ארגון הבריאות העולמי מתריע מפני התפשטות מחלת זיבה עמידה לתרופות

בשנים האחרונות לא פותחו סוגי אנטיביוטיקה חדשים משיקולים כלכליים. הדבר מגדיל את הסיכון להתפתחות חיידקים עמידים. במחלה נדבקים 106 מיליון בשנה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

ארגון הבריאות העולמי (WHO) יצא בהתרעה לממשלות ורופאים מפני התפשטות מחלת מין מסוג זיבה העמידה לתרופות אנטיביוטיות. הארגון קרא לממשלות להגביר את הפיקוח אחר התפשטותה של הזיבה, מחלה העלולה להוביל לבעיות פריון וסיבוכים הריוניים, ובמקרים קשים אף לתמותת יולדות. לתינוקות הנולדים לאימהות עם זיבה יש סיכון גבוה ב-50% לסבול מבעיות ראייה, עד כדי עיוורון. החיידק העמיד כבר תועד באחרונה ביפן, בריטניה, הונג קונג ונורווגיה.

לאחרונה התברר בארגון הבריאות העולמי כי החיידק "נייסרייה גונוראה", מחולל הזיבה, פיתח עמידות לכלל סוגי האנטיביוטיקה, לרבות תרופות ממשפחת צפלוספורינים, שנחשבו עד כה לקבוצה העיקרית שהחיידק טרם פיתח נגדה עמידות. הארגון המליץ על פעילות בינלאומית כוללת לבלימת התפשטותו של החיידק, וקרא לעודד חוקרים לפתח תרופות חדשות כנגד המחלה. כמו כן, ממשלות מתבקשות להדק את הפיקוח על הטיפולים הניתנים באנטיביוטיקה כדי למנוע מצב של שימוש עודף בתרופות העלול להוביל להתפתחות זיהומים עמידים.

תעשיית התרופות הבינלאומית נמנעת בשנים האחרונות מפיתוח סוגים חדשים של אנטיביוטיקה משיקולים כלכליים, מצב המגדיל את הסיכון להתפתחותם והתפשטותם של חיידקים עמידים. לפי הערכות ארגון הבריאות העולמי, 106 מיליון איש ברחבי העולם נדבקים מדי שנה בזיבה. בישראל אובחנו מתחילת השנה 84 חולי זיבה חדשים, בדומה לנתון המדווח בתקופה המקבילה בשנת 2011 (77 חולים). דו"ח של משרד הבריאות, המסכם נתונים עד שנת 2010, זיהה ירידה במרבית המחלות הזיהומיות, אך עלייה בתחלואה בזיבה וכלמידיה המועברות ביחסי מין.

מחקר ישראלי המסכם את התחלואה בזיבה בקרב חיילי צה"ל משנת 2010 זיהה כי שיא התחלואה במחלה מדווח בחודשי הקיץ, בשיעור עולה ממאי עד אוגוסט, ממצא העשוי להעיד על פעילות מינית מוגברת של צעירים בישראל בחודשי הקיץ. באחרונה פורסם ב"הארץ" כי צוות החוקרים זיהה מגמות דומות גם באשר לתחלואה במחלת הנשיקה, מה שהוביל להערכה כי בצה"ל עוברת המחלה בין השאר על ידי יחסי מין.

בשנים האחרונות גובר המאבק של מערכות בריאות בעולם כנגד חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה. לפי נתוני משרד הבריאות, בשנת 2010 אובחנו 3,700 מאושפזים בבתי החולים בארץ שפיתחו זיהומים בדם בעקבות הידבקות בחיידקים עמידים לאנטיביוטיקה, ומתוכם 1,500 מתו. בשנתיים החולפות חלה עלייה מתונה של 7% במספר המאושפזים בישראל שנדבקו בחיידקים מסוג MRSA, פסאודומונס, אצינובקטר וקלבסיאלה, העמידים לאנטיביוטיקה מסוגים שונים, ועליה גבוהה יותר של 11.5% בהידבקות בחיידק 'אי קולי' העמיד לאנטיביוטיקה. בשנת 2011 אף דווח על שני ישראלים שנדבקו בחיידק המעיים הקטלני המכונה "סופר באג" ובעגה הרפואית NDM-1. מקורו של החיידק בהודו, והוא עמיד לכל סוגי האנטיביוטיקה הקיימים. כן נרשמת בשנים האחרונות עלייה בשיעור הנדבקים בחיידקי שחפת עמידים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ