דן אבן

יולדת בת 30, אם לשני ילדים, מתה אתמול בערב (שני) בבית החולים קפלן ברחובות. היולדת אובחנה עם מוות מוחי שישה ימים לאחר הלידה, ככל הנראה בעקבות סיבוך של תסחיף מי שפיר.

היולדת נכנסה ללידה טבעית ביום שלישי שעבר בקפלן, אולם במהלך הלידה, סמוך ליציאת התינוקת, התמוטטה, הכחילה ואיבדה את הכרתה. צוות מחלקת היולדות בבית החולים הצליח לחלץ את התינוקת במצב טוב והחל בהחייאה. היולדת הועלתה לחדר ניתוח וחוברה למכונת לב-ריאה, ובהמשך חוברה למכשיר נוסף שסייע לשיפור החדר השמאלי של הלב.

כעבור מספר שעות ביחידת ההתאוששות הועברה היולדת ליחידה לטיפול נמרץ בבית החולים. לדברי ד"ר עדי נמרוד, מנהל היחידה לטיפול נמרץ נשימתי בקפלן, "מערכות גופה של היולדת התאזנו, למעט מערכת הכליות שקרסה, אך כעבור מספר ימים היא לא שבה להכרה, וצילום סי.טי. איבחן כי נגרם למוח נזק בלתי הפיך".

אתמול בשעות הערב קבעה ועדה רפואית כי היולדת מתה מוות מוחי, ולאחר קביעת מותה החליטה משפחתה להעבירה לקבורה. לדברי נמרוד, "היולדת נפרדה מאיתנו בשלמות, ומשפחתה התנהגה בצורה מעוררת כבוד לאור הקטסטרופה שהיא חוותה. אנו משתדלים שמוות בטיפול הנמרץ, שהוא תהליך קשה, יעבור עם כמה פחות זיכרונות רעים למשפחה".

בבית החולים מדווחים כי מות יולדת מתסחיף מי שפיר המתפתח בעוצמה קטלנית שכזו, ומסתיים במוות מוחי, הוא אירוע נדיר ביותר שמתרחש בשיעור של אחד לעשרת אלפים לידות. באוקטובר אשתקד דווח על אירוע דומה של יולדת בת 42 שמתה במוות מוחי בבית החולים הדסה עין-כרם לאחר שילדה תינוק פג, ככל הנראה כתוצאה מרעלת היריון.

גורמי התמותה המובילים בקרב יולדות בישראל הם תסחיף מי שפיר,המתבטא בחדירת מי השפיר למערכת הדם של האם במהלך הלידה, גידול בבלוטת יותרת הכליה (פאוכרומוציטומה) ודלקת קרום המוח (מנינגיטיס).

בשנים האחרונות מדווח על עד 10 מקרי תמותת יולדות בישראל. לפי נתוני החברה לרפואת האם והעובר באיגוד הגינקולוגי, בשנת 2008 דווח למשרד הבריאות על 8 מקרים, בשנת 2009 על 9 מקרים ואילו בשנת 2010 על 4 מקרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ