הצלחה יוצאת דופן לשיטה ישראלית לגמילה מעישון

מחקר חדש גילה כי גירוי המוח באמצעות זרמים מגנטיים מפחית משמעותית את הדחף לעשן. ההצלחה נרשמה בתום סדרת טיפולים שנמשכה חודש וחצי בלבד

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

טיפולים בגירוי מגנטי עמוק התבררו כבעלי שיעורי הצלחה גבוהים של כ-40% בגמילה מעישון. כך מגלים ממצאי ביניים של מחקר ישראלי חדש הבוחן את שיטת הגמילה. הטיפולים בשיטה זו מתבצעים באמצעות מכשיר דמוי קסדה, המעביר למוח זרמים מגנטיים - זרמים חשמליים חלשים שמפעילים את מערכת העצבים. הם נעשים כאשר המטופלים נמצאים בהכרה מלאה, בניגוד לגירויים מוחיים חשמליים, שנעשים בהרדמה כללית בלבד.

שיטת הגירוי המגנטי הוכחה בשנים האחרונות כיעילה בטיפול בדיכאון ובהתמכרויות כמו סמים ואלכוהול. החוקרים, מאוניברסיטת תל אביב ומהמרכז לבריאות הנפש בבאר יעקב, בוחנים זה כשנתיים וחצי נבדקים בריאים בנפשם בני יותר מ-18, המעשנים יותר מ-20 סיגריות ביום. במשך שבועיים וחצי עוברים הנבדקים מדי יום סדרה בת 13 טיפולים בגירוי מגנטי, כאשר כל טיפול נמשך 12 דקות ומועבר בעוצמה של 10 הרץ. בחודש שלאחר מכן עוברים הנבדקים שישה טיפולים נוספים. לפני כל חיבור למכשיר הם נחשפים לעשן סיגריות בקרבתם, כדי ליצור אצלם דחף לעשן לפני הטיפול.

המחקר מתבצע באמצעות מכשיר לגירוי מגנטי עמוק שפותח בישראל. הוא מאפשר לשדה המגנטי לחדור לעומק של 3-4 סנטימטרים, לעומת 1-2 סנטימטרים בסליל שטחי. המחקר נערך בראשות לימור דינור קליין, דוקטורנטית למדעי הרפואה באוניברסיטת תל אביב, ובהנחיית הפרופ' משה קוטלר, יו"ר איגוד הפסיכיאטרים ומנהל המרכז בבאר יעקב והפרופ' אברהם צנגן. הוא העלה כי הגירוי המגנטי הפחית את תחושת הדחף לסיגריות וכן הוביל לירידה במספר הסיגריות אצל אלה שהמשיכו לעשן. נמצא כי 80% מהמטופלים בשיטה החדשה הפחיתו יותר ממחצית מכמות הסיגריות, בהשוואה ל-25% בלבד מהנבדקים בקבוצת הביקורת שטופלה בתרופת הדמה והפחיתו יותר ממחצית מהכמות. התברר כי בקרב 23 הנבדקים מקבוצת הביקורת, שקיבלו תרופת דמה, נרשמה גמילה מועטה בלבד, בשיעור של 8%. עוד נמצא כי הטיפול באמצעות הגירוי המגנטי המוחי הוביל לירידה של 50% בשיעור הקוטינין, רכיב במטבוליזם של הניקוטין המאובחן בבדיקות שתן.

במחקר שולבו גם נבדקים שניסו בעבר להיגמל בשיטות אחרות וכשלו בכך. שיעורי הגמילה שנמצאו במחקר הם גבוהים גם בהשוואה לשיעורי ההצלחה בגמילה של תרופות וסדנאות, שהם 25% בתום טיפול שנמשך שנה, וכן לשיעורי ההצלחה של תחליפי ניקוטין בצורת מדבקות ומסטיקים, שמצליחים לגמול עד 10% מהמשתמשים כעבור שנה.

"הגירוי המגנטי הוא שיטה לא פולשנית שאינה כוללת שימוש בתרופות שיש להן תופעות לוואי", הוסיף הפרופ' קוטלר, "עם זאת, יש לה תופעות לוואי זניחות כמו כאבי ראש ובחילות, אך אין ראיות שהיא גורמת לפגיעה משמעותית". לדבריו, יש לבחון את הצלחת השיטה גם לתקופות ארוכות יותר של חצי שנה ומעלה.

המחקר החדשני, המחייב את הנבדקים להגיע ליחידת המחקר במרכז בבאר יעקב, כרוך גם בחשיפה לקולות רמים הנשמעים בעת הטיפול. ולד ברסלבסקי, תושב חולון בן 47, התנסה לאחרונה בטיפול במסגרת המחקר. לפני שלושה שבועות הוא הפסיק לעשן, בתום 32 שנה שבהן עישן חפיסת סיגריות ביום. "אין מצב שאני מסיים טיפול ומרגיש אחרת, אבל בהדרגה אני חש בירידה מסוימת בצורך לעשן", סיפר, "הדחף שלי להדליק סיגריה בבוקר ירד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ