 עד 2009, התברר כי קיים דפוס הידבקות עונתי: בפברואר עומדים נתוני התחלואה על 0.9 ל-10 אלף חיילים, והם מגיעים לשיאם באוגוסט עם שיעור של 1.5 ל-10 אלף חיילים.

מחקר קודם שערכו החוקרים והתפרסם בשנת 2010 באותו כתב עת, מצא דפוס עונתי דומה בהידבקות בצה"ל במחלת מין מסוג זיבה, בין השנים 1978 עד 2008, משיעור של 5.83 למאה אלף חיילים המאובחנים כחולים בזיבה בחודשי אפריל לשיעור שיא של 8.97 למאה אלף באוגוסט. החוקרים העריכו כי דפוסים עונתיים אלו מרמזים על כך שגם מחלת הנשיקה מועברת בין השאר דרך יחסי מין, ולא ברוק בלבד, הערכה שאין לה עדיין ביסוס מחקרי מוצק.

מחלת הנשיקה נגרמת על ידי כמה סוגי וירוסים, שהעיקרי בהם הוא וירוס EBV (אפשטיין באר). עם התפרצותה, היא גורמת לרוב לחום גבוה ולעתים לדלקת בכבד, ובהמשך לעייפות ותשישות העלולים להימשך חודשים. עד כה הוכח כי המחלה מועברת ברוק ובדם, אולם אין עדיין הוכחות חותכות להעברתה בנוזל זרע והפרשות מהנרתיק דרך יחסי מין. החוקרים מעריכים כי הדפוס העונתי מרמז על העברה שכזו.

את המחקר ביצע רע"ן בריאות הציבור בחיל הרפואה, סגן-אלוף ד"ר מייקל הרטל, בשיתוף חוקרים מאוניברסיטאות תל אביב ובן גוריון, בית החולים בילינסון ומכללת אריאל, ובשיתוף ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, ומנהל המחלקה לנגעי עור בבילינסון, פרופ' דניאל מימוני. החוקרים מעדכנים כי עתה מתוכננת בדיקה למגמות ההידבקות במחולל מחלת הנשיקה, נגיף ה-EBV, במהלך השירות הצבאי.

הסברות בדבר קיום יחסי מין בצה"ל יבוצעו במסגרת הדרכות תקופתיות הנערכות ביחידות צה"ל לקידום בריאות ומניעת תחלואה, בהתאם להוראת קצין רפואה ראשי, ובאחריותם של קצינים פיקודיים לבריאות הציבור, וביצוען נכלל במסגרת ביקורת מטכ"ל ביחידות. לפי נהלי חיל הרפואה, בהרצאות נדרשת נוכחות של מעל ל-70% מכוח האדם ביחידה, תוך העברת הסברות חוזרות לנעדרים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ