בגלל הורים שלא חיסנו את ילדיהם |

התפרצות של מחלת החצבת בצפון

מרבית המקרים נרשמו בעשרה יישובים שבהם חוסנו פחות מ-90% מהילדים; התפרצות המחלה דווחה גם בקרב תינוקות מהגרים בתל אביב

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

עלייה משמעותית בתחלואה בחצבת בישראל דווחה לאחרונה, לאחר ארבע שנות רגיעה. בניגוד להתפרצות הקודמת, שהיתה כלל ארצית, מדווח עתה על התפרצות ממוקדת בצפון הארץ, ביישובים שבהם רמת התחסנות היא פחות מ-90%, וכן בקרב פליטים בתל אביב, ובייחוד תינוקות מתחת לגיל שנה שטרם הגיעו לגיל החיסון.

חקירה שביצע באחרונה האגף לאפידמיולוגיה במשרד הבריאות העלתה כי ככל הנראה המקרה הראשון שהוביל להתפרצות הוא של חולה שהגיע מספרד, וייתכן כי ההתפרצות בקרב הפליטים קשורה למוקד המתועד בצפון.

לפי נתונים שרוכזו במשרד הבריאות, עד סוף חודש מאי דווח על 96 חולי חצבת, בהשוואה לארבעה מקרים בלבד בתקופה המקבילה בשנת 2011 , 14 מקרים בתקופה המקבילה ב-2010 ושני מקרים באותה תקופה ב-2009. 63 מהמקרים מדווחים השנה במחוז הצפון (65%) ו-19 מקרים במחוז תל אביב (20%), ואילו היתר מדווחים במחוזות המרכז (שמונה מקרים), חיפה (ארבעה מקרים), ירושלים (מקרה אחד) והדרום (מקרה אחד).

בעקבות ההתפרצות החלו במשרד הבריאות לפעול להשלמת חיסונים לאוכלוסיות שסירבו בעבר להתחסן, מרביתם מיישובים קטנים בצפון, וכן ניתן חיסון מונע לקרובים של חולים הבאים עמם במגע. בקרב הפליטים הוחלט לאחרונה על הורדת גיל החיסון לגיל חצי שנה בטיפות החלב, לצורך בלימת ההתפרצות, וכן על מתן חיסון מונע לכל קרוביהם של חולים מאובחנים. "המשרד מממן חיסונים גם לפליטים שאינם מכוסים מבחינת חוק ביטוח בריאות ממלכתי. כמו כן נעשים מבצעי חיסון בכל המעונות של ילדי פליטים", נמסר ממשרד הבריאות.

עיבוד ראשוני של תוכנה חדשה המתעדת את כיסוי החיסונים בקרב תינוקות ביישובי הארץ (תוכנת רחל"י) מעלה כי בכמה יישובים מתחסנים פחות מ-90% מהתושבים, מצב המעלה את הסיכון להתפרצות מחלות זיהומיות כדוגמת חצבת. בצפון הארץ מתועד שיעור נמוך מ-90% לחיסון נגד חצבת ביישובים יודפת, כליל, בית קשת, יסוד המעלה, מרום גליל, הרדוף, אלוני אבא, וכן בטבעון, בנימינה ופרדס חנה. כמו כן שיעור נמוך של מתחסנים מתועד בשלושה יישובים בדואיים בדרום: חורה, טראבין ואל-אטרש, וכן בשכונות מסוימות בירושלים, לרבות שכונות בעלות אופי חרדי. בכלל הארץ, 94% מתחסנים נגד חצבת. בשנת 2010 אימצה עצרת ארגון הבריאות העולמי השגת יעד של חיסון מעל ל-90% מהאוכלוסייה בכל מדינה, ומעל ל-80% בכל מחוז במנת החיסון הראשונה לחצבת, הניתנת בארץ בגיל שנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ